Шкільний учитель, «шепотун Трампа» та критик путіна: хто такий Марк Рютте, який став генсеком НАТО

20 червня стало відомо, що румунський президент Клаус Йоганніс відкликав свою кандидатуру на посаду нового генерального секретаря НАТО. За три місяці від висування він спромігся заручитися підтримкою тільки угорського прем’єра Віктора Орбана. Проте навіть той раптом змінив свою думку, підтримавши конкурента Йоганніса — нідерландського прем’єра Марка Рютте. 

Так Рютте став єдиним претендентом на посаду генсека — його кандидатуру підтримали всі 32 держави-членкині Північноатлантичного альянсу. Як він ішов до очільництва потужного військово-політичного союзу, водночас декларуючи відсутність подальших політичних амбіцій, та що це може значити для України — розбиралося hromadske.

Заміну генсекові Єнсу Столтенбергу шукали довго: через відсутність кандидата, якого б підтримали всі союзники, термін Столтенберга продовжували чотири рази. 

Той очолював НАТО вже 10 років — навіть попри заяву, що сам він не хоче залишатися далі на посаді, влітку 2023-го термін його повноважень знову продовжили. Після цього Столтенберг запевнив, що цього разу це точно його останній термін як секретаря Альянсу — він більше не погодиться на продовження мандату чи ще одну каденцію.

Що ж до його заступника, то Марк Рютте ще в жовтні 2023-го натякнув, що не виключає для себе роль очільника НАТО, додавши, що робота генерального секретаря була б «дуже цікавою» для нього. Хоч за рік до того він і стверджував, що після прем’єрства він воліє займатися викладанням. Ба більше, навіть на чолі уряду він устигав вчителювати у середній школі по кілька годин щотижня — тож подальша педагогічна кар’єра нікого б не здивувала.

А втім, на заваді викладацькому майбутнього може стати жорсткий графік керівника потужної міжнародної організації, що просто зараз переживає найсерйозніші виклики із часів Термін на позначення економічного, політичного й ідеологічного протистояння США та СРСР, а також їхніх союзників у капіталістичному та соціалістичному блоках від кінця Другої світової та до 1991 року.Холодної війни

Після оголошення свого інтересу до ролі генсека НАТО нідерландський прем’єр блискавично заручився підтримкою від країн-союзників. Спершу на його бік стали США, Велика Британія, Німеччина та Франція, а згодом — майже всі інші члени Альянсу. Винятком стали Угорщина, Словаччина та Румунія.

Уже в червні Рютте зміг схилити на свій бік і Угорщину зі Словаччиною: угорському прем’єрові Віктору Орбану нідерландець пообіцяв, що угорські військові не братимуть участі в місії НАТО в Україні, а угорські кошти не залучатимуться для фінансування цієї місії. Словаччина ж в обмін на підтримку Рютте попросила зміцнення протиповітряної оборони.

Коли ж президент Румунії Клаус Йоганніс відмовився від боротьби за посаду, Румунія стала останньою з 32 країн НАТО, що підтримала кандидатуру Марка Рютте. Тому 1 жовтня, коли термін Столтенберга спливе, крісло генсека НАТО перейде саме до Рютте, який стане четвертим представником Нідерландів на цій посаді. 

«Шепотун Трампа» з оксамитовою усмішкою

Такий успіх Рютте у здобутті підтримки серед інших союзників викликаний не в останню чергу його зв’язками, які той уміло налагоджує з усіма. Неназваний посадовець, із яким говорив британський Guardian, розповів, що телефонна книга нідерландського прем’єра «зараз охоплює два покоління світових лідерів за межами західного світу, з якими він встановив зв'язки та підтримує добрі контакти — зокрема приватно, навіть після їхнього відходу [з посад — ред.]»

Попри розбіжності в оцінці внутрішньої політики нідерландського прем’єра, яку він на чолі уряду провадив протягом 13 років, його міжнародний авторитет називають бездоганним. Зокрема, він начебто досі бачиться з колишньою канцлеркою Німеччини Ангелою Меркель та зберігає хороші контакти з експрезидентом США Бараком Обамою. 

Особливі стосунки Марк Рютте налагодив і з іншим експрезидентом США — Дональдом Трампом. За це він навіть отримав прізвисько В оригіналі — Trump whisperer.«шепотуна Трампа» — як той, хто здатен утихомирювати гнів американського політика. Politico розповідало, що таке ім’я Рютте дали після того, як у 2018 році він зумів заспокоїти Трампа, коли американський лідер нарікав на недостатні оборонні витрати з боку європейських союзників НАТО.

Нідерландський прем’єр тоді зумів довести Трампу, що витрати зросли — і, мовляв, саме 45-й президент Сполучених Штатів заслуговує за це на похвалу. Прикметно, що самі Нідерланди майже Варто зазначити, що у 2024 році Нідерландам таки вдасться досягти такого рівня витрат на оборону. Згідно з останніми оцінками, у 2024 році Нідерланди витратять на оборону 2,05% свого ВВП. https://www.nato.int/nato_static_fl2014/assets/pdf/2024/6/pdf/240617-def-exp-2024-en.pdfпротягом усього прем’єрства Марка Рютте залишалися серед тих членів НАТО, які не виконали зобов’язання витрачати щонайменше 2% свого ВВП на оборону. Попри це йому вдавалося підтримувати хороші стосунки з Трампом — послідовним критиком європейських країн, які не роблять внесків у запитуваних Альянсом обсягах.

Такі стосунки з американським лідером стали предметом гордості прем’єра, розповідав Politico Тон Еліас — колишній соратник Марка Рютте по партії. У 2019 році Трамп навіть сказав, що вони з нідерландським очільником уряду стали «друзями».

На цьогорічній Мюнхенській конференції з безпеки Марк Рютте визнав, що Трамп завжди мав рацію, вимагаючи від ЄС робити більші внески на оборону. «Припиніть стогнати, скиглити та лаяти Трампа», — закликав він тоді й додав, що незалежно від того, чи повернеться Трамп у Білий дім, «ми повинні працювати, хто б не був на танцмайданчику».

«Він може донести послання, жорстке, як цвяхи, але з оксамитовою усмішкою», — розповідав про Рютте його колишній однопартієць Еліас. 

Президент України Володимир Зеленський провів зустріч із Прем'єр-міністром Нідерландів Марком Рютте у Києвіpresident.gov

Прихильник Зеленського, критик путіна

Чи не єдиний світовий лідер, із ким Марк Рютте не має хороших стосунків, — володимир путін. Reuters писав, що на його ставлення до росії сильно вплинула катастрофа пасажирського літака MH17, який у 2014 році росіяни збили в небі над Донецькою областю. Тоді серед 298 жертв — 196 були громадянами Нідерландів. Після повномасштабного вторгнення росії в Україну його риторика була послідовною — під час виступу в ООН у 2022 році він попереджав, що протистояння з агресором для західних демократій буде серйозним. 

НАТО має бути потужним, щоб протистояти москві, а інші лідери Європейського Союзу не повинні бути наївними щодо путінської росії.Марк Рютте, прем’єр Нідерландів

Пізніше він навіть закликав «ментально не переоцінювати путіна», назвавши його «не сильною людиною». Проте його позиція щодо росії не виходить за межі його загального політичного образу — стриманого, дипломатичного і такого, що уникає прямих зіткнень. Саме це дало йому перевагу перед іншою конкуренткою на посаду генерального секретаря Альянсу — естонською прем’єркою Каєю Каллас, яку деякі союзники вважали занадто жорсткою.

Підтримка України, утім, лишається одним із ключових досягнень Рютте на міжнародній арені — із початку великої війни Нідерланди були вагомим партнером. Приміром, саме ця держава була однією зі співзасновників «коаліції F-16», яка має постачати Україні західні винищувачі та навчати українських пілотів на них літати.

Крім цього, нідерландський уряд на чолі з Рютте був серед тих, хто шукав Україні додаткові системи Patriot на тлі посилення російських атак на енергетичну й цивільну інфраструктуру навесні 2024 року. 

Можливо, саме це дає впевненість у ставленні нідерландського прем’єра до України, про яку ще торік у листопаді говорив президент Володимир Зеленський. Тоді, коментуючи перемогу ультраправої нідерландської партії на парламентських виборах, Зеленський стверджував, що хороші відносини між країнами зберігатимуться, зокрема завдяки Рютте. «Я впевнений у Рютте. І я думаю, що найближчим часом викликів не буде», — казав тоді глава української держави.

У відповідь і нідерландський прем’єр висловлював прихильність до українського президента. Пригадуючи свою зустріч із ним п’ять років тому в Києві, Рютте відгукувався про Зеленського, як про «людину з місією» та щедро сипав компліментами: «Я переконаний, що успіх України у війні значною мірою залежить від менталітету, який він [Зеленський — ред.] передав із самого початку».

Аскет на «вулиці мільярдерів»

Марк Рютте відомий своїми побутовими консервативними звичками. Наприклад, він лише нещодавно змінив свій старий телефон Nokia, але досі їздить на старому легковику Saab або велосипеді. А ще роками відвідує ті самі місця для відпочинку, не шукаючи при цьому розкоші.

Друг прем’єра, Лодевей Деккер, із яким поспілкувалося Politico, розповідав, що той п'є капучино на вихідних у тій самій кав'ярні, ходить до того самого перукаря, їсть у тих самих ресторанах і навіть замовляє ті самі страви. 

Тож стрімкий успіх на шляху до посади генсека НАТО змусить Марка Рютте зрештою переїхати з Гааги — міста, де він прожив усе життя. Оскільки всі, хто обіймають найвищу посаду в Альянсі, живуть у добре захищеній брюссельській резиденції на так званій вулиці мільярдерів. Тож на 58-му році життя Рютте доведеться змінити свою маленьку квартиру на штатні апартаменти.

Проте тужити за домом доведеться лише в будні: у Брюсселі майбутній очільник НАТО житиме протягом тижня, а вихідні проводитиме в Гаазі.

Після офіційного призначення Рютте піде у відпустку на три місяці, а вже потім братиметься за роботу в Альянсі. «Я отримаю кілька інструктажів перед початком роботи. Не хочу справляти враження, що я буду робити це зовсім не так, як Єнс [Столтенберг — ред.]», — пообіцяв Рютте.