Дональд Трамп і його антиукраїнська команда

Дональд Трамп і його антиукраїнська команда
hromadske

Чинний і попередній президенти США — Джо Байден і Дональд Трамп — обидвоє достроково перемогли на праймериз демократичної та республіканської партій. Відповідно, саме 46-й і 45-й американські президенти змагатимуться між собою на виборах цієї осені.

Якщо підтримка України з боку Байдена не викликає сумнівів, то зовнішньополітична позиція Трампа в разі його повернення до влади оповита спекуляціями та чутками. Суперечливі заяви Трампа та його команди стосовно російсько-української війни викликають певне занепокоєння в Україні та далеко за її межами.

Переконлива перемога на передвиборах гарантувала Дональду Трампу третю поспіль номінацію на посаду президента США від Республіканської партії: у 2016 році він переміг Гіларі Клінтон, а от у 2020-му поступився Джо Байдену.

Соціологічні опитування вказують, що цьогоріч саме він є фаворитом перегонів за посаду очільника Сполучених Штатів. Хоч наразі Дональд Трамп і випереджає Джо Байдена лише на 1,4%.

Згідно з останнім опитуванням авторитетної соціологічної служби YouGov, проведеним 9–11 березня, якби президентські вибори відбулися навесні, Дональд Трамп набрав би 44% голосів, тоді як за Джо Байдена б проголосували 42% американців.

Опитування, проведені компанією HarrisX на замовлення журналу Forbes 8–10 березня, показують більш значну перевагу лідера республіканців: Трамп набирає 52%, Байден — 48% голосів.

Утім, робити висновки щодо ймовірного переможця зарано, адже до президентських виборів ще майже 8 місяців — голосування відбудеться 5 листопада. Водночас опитування громадської думки є важливим індикатором політичного ландшафту в США, який демонструє невтішну для Джо Байдена динаміку суспільних настроїв.

Віцепрезидент для Трампа

77-річний Дональд Трамп випромінює впевненість у своїй перемозі, наполягаючи на тому, що його 81-річний суперник Джо Байден не здатен впоратися з другим президентським терміном — через свій вік і неготовність адекватно реагувати на виклики сьогодення.

На відміну від Байдена, Трамп ще до перемоги на праймеріз публічно окреслив список кандидатів на ключові посади у своїй майбутній адміністрації. У лютому 2024-го Трамп оприлюднив 6 імен, з яких він обиратиме віцепрезидента у разі перемоги на виборах. Усі кандидати ставлять під сумнів необхідність американської підтримки України.

Список включає трьох колишніх суперників Трампа на республіканських праймеріз: губернатора штату Флорида Рона Десантіса, сенатора від Південної Кароліни Тіма Скотта і підприємця Вівека Рамасвамі. Серед інших потенційних кандидатів: губернаторка Південної Дакоти Крісті Ноем, член Палати представників США Байрон Дональдс і колишня членкиня Палати представників Талсі Габбард.

Чи не найбільш одіозний з цієї когорти — 38-річний Вівек Рамасвамі, засновник успішної фармацевтичної компанії Roivant Sciences. Він брав участь у праймеріз, але зняв свою кандидатуру в січні 2024 року та підтримав Трампа.

Під час своєї президентської кампанії Рамасвамі називав президента України Володимира Зеленського «коміком у робітничих штанах» і звинувачував його в нацизмі. Він також заявляв, що визнає контроль росії над окупованими територіями України, а в разі своєї перемоги на виборах заблокує вступ України до НАТО та скасує всі санкції проти росії.

Рамасвамі неодноразово повторював наративи російської пропаганди, стверджуючи, що Україна буцімто не є демократичною державою, український уряд переслідує православну церкву, а українці у східних регіонах країни нібито не проти російської окупації. Рамасвамі дозволяв собі прямо повторювати російські пропагандистські тези — наприклад, під час республіканських дебатів у штаті Флорида в листопаді 2023 року.

Крісті Ноем, Рон Десантіс, Вівек Рамасвамі, Тім Скотт, Талсі Габбард та Байрон Дональдсhromadske
Україна не є зразком демократії. Вона прийняла до своїх лав нациста — людину, на ім'я Зеленський. Це недемократично.Вівек Рамасвамі, американський бізнесмен і політик

А втім, Рамасвамі був хоч і харизматичним, але доволі маргінальним кандидатом на президентську номінацію від Республіканської партії. Натомість одним із головних конкурентів Дональда Трампа був 45-річний губернатор Флориди — Рон Десантіс. У січні 2024 року він зняв свою кандидатуру та підтримав Трампа, посівши лише третє місце після Нікі Гейлі та власне Дональда Трампа.

Рон Десантіс закінчив престижний Єльський університет та не менш престижну Гарвардську школу права. У 2004 році вступив до лав ВМС США, де дослужився до звання лейтенанта. На відміну від Рамасвамі, Десантіс не робив відверто антиукраїнських заяв і має помірковану позицію щодо підтримки України.

У березні 2023-го в ефірі політичного ток-шоу Такера Карлсона на телеканалі Fox News Десантіс сказав, що захист України від російської агресії не є «життєво важливим інтересом США». Однак ще за тиждень до цього, він назвав володимира путіна «військовим злочинцем» і засудив російське вторгнення в Україну.

Десантіс неодноразово заявляв, що президент-демократ Байден робить забагато для підтримки України — мовляв, без чітко визначеної мети це ставить США під загрозу прямого військового зіткнення з росією. А вже в грудні 2023-го на дебатах у штаті Айова Десантіс висловив сумнів у доцільності витрат на цивільні потреби.

Раніше я повністю підтримував військову допомогу Україні. Проте уряд витратив десятки мільярдів доларів американських платників податків на субсидії для сільського господарства в Україні та зарплати українським чиновникам. Чи є ці витрати важливішими, ніж допомога нашим власним ветеранам і розв'язання внутрішніх проблем?Рон Десантіс, губернатор Флориди

Інший кандидат на посаду віцепрезидента в адміністрації Трампа — 58-річний Тім Скотт, сенатор від Південної Кароліни. Він також призупинив свою кампанію — ще в листопаді 2023 року, через низькі рейтинги.

Як і Рон Десантіс, Тім Скотт не був послідовним у своїй позиції щодо України. У березні 2022-го Скотт написав колонку в газеті The State, у якій висловив свою беззаперечну підтримку Україні.

«Докази свідчать про те, що путін давно планував це неспровоковане вторгнення і пов'язану з ним пропагандистську кампанію. 

Та путін прорахувався. Рішучість українського народу і його відмова відступити перед обличчям російської агресії демонструє, що полум'я демократії буде нелегко загасити», — написав Тім Скотт для The State 16 березня 2022 року.

З часом Скотт змінив свою риторику щодо допомоги Україні. У жовтні 2023-го він заявив, що не голосуватиме за пакетну безпекову допомогу Ізраїлю, Україні та Тайваню. Скотт розкритикував пакетний законопроєкт за те, що він включає «більше грошей для України, ніж для Ізраїлю». І хоча він не виступив прямо проти допомоги Україні, але зауважив, що вважає підтримку Ізраїлю більш пріоритетним питанням американської зовнішньої політики.

Ізраїль нині на початку війни, що затягнеться надовго. Як на мене, в інтересах американського народу зараз спрямувати наші ресурси та нашу увагу саме на Ізраїль. Тім Скотт, сенатор від Південної Кароліни

Серед потенційних віцепрезидентів у списку Трампа є і дві жінки. Одна з них — Крісті Ноем, губернаторка штату Південна Дакота. Вона також поступово змінювала свою позицію щодо українсько-російської війни, перетворившись із прихильниці допомоги Україні на її противницю. Ще коли росія окупувала Крим у 2014 році, Крісті Ноем, тоді сенаторка-республіканка від Південної Дакоти, підтримала Україну й закликала США продемонструвати єдність у протистоянні російській агресії.

Та згодом Ноем кардинально змінила свої погляди: вона неодноразово заявляла, що «слабкість» Джо Байдена «спровокувала володимира путіна» і зробила можливим вторгнення росії в Україну. Навесні 2023-го Ноем назвала військову допомогу Україні «дорогою стратегічною помилкою». Прикметно, що риторика проти допомоги Україні вкотре звучала на шоу Такера Карлсона — в ефірі телеканалу Fox News у березні 2023 року.

Це має бути боротьба Європи, а не наша. Ми не повинні витрачати гроші платників податків, ризикуючи спровокувати ядерну війну.Крісті Ноем, губернаторка штату Південна Дакота

Друга жінка у списку претендентів на посаду віцепрезидента — Талсі Габбард. У списку Трампа вона єдина номінально є незалежною кандидаткою та не представляє Республіканську партію. Ба більше, Габбард була кандидаткою від демократів на президентських виборах 2020 року, але вже у жовтні 2022-го вийшла зі складу Демократичнох партії.

Від 2013-го і по 2021 рік Талсі Габбард представляла свій рідний штат Гаваї у Конгресі. На додаток до політичної кар'єри, вона є підполковницею запасу армії США — Габбард служила на посаді офіцера в Командуванні повітряно-десантних військ США з психологічних операцій та цивільних справ.

Говорячи про російсько-українську війну, Габбард заявляла, що Україна не гідна захисту, оскільки не є демократією. У перші дні російського вторгнення в лютому 2022 року, Габбард стверджувала, що Джо Байден «хотів, аби путін напав на Україну, щоб накласти драконівські санкції на росію».

Прихильники війни закликають підтримати Україну, бо це демократія. Та вони брешуть. Україна ніяка не демократія. Аби втриматися при владі, український президент закрив три телеканали, які його критикували; а ще ув’язнив голову опозиційної партії, яка отримала друге місце на останніх виборах (це те саме, що закидають путіну).Талсі Габбард, американська політикиня

До того ж Габбард ніколи не критикувала володимира путіна та неодноразово звинувачувала чинного президента США в «розпаленні» російсько-української війни.

Нарешті, останній у віцепрезидентському списку Трампа — Байрон Дональдс, 45-річний конгресмен від штату Флорида в Палаті представників. Він неодноразово заявляв, що вважає Джо Байдена нелегітимним президентом, оскільки ставить під сумнів чесність підрахунку голосів на виборах 2020 року. Попри його беззаперечну лояльність до Трампа, американські політичні експерти не вважають шанси Дональдса високими.

Хоч Дональдс і голосував за закон «Про ленд-ліз на захист демократії в Україні» у 2022 році, відтоді він був напрочуд послідовним у своїй антиукраїнській позиції — голосуючи виключно проти будь-якої допомоги Україні. Тож не дивно, що у вересні 2023-го депутат заявив, що у США більше немає грошей, а вину за війну поклав на президента Байдена.

Як бачимо, всі кандидати у віцепрезиденти зі списку Дональда Трампа так чи інакше поділяють щонайменше скептицизм щодо подальшої підтримки України з боку США, а також дотримуються ізоляціоністських поглядів.

Звісно, навряд чи Трамп обирав кандидатів виключно за їхніми поглядами на зовнішню політику та російсько-українську війну. А втім, також малоймовірно, що він цих поглядів не враховує.

Позиція самого Трампа щодо України, росії та війни

У вересні 2023 року Дональд Трамп пообіцяв розв’язати ситуацію з війною в Україні «за 24 години». Щоправда, колишній президент США не пояснив, як саме він має намір це зробити: «Якщо я скажу вам, я втрачу всі свої козирі» — і пообіцяв поговорити з Зеленським і путіним, аби «укласти справедливу угоду для всіх».

Тоді президент Зеленський запросив Дональда Трампа в Україну і висловив готовність поїхати з ним на передову, щоб той зміг на власні очі переконатися, що домовитися про швидке закінчення війни з росією неможливо. Трамп запрошення українського лідера не прийняв.

«Я з великою повагою ставлюся до президента Зеленського, але вважаю, що зараз було б недоречно їхати в Україну. Адміністрація Байдена зараз займається цим, і я не хотів би створювати конфлікт інтересів», — відмовив Трамп.

На відміну від Джо Байдена, Дональд Трамп ніколи не заявляв, що прагне допомогти Україні захиститися від російської агресії. Прикметно, що минулий президент США також утримувався від будь-якої критики на адресу володимира путіна. Навпаки, він неодноразово хизувався «дуже добрими стосунками» з російським диктатором.

На зустрічі зі своїми виборцями у Південній Кароліні в лютому 2024 року, Трамп назвав «компліментом» жартівливу заяву путіна про те, що той волів би бачити Джо Байдена переможцем на президентських виборах у США.

За словами Трампа, путін зичить перемоги Байдену, бо той є «слабким президентом». Він зазначив, що саме за його каденції запровадили санкції проти російського газопроводу «Північний потік-2», а вже Байден зняв ці санкції у травні 2021 року — після переговорів з тодішньою канцлеркою Німеччини Ангелою Меркель.

За словами генерала у відставці Джона Келлі, який у Трампа обіймав посаду голови Адміністрації з 2017 по 2019 рік, пієтет перед тиранами був характерною рисою Трампа, який завжди захоплювався лідерами авторитарних систем — такими як володимир путін або прем'єр-міністр Угорщини Віктор Орбан.

До речі, Віктора Орбана до свого маєтку у Флориді запросив Трамп для дружньої зустрічі в березні цього року. Після спілкування з колишнім президентом США, Орбан розповів угорським журналістам про те, яким чином Трамп планує закінчити російсько-українську війну.

«Він не дасть жодного пенні на російсько-українську війну. Саме тому війна закінчиться, тому що очевидно, що Україна не зможе встояти на ногах», — поділився Орбан в інтерв'ю угорському телеканалу M1.

Достеменно невідомо, чи справді Дональд Трамп сказав щось подібне Віктору Орбану, та чи правильно останній зрозумів слова кандидата в президенти США. Але якщо угорський лідер озвучив саме те, що почув у Флориді, то Україна навряд чи зможе розраховувати на підтримку США в разі повернення Дональда Трампа до Білого дому.

Автор: Сергій Гаврилець