У Литві провалився референдум щодо подвійного громадянства

У Литві відбувся вже другий референдум щодо внесення поправок до Конституції про можливість отримання громадянами країни другого громадянства. Така пропозиція не набрала достатньої кількості голосів.

Про це пише литовський мовник LRT.

Виборцям представили такий варіант нової статті у Конституції: «Громадянство Литовської Республіки набувається за народженням і на інших підставах, встановлених законом. Порядок набуття і втрати громадянства визначається законом».

За даними головної виборчої комісії, у референдумі взяли участь 1 396 828 людей, тобто 59% виборців із загальної кількості 2 385 234 людей.

Аби поправку до Конституції прийняли, за неї повинна проголосувати половина від усіх литовських виборців, тобто 1 192 617 громадян. Однак її підтримали 1 011 014 литовців.

Литовські політологи й представники громадськості розкритикували нове формулювання, назвавши його незрозумілим.

Зазначимо, що подібний референдум відбувався у 2019 році. Тоді за внесення поправки до Конституції мали проголосувати 1,24 млн виборців, однак пропозицію литовської влади підтримали 956 тисяч громадян країни.

А що з множинним громадянством в Україні?

22 січня президент України Володимир Зеленський заявив, що внесе до Верховної Ради законопроєкт про запровадження в Україні інституту множинного громадянства, однак невідомо, яким саме буде законопроєкт. Ще у 2021 році президент Володимир Зеленський вносив у Верховну Раду п'ять законопроєктів щодо множинного громадянства.

В одному із запропонованих законопроєктів зазначалося, що для громадян України, які мають й інше громадянство, буде низка обмежень.

Такі громадяни не зможуть бути членами партій, виборчих комісій із референдуму, офіційними спостерігачами; керівниками на об'єктах державної власності, що мають стратегічне значення; на посадах, пов'язаних із виконанням функцій держави. Також таким громадянам пропонують заборонити отримання доступу до держтаємниці.

Окрім того, люди з множинним громадянством не зможуть ставати суддями та митниками та мають подавати декларації про подвійне громадянство.

Проте всі 5 законопроєктів із зазначеними вище пунктами були лише зареєстровані у Верховній Раді та досі не розглядалися в залі парламенту.