Проєкт Національного військового кладовища пройшов держекспертизу. Які висновки?
Проєктна документація на будівництво I черги Національного військового меморіального кладовища пройшла державну експертизу та отримала позитивний висновок.
Про це повідомив виконувач обов’язків міністра у справах ветеранів України Олександр Порхун з посиланням на висновок від ДП «Укрдержбудекспертиза».
Так, наймасштабніший в історії України проєкт із вшанування та увічнення пам’яті загиблих захисників і захисниць таки реалізують у Гатненській територіальній громаді під Києвом.
Висновок свідчить, що проєкт розроблений відповідно до чинних державних будівельних норм, стандартів та правил: від експлуатаційної безпеки до питань енергоощадження та інклюзії.
Окрім того, під час оцінки фахівці не виявили порушень санітарного й епідеміологічного добробуту населення. Так, згідно з висновком «Укрдержбудекспертизи, впливу на екологію — жодного.
Уже на початку наступного тижня влада оголосить тендер на відбір підрядника безпосередньо для будівництва.
«НВМК — це не питання „хочу“ чи „не хочу“, „земля впаде в ціні“ або „ліс садив своїми руками“. Наразі перед нами глобальні речі — збереження нації. І Захисники та Захисниці, які невдовзі з почестями знайдуть саме тут своє „останнє місце дислокації“, віддали свої життя задля збереження нашого життя, нашої землі, лісу, спільного дому», — заявив Порхун.
Він додав, що це його позиція як «керівника Мінветеранів, як Героя України, як ветерана і як людини».
Очільник відомства зауважив, що в межах перших двох пускових комплексів НВМК забудують сектори поховань, колумбарні стіни, будинок трауру, вхідну групу, центральну площу, зону рекреації, під'їзну дорогу, зупинки громадського транспорту, автостоянку, адміністративну та господарську будівлі, а також пункт охорони.
Більше про Національне військове меморіальне кладовище
На цьому кладовищі ховатимуть українських героїв, які ціною власного життя боронили незалежність, суверенітет і територіальну цілісність України.
Раніше в Міністерстві культури пропонували розмістити кладовище на виїзді з Києва в Биківнянському лісі. Там уже створено Національний історико-меморіальний заповідник «Биківнянські могили», де поховані жертви радянських репресій.
Однак у заповіднику сказали, що на території Биківнянського лісу неможливо побудувати меморіальне кладовище в найкоротші терміни. Частина лісу, у якій заплановано розмістити меморіальне кладовище, не повністю досліджена, тож там можуть бути невиявлені поховання, пояснюють у заповіднику.
Тож тепер меморіальне кладовище планують створити на території Гатненської громади Київської області. В уряді стверджували, що проєктування кладовища мають завершити до 30 липня 2025 року.
У грудні 2023 року Мінветеранів презентувало громадськості ескізний проєкт військового кладовища. За проєктом заплановано два види надгробних плит — у формі козацького хреста та стели, що заокруглена зверху. Обидва варіанти витримано в єдиному стилі, що відповідає статусу національного меморіалу. Також громадськості показали дві каплиці — у сучасному стилі та стилізованому під давньоруський.
Проте заплановане будівництво викликало протести в місцевих жителів, які вважають, що близькість майбутнього кладовища до населених пунктів уплине на їхні поверхневі води. Окрім того, екологічна організація стверджувала, що військове кладовище планують облаштувати в місці з високим рівнем ґрунтових вод, тобто нібито «у болоті».
- Поділитися: