«Бігати мають дані, а не люди»: як eGA допомагає боротися з непотрібною бюрократією та стосами паперових довідок

Що ви оберете: паперові довідки та черги до кабінетів держслужбовців чи декілька кліків у смартфоні? Щоб друга опція стала звичною реальністю в Україні, вже понад десять років e-Governance Academy (eGA)Академія електронного управління, або eGA допомагає українському уряду.
eGA — естонська неурядова організація, яка дотримується принципу: «бігати мають дані, а не люди». Цього року ключові досягнення української команди Академії реалізовано в межах проєкту DT4UA, фінансованого Європейським Союзом. Проєкт підтримує Міністерство цифрової трансформації та інші державні органи у впровадженні технологій, які спрощують життя українцям та усувають зайву бюрократію, що особливо важливо під час війни.
У 2024 році в межах DT4UA було реалізовано низку масштабних проєктів. Наприклад, вдалося запустити програму електронного резидентства uResidency. За перші два місяці роботи програми понад 800 іноземців подали заявки на ведення бізнесу в Україні онлайн, забезпечивши додаткові надходження до державного бюджету. Крім того, команда Академії сприяла впровадженню комплексної послуги е-Підприємець, яка дозволяє отримати до восьми сервісів для відкриття чи розвитку бізнесу однією заявою. Наразі цією можливістю скористалися понад три тисячі підприємців. Також у 2024 році команда eGA продовжила підтримувати розвиток проєкту Дія.Підпис, яким українці вже скористалися понад 55 мільйонів разів.
Підбиваючи підсумки 2024-го, eGA згадує одне з найважливіших досягнень — допомогу Міністерству оборони в розвитку електронного реєстру Оберіг та застосунку Резерв+. Для команди Академії важливо долучитися до цифровізації оборонної сфери й сприяти її ефективному управлінню. Завдяки цій модернізації Україна поступово відходить від застарілих стандартів радянської паперової армії, що дає змогу краще керувати ресурсами й кадрами, а отже ефективніше протидіяти російській агресії.
Оберіг — це Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов’язаних і резервістів, який містить актуальні дані про всіх військовозобов’язаних громадян України. Завданням eGA було підвищити якість даних та забезпечити обмін інформацією з іншими реєстрами. Це вдалося завдяки системі Трембіта, що дозволяє отримувати та синхронізувати дані з інших державних реєстрів. Таке рішення допомагає державі розуміти реальну кількість громадян, які можуть долучитися до захисту країни. Оберіг зменшує ризики корупції та помилок, спричинених людським фактором, адже дані оновлюються автоматично.
«Підтримка наших партнерів не обмежується тільки зброєю та фінансами. Вони допомагають нам упроваджувати цифровізацію сфери оборони. Зокрема, саме колеги з Академії електронного управління допомогли під’єднати Оберіг до системи Трембіта. Завдяки цьому вдалося налагодити взаємодію даних Оберегу з іншими реєстрами. Тепер ми можемо запускати відстрочки та інші послуги для військовозобовʼязаних. За підтримки Європейського Союзу, ми також розширюємо функціонал застосунку Резерв+», — зазначає заступниця Міністра оборони України з питань цифровізації Катерина Черногоренко.
Завдяки даним із реєстру Оберіг, які відображає застосунок Резерв+, українцям більше не потрібно отримувати паперові довідки з податкової чи університету. Уточнити свої облікові дані можна за кілька кліків. Статистика свідчить про високий попит цієї можливості: із 4,9 мільйона людей, які оновили дані, 3,7 мільйона зробили це через Резерв+. Ще понад мільйон громадян уточнили облікові дані через Центри надання адміністративних послуг завдяки підтримці eGA.
Це підтверджує, що застосунок виконує одне зі ключових завдань — спрощує життя військовозобов’язаних. Наприклад, українці вже отримали 212 000 відстрочок завдяки застосунку Резерв+. Раніше для цього потрібно було подати заяву, збирати документи, що підтверджують право на відстрочку та чекати на рішення спеціальної комісії. Для багатодітних батьків, Станом на 30 грудня 2024 року на базах даних ЄДЕБО та Мінʼюсту відбуваються технічні роботи, тому відстрочки для студентів, аспірантів та багатодітних батьків тимчасово недоступні. студентів чи людей з інвалідністю знайти час для збору документів і відвідування ТЦК було справжнім викликом. Тепер усе це можна зробити, з будь-якої локації через Резерв+.
«Сьогодні нові цифрові послуги надзвичайно важливі для багатьох категорій українців та бізнесів. Вони сприяють зміцненню економіки, посиленню обороноздатності, розвитку соціальної сфери, ефективній підтримці вразливих груп населення, — каже керівниця проєкту DT4UA Марі Педак. — Наш понад десятирічний досвід роботи в Україні дозволяє плідно співпрацювати з українськими органами влади та ефективно підтримувати їх у цифровій трансформації».
У 2025 році Академія електронного управління продовжить підтримувати ініціативи з цифровізації України. Зокрема, вже з наступного року у Трембіті фіксуватиметься кожен випадок, коли держслужбовці обробляють особисті дані українців. А сповіщення про це будуть в Дії. Це стане можливим завдяки модулю моніторингу доступу до персональних даних в Трембіті, який вже розроблено та впроваджується командою eGA.
Ще одна важлива задача експертів Академії у 2025 році — допомогти Міністерству цифрової трансформації інтегрувати українські державні цифрові рішення відповідно до стандартів ЄС в європейські електронні системи. Крім того, eGA продовжить підтримувати цифрові ініціативи Міністерства оборони, щоб Україна могла ефективніше захищати свою незалежність.
Партнерський проєкт опубліковано на правах реклами. Матеріал реалізовано за підтримки Європейського Союзу в межах проєкту DT4UA, що впроваджує Академія електронного управління (Естонія)