В Україні побільшало випадків домашнього насильства: за 9 місяців гаряча лінія отримала 33 тисячі звернень
За 9 місяців 2024 року гаряча лінія громадської організації у сфері захисту прав жінок і дітей «Ла Страда — Україна» отримала вже 33 тисячі звернень щодо домашнього насильства. Найчастіше звертаються люди, які стали жертвами психологічного та фізичного насильства.
Про це президентка громадської організації «Ла Страда — Україна» Катерина Черепаха розповіла в інтерв’ю hromadske «Найважче, коли не можеш допомогти. Або коли вже пізно». Чому в Україні зростає насильство щодо жінок.
Торік на цій гарячій лінії отримали майже 40 тисяч звернень. 91% — щодо домашнього насильства. За 9 місяців цього року надійшло вже майже 33 тисячі звернень, здебільшого від жінок.
«Коли числа залишаються такими високими, попри те, що мільйони жінок із дітьми виїхали, це означає, що це справді та проблема, яка потребує уваги й реагування», — каже Катерина Черепаха.
На першому місці за частотою звернень — психологічне насильство, яке присутнє фактично майже в кожній ситуації. На другому місці — фізичне. Хоча, як зазначає президентка громадської організації, різниця між ними не показова, «там незначний відсоток».
Набагато менше звернень щодо економічного насильства. І найменший відсоток — стосовно сексуального насильства. Але це не тому, що воно рідко трапляється, а тому, «що про нього не так легко сказати». Про сексуальне насильство як форму домашнього насильства йдеться ще менше.
«Зґвалтування у шлюбі багато хто взагалі не ідентифікує: „Ну як же, це ж подружній обов’язок“, і оце от усе. Але насправді, навіть якщо є штамп у паспорті, — це таке саме сексуальне насильство», — розповідає громадська діячка.
За даними Офісу генерального прокурора, кількість зареєстрованих випадків домашнього насильства в Україні зросла майже на 80% проти минулого року. Станом на жовтень зареєстровано 8185 таких кримінальних правопорушень.
Катерина Черепаха пояснює, що ті числа, які озвучує Офіс генпрокурора, — це насамперед кримінальні провадження. Але ці показники також свідчать і про покращення ідентифікації та реагування.
«Ми об'єктивно спостерігаємо і збільшення кількості домашнього насильства. Зокрема, зростає кількість таких звернень у родинах військовослужбовців або ветеранів. Хоча частина все одно замовчується. Бо часто спрацьовує думка: „Як я можу звертатися щодо нього, він же захищає…“. Або, навпаки, жінці кажуть: „Як тобі не соромно: він там тебе захищає, а ти жалієшся“. Факторів багато», — додає вона.
Контакти для звернень:
- Урядова гаряча лінія з протидії торгівлі людьми, запобігання та протидії домашньому насильству та насильству стосовно дітей: 1547 — цілодобово.
- Гаряча лінія громадської організації «Ла Страда — Україна»: 116 123 (з мобільних) або 0 800 500 335 (зі стаціонарних) — цілодобово.
- Всеукраїнський колцентр «ВАРТОЖИТИ»: 5522 — будні з 11:00 до 19:00.