Куди звернутись, якщо ви стали жертвою домашнього насильства: контакти та рекомендації
Президентка неурядової організації у сфері захисту прав жінок і дітей «Ла Страда — Україна» Катерина Черепаха розповіла алгоритм дій для людей, які стали жертвами домашнього насильства.
Про це вона повідомила в інтерв’ю hromadske «Найважче, коли не можеш допомогти. Або коли вже пізно». Чому в Україні зростає насильство щодо жінок.
Контакти для звернень:
- Урядова гаряча лінія з протидії торгівлі людьми, запобігання та протидії домашньому насильству та насильству стосовно дітей: 1547 — цілодобово.
- Гаряча лінія громадської організації «Ла Страда — Україна»: 116 123 (з мобільних) або 0 800 500 335 (зі стаціонарних) — цілодобово.
- Всеукраїнський колцентр «ВАРТОЖИТИ»: 5522 — будні з 11:00 до 19:00.
Також праює чатбот щодо сексуального насильства, пов’язаного з конфліктом (СНПК). Сюди можна звернутись, якщо ви зазнали сексуального насильства в окупації. Чатбот має не лише інформацію про те, що таке СНПК, а також можливість з'єднатися з гарячою лінією, отримати консультацію або повідомити про такий факт через електронну форму. Це можна зробити анонімно. У разі згоди — ця інформація може бути передана до правоохоронних органів.
Катерина Черепаха наголошує, що важливо знати, куди саме звертатися. Якщо тут і зараз є реальна небезпека — необхідно відразу телефонувати 102. Якщо ж треба проконсультуватися, отримати підтримку, виробити план та алгоритм дій, дізнатися про правничу допомогу тощо — є лінія «Ла Страда — Україна» 116 123, є державна 1547, є гаряча лінія контакт-центру безоплатної правової допомоги тощо.
«Якщо є можливість підготуватися, важливо мати із собою документи: свої, дитячі, якісь документи на права власності тощо. Або ж знати, де вони є — бажано так, щоб кривдник не знав. В ідеалі — мати якусь фінансову подушку, вона теж буде помічною. Можливо, дізнатися, які служби або сервіси є в цьому місці. Ті самі притулки, денні центри, мобільні бригади. Щоб мати їхній контакт», — розповіла Катерина Черепаха.
Якщо є ще більше часу — і немає тут і зараз небезпеки або ризиків для життя і здоров’я — можливо, тоді варто проконсультуватися, наприклад, у юриста щодо розділу майна, аліментів, зібрання доказів тощо. Це можуть бути скрини листувань, смски, якісь голосові записи, це можуть бути колеги, рідні, сусіди, які готові бути свідками. Це все може бути важливим у суді — чи при поділі майна, чи при встановленні обмежувального припису.
Терміновий заборонний припис (заборону наближатися) може видавати й поліція. Якщо ви викликали поліцію на факт домашнього насильства, кривдник має залишити квартиру тут і зараз.
- Поділитися: