Головою комісії ООН з прав жінок обрали Саудівську Аравію

Засідання комісії ООН зі статусу жінок (UNCSW)
Засідання комісії ООН зі статусу жінок (UNCSW)United Nations Commission on the Status of Women (CSW)

Саудівську Аравію обрали головою комісії ООН зі статусу жінок (UNCSW), яка має сприяти гендерній рівності та розширенню прав і можливостей жінок у всьому світі. Під час голосування ніхто не виступив проти її кандидатури.

Про це пише The Guardian.

Посла Саудівської Аравії в ООН Абдулазіза Алвасіла обрали головою комісії зі становища жінок шляхом акламації. Такі посади чергуються між п’ятьма регіональними групами ООН і зазвичай затверджуються одноголосно.

За даними ЗМІ, коли попередник Алвасіла на посаді, посол Філіппін в ООН Антоніо Мануель Лагдамео, запитав, чи хтось проти цього рішення, у залі запанувала тиша.

«Я не чую заперечень. Значить, вирішено», — сказав Лагдамео.

Антоніо Мануель ЛагдамеоUnited Nations Commission on the Status of Women (CSW)

Очікувалося, що Бангладеш обійме цю посаду після того, як Філіппіни вийшли під тиском Азійської групи після року головування замість звичайних двох. Утім, наприкінці процесу втрутилася Саудівська Аравія і пролобіювала це крісло. Для Саудівської Аравії це перше призначення з часу створення комісії в 1946 році.

Правозахисні групи швидко звернули увагу на іронію того, що Комісію очолює країна, в якій розрив між правами чоловіків і жінок є значним навіть «на папері».

Голова нью-йоркського офісу Amnesty International Шерін Тадрос зауважила, що Саудівська Аравія сама «має жахливу репутацію у сфері прав жінок, і далека від мандату Комісії».

Директор Human Rights Watch Луї Шарбонно також засудив це рішення та зазначив, що воно «демонструє приголомшливе нехтування правами жінок в усьому світі».

«Країна, яка ув'язнює жінок лише за те, що вони відстоюють свої права, не має права бути обличчям головного форуму ООН з питань прав жінок та гендерної рівності», — сказав Шарбонно.

Він додав, що влада Саудівської Аравії повинна продемонструвати, що «ця честь не є абсолютно незаслуженою» і закликав королівство «негайно звільнити всіх затриманих захисниць прав жінок, покласти край чоловічій опіці й забезпечити жінкам повне право на рівність з чоловіками».

Місія Саудівської Аравії в ООН не коментувала ситуацію, проте саудівські чиновники вказали на закон про «особистий статус», прийнятий у 2022 році, як доказ прогресу у сфері прав жінок.

Права жінок у Саудівській Аравії

У Саудівській Аравії жінки стикаються з численними обмеженнями у публічному та приватному житті. Це зокрема заборона на водіння автомобіля, обмеження в правах подорожувати без супроводу чоловіка або здобувати освіту та працювати без його дозволу. Жінки також не мають права голосувати або брати участь у політичних виборах.

Останніми роками у країні ухвалили низку поступок, такі як дозвіл на водіння автомобіля, зняття обмежень на деякі види розваг та розвиток освіти для жінок. Однак багато з цих обмежень все ще існують і права жінок залишаються обмеженими в порівнянні з чоловіками.

Закон про «особистий статус», на який посилалися саудівські чиновники, дозволяє жінкам отримувати паспорти, подорожувати за межі країни без дозволу чоловіка або батька, а також дозволяє їм зареєструвати народження дитини, одружитися, розлучитися та отримати офіційні документи, не потребуючи згоди чоловіка.

Утім, він передбачає, що жінка повинна отримати дозвіл чоловіка-опікуна на вступ до шлюбу, а дружина повинна підкорятися своєму чоловікові «розумним чином», фінансова підтримка якого залежить від її «слухняності».

Відмова жити в подружньому будинку, займатися сексом із чоловіком або подорожувати з ним без «законної причини» також може бути підставою для припинення фінансової підтримки відповідно до закону.

Авторка: Дар'я Головко