Гучні справи проти Трампа і їхній вплив на вибори у США
До виборів президента США залишилося лише пів року, а один із двох кандидатів — представник Республіканської партії Дональд Трамп — сидить на лаві підсудних як перший в історії країни експрезидент, якому оголосили кримінальне обвинувачення. Чи може це серйозно вплинути на його шанси переобратися до Білого дому та як справи проти Трампа впливають на вибори — у матеріалі hromadske.
У чому звинувачують Трампа?
Просто зараз триває суд у справі Hush money, або грошей за мовчанку, як її охрестили у ЗМІ. За даними слідства, у 2015-2017 роках Трамп підробив фінансову документацію своєї компанії Trump Organization. Гроші проходили нібито як виплати за юридичні послуги, а насправді ж були хабарем за нерозголошення інформації про його позашлюбні зв’язки — під час президентської кампанії 2016 року це могло вдарити по іміджу Трампа.
Ось ключові моменти: виплати призначалися порнозірці Стормі Деніелз та моделі Playboy Карен Макдуґал, з якими Трамп нібито зустрічався у 2006-2007 роках. А також швейцару Trump Tower, який заявив, що має історію про позашлюбну дитину Трампа.
Проводити ці виплати допомагав тодішній особистий адвокат Трампа Майкл Коен. А щоб ці історії точно не виплили на публіку, Коен домовився з видавцем таблоїда National Enquirer щодо схеми «спіймай і вбий» (catch and kill): видання купує права на історію, а потім просто не видає її.
Важлива у цій справі не сама підробка документації — це було би проступком. Прокурори намагаються довести, що цією схемою Трамп намагався приховати інший злочин — порушення закону про фінансування передвиборчої кампанії (оскільки Трамп приховав від виборців виплати про нерозголошення), яке обтяжує обвинувачення до рівня кримінального.
Усього за цією справою Трампу закидають 34 пункти обвинувачення, за кожним з яких йому загрожує по 4 роки ув’язнення. Так, це загалом 136 років за ґратами, але Нью-Йорк обмежує покарання за цей вид злочину 20 роками. Окрім того, вироки можуть застосовувати не поспіль. А через те, що злочин ненасильницький і кримінального минулого у Трампа немає, вирок можуть пом’якшити.
Обвинувачення за цією справою Трамп отримав ще минулого року. І ось 15 квітня «історичний суд» у Нью-Йорку стартував.
Відбір присяжних
Перший тиждень судового процесу над Трампом був присвячений відбору 18 присяжних. Якщо ці люди вирішать, що зібраних доказів проти експрезидента достатньо, йому висунуть обвинувальний акт.
Кожен з кандидатів мав пройти перевірку — 42 питання, щоб засвідчити їхню неупередженість, наприклад, які ЗМІ вони читають та чи мають сформовану опінію щодо Трампа. Під час відбору кандидати були відомі лише за кодами, наприклад B400 та B280. У перший же день відсіялося понад пів сотні людей.
Поки, за свідченнями репортерів, Трамп куняв під час цього процесу, потенційні присяжні відчули на собі тиск прискіпливої уваги з боку журналістів та прихильників експрезидента. Одного з кандидатів поставили під сумнів через Facebook-пост зі святкуванням після програшу Трампа на виборах 2020 року.
Медсестра, яка стверджувала, що не має однозначної думки про Трампа, наступного дня відмовилася брати участь. Жінка розповіла, що попри анонімність родичі та друзі змогли вирахувати її причетність до суду, тож, «переспавши з цією думкою», вона вже не впевнена у своїй неупередженості. Суддя Хуан Мерчан відпустив її, заявивши, що «хорошу присяжну» відлякала преса через розкриття деталей про відібраних людей.
Гарячі суперечки щодо присяжних тривали онлайн і під залом суду, куди прийшли люди полярних поглядів щодо Трампа. 19 квітня, коли повний склад присяжних мали приводити під присягу, увага репортерів була прикута до вулиці під судом, де 37-річний чоловік здійснив самопідпал.
Що цей суд значить для виборів?
Уже зараз ясно, що розгляд справи розтягнеться на тижні. А оскільки провадження кримінальне, Трамп зобов’язаний приходити на слухання до суду практично кожного буднього дня. Тобто він прив’язаний до Нью-Йорка.
У цей час його суперник Джо Байден розпланував поїздки до чотирьох штатів лише у перші два тижні слухання справи. Трампу залишається бути активним у соцмережах та роздавати коментарі журналістам.
Якщо потенційно Трампа засудять за цією справою, закон не забороняє йому балотуватися у президенти. Вимог до кандидатів лише три: громадянин США від народження, віком від 35 років, проживав у Сполучених Штатах протягом 14 років.
Що ж до рейтингів Трампа — сказати складніше. Згідно з опитуванням New York Times, Байден і Трамп практично зрівнялися у рівні підтримки із 45% та 46% відповідно.
Березневе опитування американців, яке провели Politico та Ipsos, показує, що для двох із п'яти респондентів засудження Трампа вплине на те, чи будуть вони його підтримувати на виборах. Водночас це не завжди негатив — кожен третій опитаний республіканець каже, що засудження у справі Hush money тільки збільшить шанс того, що вони підтримають Трампа.
(Не)доторканний Трамп
У колекції Трампа є й низка інших кримінальних обвинувачень: втручання у вибори 2020 року у штаті Джорджія; заворушення у Капітолії США 6 січня 2021 року; зберігання секретних документів у його резиденції Мар-а-Лаґо у Флориді.
Опитування американців показує, що думки про те, винен Трамп за цими справами чи ні, прямо протилежні у двох партіях. Більшість демократів (81%) вважають, що його варто ув’язнити, серед республіканців такої думки дотримуються 12%.
Питання, чи опиниться він за ґратами, наразі розв'язується у межах справи про штурм Капітолія (за іншими справами дату суду ще не призначили).
Минулого року суд Колорадо постановив, що Трамп не може брати участь у внутрішньопартійних виборах у штаті, бо був учасником повстання проти Конституції після присяги підтримувати її. А втім, Верховний суд США поновив його на виборах.
Трамп також заявляє, що має імунітет від кримінального переслідування за дії, вчинені під час президентства. Це спричинило «безпрецедентну» судову битву, як очікується, з величезними політичними наслідками. У лютому Федеральний апеляційний суд Вашингтона відхилив вимоги Трампа про його недоторканність, але той подав екстрену апеляцію до Верховного суду США. Тепер справа про Капітолій «на паузі».
Якщо Верховний суд швидко винесе рішення, суд на федеральному рівні може відбутися до виборів у листопаді. Якщо ж Трампа оберуть президентом до того, як суд оголосить рішення, він може спробувати «помилувати» себе за федеральними звинуваченнями.
Згідно з опитуванням, троє з п'яти американців вважають, що федеральний суд у цій справі Трампа має відбутися до президентських виборів. Більшість опитаних американців (49%) вважають, що експрезидента слід ув’язнити, якщо його засудять за цієї справою. Фактично, Трамп може обратися президентом навіть із-за ґрат, але що робити з цим далі — однозначної відповіді немає.