Грузинський парламент подолав вето президентки на закон про «іноагентів»
У Грузії парламент остаточно затвердив закон про «іноагентів», подолавши вето Саломе Зурабішвілі.
Про це повідомляє «Ехо Кавказу» (проєкт «Радіо Свобода»).
За подолання вето президентки проголосували 84 депутати — більше, ніж потрібно. Тепер закон упродовж трьох днів передадуть Зурабішвілі. Вона протягом п’яти днів може підписати та опублікувати його. Якщо президентка відмовиться від підписання, то закон підпише голова парламенту Шалва Папуашвілі з панівної «Грузинської мрії».
Отож, документ може бути опублікований вже на початку червня. Протягом двох місяців після цього державні органи та посадовці повинні провести «попередні матеріально-технічні та інші заходи для виконання закону».
Як пише «Ехо Кавказу», це означає, що вже із серпня медіа та неурядові організації, які за даними 2023 року отримували понад 20% доходу з-за кордону, протягом місяця мають внести заяву про реєстрацію як організації, що проводять інтереси іноземної сили. В іншому разі — отримають штраф.
Що передувало?
14 травня парламент Грузії у третьому читанні остаточно затвердив закон «Про прозорість іноземного впливу». Президентка Грузії Саломе Зурабішвілі наклала вето, проте парламент здатен його обійти.
Законопроєкт передбачає, що неурядові та медійні організації, які мають понад 20% доходів з-за кордону, та організації, що виконують інтереси іноземної держави, повинні бути зареєстрованим у спеціальному реєстрі та щороку заповнювати фінансову декларацію.
Протягом тижнів у країні тривали багатотисячні акції проти ухвалення цього документа. Критики законопроєкту вважають його аналогом російського, яким кремль придушує свободу слова у своїй країні. Партія влади Грузії переконує, що нічого спільного в них немає.
Законопроєкт винесли на розгляд через рік після того, як аналогічна ініціатива призвела до багатотисячних протестів та була відкликана.