У Саудівській Аравії активістку засудили до 11 років увʼязнення за дописи про права жінок

У Саудівській Аравії 29-річну фемактивістку Манаель аль-Отаїбі визнали винною в «тероризмі» та засудили до 11 років увʼязнення за публікації в соціальних мережах про права жінок. 

Про це пишуть BBC та Guardian.

Аль-Отаїбі засудили ще 9 січня цього року після арешту в листопаді 2022 року. А втім, відомо про це стало лише зараз, коли офіційні особи Саудівської Аравії підтвердили інформацію в заяві Верховному комісарові ООН з прав людини.

Офіційно влада країни заявила, що суд визнав активістку винною в «тероризмі», зокрема, у «трансляції або публікації новин, заяв, неправдивих або зловмисних чуток із метою вчинення терористичного злочину».

Фактично йдеться про публікацію дописів у соцмережах із закликом до справедливого ставлення до жінок у Саудівській Аравії, а також до права вибору одягу, який не відповідає місцевим законам. Наприклад, на одному із відео дівчини видно, як вона ходить по магазинах без Довга традиційна арабська жіноча сукня з рукавами, призначена для носіння в громадських місцях, зазвичай чорного кольору.абаї та Верхній одяг жінок у Середній Азії та на Близькому Сході у вигляді халата з довгими псевдорукавами та волосяною сіткою, що закриває обличчя.паранджі.

Влада Саудівської Аравії також звинуватила аль-Отаїбі у використанні хештегу #societyisready (#суспільствовжеготове) із закликом до скасування правил чоловічої опіки над жінками.

Правозахисні організації Неурядова організація, що має на меті досліджувати та запобігти грубим порушенням прав людини, а також допомагати тим, чиї права було порушено.Amnesty International та Правозахисна організація, яка документує та пропагує права людини в Саудівській Аравії.ALQST закликали владу країни звільнити дівчину й заявили, що її ув'язнення «прямо суперечить наративу влади про реформи та розширення прав і можливостей жінок».

«Цим вироком влада Саудівської Аравії викрила порожнечу своїх широко розрекламованих реформ у сфері прав жінок останніх років і продемонструвала свою холодну прихильність до придушення мирного інакомислення», — сказала активістка Amnesty International Біссан Факіх.

Сестру активістки, Фуз аль-Отаїбі, також звинуватили в тому, що вона не носила «пристойного одягу», проте їй вдалося втекти із Саудівської Аравії до арешту. Водночас іншу сестру активістки, Марʼям аль-Отаїбі, відому захисницю прав жінок, кількома роками раніше затримали за протест проти правил чоловічої опіки, утримували під вартою і врешті-решт звільнили у 2017 році.

Права жінок у Саудівській Аравії

У Саудівській Аравії жінки стикаються із численними обмеженнями в публічному та приватному житті. Це, зокрема заборона, на водіння автомобіля, обмеження в правах подорожувати без супроводу чоловіка або здобувати освіту та працювати без його дозволу. Жінки також не мають права голосувати або брати участь у політичних виборах.

Останніми роками у країні ухвалили низку поступок, як-от дозвіл на водіння автомобіля, зняття обмежень на деякі види розваг та розвиток освіти для жінок. Однак багато із цих обмежень досі існують, і права жінок залишаються обмеженими в порівнянні із чоловічими.

Закон про «особистий статус», ухвалений нещодавно, дозволяє жінкам отримувати паспорти, подорожувати за межі країни без дозволу чоловіка або батька, а також дозволяє їм зареєструвати народження дитини, вийти заміж, розлучитися та отримати офіційні документи, не потребуючи згоди чоловіка-опікуна.

А втім, він передбачає, що жінка повинна отримати дозвіл чоловіка-опікуна на вступ до шлюбу, а дружина повинна підкорятися своєму чоловікові «у розумний спосіб», фінансова підтримка якого залежить від її «слухняності».

Відмова жити в подружньому будинку, займатися сексом із чоловіком або подорожувати з ним без «законної причини» також може бути підставою для припинення фінансової підтримки відповідно до закону.