УПЦ МП подала до суду на Кабмін через постанову, яка дала старт перевірці Київської митрополії на зв’язок з РПЦ
Київський окружний адміністративний суд наприкінці червня відкрив провадження за позовом Київської митрополії Українська православна церква, яка має неофіційний додаток після назви — московський патріархатУПЦ МП до Кабінету Міністрів.
Про це повідомляється на сайті юридичного відділу УПЦ.
У позові оскаржується урядова постанова від 9 травня 2025 року №543, якою визначається процедура дослідження ознак афілійованості релігійної організації, що діє в Україні, з іноземною релігійною організацією, діяльність якої в Україні заборонена законом.
Після її ухвалення Державна служба України з етнополітики та свободи совісті оголосила про плани розпочати перевірку можливої афілійованості УПЦ МП з російська православна церкваРПЦ.
В УПЦ МП вважають, що постанова Кабміну суперечить Конституції України та рішенням ЄСПЛ, містить порушення в оформленні та суперечить нормам якості закону, а тому підлягає скасуванню.
Крім того, наполягають, що до Київської митрополії не подавали жодного звернення для отримання інформації про її діяльність. За словами юристів УПЦ МП, цим Київську митрополію позбавили можливості брати участь у дослідженні, порушивши її права та інтереси.
Більше про статус УПЦ МП
Після початку повномасштабного вторгнення росії священники УПЦ МП почали заявляти про свою незгоду зі словами та діями патріарха московського Кирила, який підтримав військову агресію проти України. Окремі парафії та цілі єпархії стали відмовлятися підносити його ім’я за богослужінням.
Тому 27 травня 2022 року в київському монастирі Феофанія УПЦ МП провела собор за участі єпископів, священників, ченців та мирян з усіх єпархій.
За результатами цього собору УПЦ МП заявила, що постанови РПЦ більше не є підставою для її діяльності. Зокрема, оголосила, що предстоятель УПЦ МП довічно обирається українським єпископатом та не потребує отримання благословення на своє служіння від московського патріарха.
Крім того, в УПЦ розповіли, що митрополит Онуфрій припинив членство у Священному Синоді РПЦ, а ім’я московського патріарха більше не поминається за богослужінням у її храмах та монастирях.
Водночас Державна служба України з етнополітики та свободи совісті в лютому 2023 року дійшла висновку, що постанови собору у Феофанії не призвели до розриву церковно-канонічного зв’язку УПЦ МП із РПЦ.
У серпні 2024 року Верховна Рада ухвалила законопроєкт, який передбачає заборону діяльності в Україні релігійних організацій, пов’язаних із росією. Президент підписав його в День Незалежності.