Професор КНУ заявив, що «голодні» на секс українки зрадіють іноземним миротворцям в Україні. Його вимагають звільнити
Професор Київського національного університету й журналіст Микита Василенко, якого раніше звинувачували у сексизмі та проросійських поглядах, зробив нову заяву, що викликала обурення в медійній та студентській спільноті. Викладач вважає, що іноземні миротворці можуть покращити демографію України.
Про це він заявив в інтерв’ю Олександру Шелесту, на YouTube-каналі якого, як писали у Центрі протидії дезінформації при РНБО України, публікуються співзвучні російській пропаганді наративи.
На думку Василенка, до України в межах миротворчої місії можуть прибути щонайменше 40 тисяч «чоловіків з грошима, голодних до жінок».
Професор вважає, що іноземні миротворці, які «не проходили випробувань фронтом, а виховані на добрій європейській їжі», зацікавлять «тисячі голодних українських жінок», які «не встигли виїхати, або чоловіки яких убиті чи покалічені».
«Розповідали люди, які пережили [нацистську] окупацію, що після війни на Дніпропетровщині народжувались Зневажлива назва німців у Великій Британії та країнах Східної Європи, що поширилася в часи Першої світової війни“фріцівські” діти — ціле покоління», — розповів Василенко.
Цей коментар Василенка викликав обурення в медійній та студентській спільноті, йому пригадали попередні суперечливі висловлювання та членство в партії «Союз Лівих Сил», яку заборонили в Україні після початку російського вторгнення.
Студпарламент Навчально-наукового Інституту журналістики КНУ заявив, що відмовляється від співпраці з адміністрацією до звільнення Василенка. Студенти вимагають негайної реакції навчального закладу для «захисту академічної спільноти від впливу людей, які дискредитують журналістську професію та національні інтереси України».
«Ми наголошуємо, що це мінімальні заходи, які ми змушені застосувати. Якщо адміністрація й далі ігноруватиме думку студентів, ми будемо змушені вдатися до посилення наших дій», — наголошують у Студпарламенті.
Колумніст «Детектор медіа» Ярослав Зубченко закликав Інститут журналістики КНУ звільнити Василенка.
«Василенко в КНУ нічим не кращий, ніж [Юрій] Бойко у Верховній Раді. Весь Інститут мають повне право оцінювати за ним», — пояснив Зубченко.
Журналіст hromadske Денис Булавін, який закінчив бакалаврат Інституту журналісти КНУ, наголосив, що після заяви Василенка лише переконався у правильності свого вибору — не вчитися далі в цьому інституті.
«Щось не хочеться гризти граніт науки там, де є людина, “абсолютно толерантна до жінок”, яка не вважає підсанкційні канали ZIK, NewsOne, “112” проросійськими», — написав Булавін, вказуючи на те, що Василенко раніше виступав в ефірах згаданих телеканалів.
Професорка Волинського національного університету імені Лесі Українки, членкиня ГО «Діячки» Оксана Ярош зазначила, що коментар професора свідчить про недопрацювання університету в політиці протидії дискримінації та сексизму.
«Маємо знову сексистські публічні висловлювання професора (…), які поширюють наратив про жінок як об’єкт сексуальних послуг. І суперечать державній гендерній політиці України», — пояснила Ярош, яку цитує «Повага».
Як Василенко пояснює свої слова?
hromadske попросило Микиту Василенка детальніше пояснити свою позицію.
За його словами, нині в Україні на одну жінку дітородного віку припадає 0,8 дітей, тоді як середня норма — 2,2. За такої тенденції українська нація може зникнути за 75 років, вважає професор. Натомість «будь-який військовий контингент, розміщений у будь-якій країні, в будь-який час має контакти з місцевими жителями», пояснює Василенко.
Він згадує роман сучасного французького письменника Фредеріка Бегбедера «Уна і Селінджер», у якому розповідається про зв’язки американців із француженками під час висадки в Нормандії, а також фільм Вітторіо де Сіка «Чочара» із Софі Лорен та Жаном-Полем Бельмондо у головних ролях.
«Як політичний експерт, видавець військових видань, науковець можу припустити, що коли в Україну зайдуть тисячі, десятки тисяч миротворців із Європи, це призведе до масштабних особистих історій кохання. Народження дітей — закономірний успішний фінал», — підсумував він.
Крім того, Василенко наголосив, що близько 30 років поспіль видає газети й журнали, 40 років викладає журналістику в КНУ. Але тепер, за словами журналіста, він зіткнувся з «комплексною атакою».
«Жодного разу не отримував такої комплексної атаки. Крім замовних, правда, погано написаних статей. Мені відключають соціальні мережі й роблять ще деякі речі, про які я говорити не можу», — наголошує Василенко.
За його словами, нині об’єктом є не стільки він, скільки його видання «Солдат» — це вкладка у молодіжній «Студентській газеті».
«І студентська, і військова мають величезний попит на “нулі” та в госпіталях. У росіян таких видань сім штук: від “Красной звезды” до “Солдатского Плейбоя”, і вони дуже уважно спостерігають за моїми номерами. Тим паче, що додаток, зокрема, виходить англійською», — каже журналіст.
Він наполягає, що всі звинувачення у неповазі до жінок, обговорення його політичних уподобань та зовнішності — «від лукавого».
Більше про Василенка
68-річний журналіст і професор Микита Василенко працює у Київському національному університеті з 1984 року. Він доктор філології та кандидат філософських наук. Автор п’яти прозових книжок.
Раніше його критикували за те, що у 2018-2022 роках він регулярно зʼявлявся на YouTube-каналі Анатолія Шарія, у політичних ток-шоу на телеканалах Віктора Медведчука ZIK, NewsOne, «112 Україна» і каналі «НАШ», що належав Євгенію Мураєву. У 2022 році РНБО наклала санкції на ці телеканали.
А у 2020 році студенти поширювали відео, де Василенко під час заняття казав: «Я дуже рекомендую вам звернутися до партії, а це ОПЗЖ. Там є відділ роботи з молоддю, він дуже сильний». Хоча сам професор наполягав, що це все вирвано з контексту, а на той момент ОПЗЖ не була заборонена.
У лютому 2024 року стало відомо, що студенти Навчально-наукового інституту журналістики КНУ ім. Тараса Шевченка поскаржились уповноваженому Верховної Ради з прав людини на сексизм з боку викладача. Йому винесли догану, однак студенти вимагали його звільнення.