В Україні оголосили добір 1800 місцевих суддів. Завершити пошуки планують до літа
Вища кваліфікаційна комісія суддів (ВККСУ) оголосила добір кандидатів на вакантні посади суддів місцевих судів у судах першої інстанції. Прогнозують, що таких посад буде 1800.
Про це повідомив голова ВККСУ Андрій Пасічник під час пресконференції 13 грудня, яку транслював «Укрінформ».
Наразі обліковується 1412 вакантних посад у судах першої інстанції. З них 1143 — у судах місцевих загальних, 136 — у місцевих адміністративних і 131 — у місцевих господарських судах.
Однак комісія прогнозує, що впродовж 2025 року зʼявляться додаткові вакантні посади у звʼязку з тим, що судді можуть іти у відставку. Річ у тім, що зараз тривають конкурси, і переможці конкурсів суддів першої інстанції можуть перейти працювати до апеляційних судів або Вищого антикорупційного суду.
Денис Маслов — голова Комітету Верховної Ради України з питань правової політики — заявив, що наразі кількість вакантних посад становить третину від загальної кількості суддів.
Як обиратимуть суддів?
Вимоги до кандидатів такі: вища юридична освіта, 5 років стажу у сфері права, вік від 30 до 65 років, знання української мови, а головне — компетентність та доброчесність.
Кандидати мають скласти кваліфікаційний іспит. У разі успіху будуть зараховані до резерву, який діє два роки. Це означає, що вони матимуть можливість взяти участь у конкурсних процедурах не лише у 2025 році, а й двома роками пізніше.
Протягом березня 2025 року у кандидатів буде можливість подавати заяви до Комісії. Очільник ВККСУ пояснив, що раніше це зробити неможливо, адже одним із документів мають бути декларації про доходи, термін подачі яких — до кінця лютого.
Надалі, у квітні-травні відбудеться допуск суддів до участі в конкурсі, а протягом літа — складання кваліфікаційного іспиту. Останній передбачає три окремі етапи:
- Червень 2025 року: тестування щодо когнітивних здібностей (так званий IQ-тест), тестування щодо історії української державності.
- Липень 2025 року: тестування щодо загальних знань у сфері права, тестування щодо спеціалізації суду.
- Серпень 2025 року: виконання практичних завдань.
«Колеги юристи, це можливість якісно змінити судову систему. Важливо замінити вовків, львових і тандирів компетентними та доброчесними суддями. Тим більше, якщо ми говоримо про потенційний вступ України до Євросоюзу», — заявили у «Центрі протидії корупції».