США призупинили постачання Ізраїлю боєприпасів через його наміри вторгнутися в Рафах — ЗМІ

Білий дім призупинив постачання американських боєприпасів Ізраїлю на тлі розбіжностей між Вашингтоном і Тель-Авівом про те, як далі діяти в Секторі Гази.

Про це пише видання Axios з посиланням на двох ізраїльських посадовців.

Постачання призупинили ще минулого тижня (29 квітня — 5 травня) — і це сталося вперше після нападу палестинського угруповання ХАМАС на Ізраїль 7 жовтня 2023 року, зауважує видання.

За словами співрозмовників Axios, це викликало занепокоєння в ізраїльському уряді та змусило посадовців шукати відповідь, чому вантаж затримано.

Водночас Білий дім, Пентагон, Державний департамент США та офіс прем’єр-міністра Ізраїлю не відповіли на прохання прокоментувати ситуацію.

Однак ще в лютому адміністрація Джо Байдена попросила Ізраїль надати гарантії того, що армія Ізраїлю в Секторі Гази використовує американську зброю відповідно до міжнародного права. У березні Ізраїль надав лист із такими гарантіями.

Крім того, в Білому домі були стурбовані планами Ізраїлю вторгнутися в місто Рафах на півдні Сектору Гази, де знайшли притулок більш ніж мільйон палестинських біженців.

Речник Білого дому Джон Кірбі заявив журналістам, що ізраїльські лідери усвідомлюють, що президент Байден «щирий», коли говорить про можливість змін у політиці США, «якщо Ізраїль продовжить наземну операцію в Рафаху, що не враховує [захист] біженців».

Однак, попри застереження, прем’єр-міністр Ізраїлю Біньямін Нетаньягу останніми днями оприлюднив декілька заяв, у яких зазначив, що має намір віддати наказ про вторгнення в Рафах незалежно від того, чи досягнуть Ізраїль і ХАМАС угоди щодо звільнення заручників та припинення вогню.

Також Нетаньягу натякнув на напруженість з адміністрацією Байдена в заяві до Дня пам’яті жертв Голокосту, оприлюдненій у неділю, 5 травня. Він сказав, що «під час Голокосту були великі світові лідери, які стояли осторонь», натякаючи, вочевидь, на США. А тому, за словами Нетаньягу, «перший урок Голокосту такий: якщо ми самі не захищатимемося, нас ніхто не захистить».

Що передувало?

Єгипетські та катарські посередники кілька разів намагалися змусити Ізраїль і ХАМАС домовитися про нове припинення вогню та угоду щодо заручників. 

Раніше ХАМАС звільнив понад 100 заручників під час тижневого перемир’я в листопаді 2023 року. Проте обидві сторони не бажали співпрацювати далі: Ізраїль — тому, що хотів продовжувати боротьбу з угрупованням, а ХАМАС — через те, що не хотів відмовлятися від ізраїльських заручників, які були його основним важелем упливу.

Наприкінці квітня Єгипет запропонував нові умови для припинення вогню між ХАМАСом та Ізраїлем. Вони передбачали, що деякі ізраїльські заручники будуть звільнені в обмін на палестинських полонених, а після цього настане тритижневе припинення вогню.

Згодом міністр закордонних справ Ізраїлю Ісраель Кац заявив, що Тель-Авів готовий відкласти операцію в Рафаху в обмін на угоду про звільнення заручників.