Ветеран голодує на Майдані через будівництво військового меморіального кладовища: Збираються ховати у воді

Український ветеран Сергій Янюк уже четвертий день голодує біля народного меморіалу памʼяті загиблих військових на майдані Незалежності. Він наголошує на проблемах із будівництвом Національного військового меморіального кладовища (НВМК) та закликає президента звернути на це увагу. 

Про акцію він розповів кореспонденту hromadske та у відеозвернення на своїй сторінці у Facebook.

«Воїнів збираються ховати у воді, попри порушення всіх законів. Мінветеранів та Кабмін порушили всі закони», — наголосив ветеран. 

За його словами, уряд програв уже три суди, а тепер Мінветеранів отримало оригінал листа від Бернська конвенція про охорону дикої флори та фауни й природних середовищ існування в ЄвропіБернської конвенції «із закликом до проведення досліджень, щоби щонайменше «знайти альтернативу». 

«Це щодо питання екології нашої України. Вони шоковані діями нашої держави з приводу знищення екології. Я шокований з приводу того, що моїх побратимів, святих воїнів України, будуть ховати у воді, де вони будуть успішно гнити та частини їхніх тіл будуть потрапляти в річки Київщини», — додав Янюк. 

Він просить про зустріч з президентом Володимир Зеленським, щоб розповісти про проблему з будівництвом НВМК, а також вимагає особистих гарантій, що на території кладовища не з’явиться жодного традиційного поховання до того, як проведуть закордонну незалежну експертизу, яка доведе, що там можна ховати полеглих. 

«На сьогодні і я, і архітектори, і розумні люди, і гідрологи ДСНС вважають, що це велика помилка», — зауважив ветеран, говорячи, що таке будівництво НВМК, яке триває нині, може призвести до екологічної катастрофи.

У коментарі hromadske Сергій Янюк назвав свій стан після кількох днів від початку голодування «повним трешаком», зокрема в нього паморочиться в голові, а напередодні «не було нормально сфокусованого зору». З ним і досі не зв’язувалися представники влади.

Ветеран розповів нам, що з 2016-го до 2022 року разом із дружиною й донькою жив у Ризі. Подружжя поїхало туди, бо знайшло місце, щоб здобути професію в галузі програмування штучного інтелекту. Після початку повномасштабного вторгнення він повернувся в Україну та доєднався до 130 батальйону Сил територіальної оборони ЗСУ. Він зазнав поранення в Ірпені, захисник втратив ногу.    

Більше про Національне військове меморіальне кладовище

На цьому кладовищі ховатимуть українських героїв, які ціною власного життя боронили незалежність, суверенітет і територіальну цілісність України.

Раніше в Міністерстві культури пропонували розмістити кладовище на виїзді з Києва у Биківнянському лісі. Там уже створено Національний історико-меморіальний заповідник «Биківнянські могили», де поховані жертви радянських репресій.

Однак у заповіднику сказали, що на території Биківнянського лісу неможливо побудувати меморіальне кладовище в найкоротші терміни. Частина лісу не повністю досліджена, тож там можуть бути невиявлені поховання, пояснювали в заповіднику.

Тож тепер меморіальне кладовище планують створити на території Гатненської громади Київської області. В уряді стверджували, що проєктування кладовища мають завершити до 30 липня 2025 року.

У грудні 2023 року Мінветеранів презентувало громадськості ескізний проєкт військового кладовища. За проєктом заплановано два види надгробних плит — у формі козацького хреста і стели, що заокруглена зверху. Обидва варіанти витримані в єдиному стилі, що відповідає статусу національного меморіалу. Також громадськості показали дві каплиці — у сучасному стилі та стилізовану під давньоруську.

Проте заплановане будівництво викликало протести місцевих жителів, які вважають, що близькість майбутнього кладовища до населених пунктів вплине на їхні поверхневі води. Окрім того, екологічна організація стверджувала, що військове кладовище планують облаштувати у місці з високим рівнем ґрунтових вод, тобто нібито «в болоті».

Хоча проєктна документація на будівництво I черги НВМК вже пройшла державну експертизу та отримала позитивний висновок.