Дії влади Грузії де-факто призупинили процес вступу країни до ЄС — Європейська рада

Європейська рада закликала владу Грузії пояснити свої наміри після низки відступів від шляху вступу до ЄС через ухвалення скандальних законів.

Про це йдеться у висновках Європейської ради від 27 червня.

Європейська рада заявила про серйозну стурбованість останніми подіями в Грузії, зокрема щодо ухваленого закону про«іноагентів». В ЄС вважають, що це є відступом від кроків, викладених у рекомендаціях для Грузії щодо отримання статусу кандидата. А поточний курс Тбілісі ставить під загрозу шлях Грузії в ЄС, де-факто призводячи до зупинки процесу вступу.

Європейська рада також закликає покласти край зростальним актам залякування, погроз і фізичних нападів на представників громадянського суспільства, політичних лідерів, громадських активістів і журналістів у Грузії.

Грузинську владу також закликали забезпечити вільні та чесні парламентські вибори восени та заохотити суттєве довгострокове та короткострокове спостереження за виборами з боку партнерів.

Що за закон?

Закон про «іноагентів» оголошує неурядові та медійні організації, чий дохід становить понад 20% із-за кордону, організаціями, що представляють інтереси іноземної держави. Вони мають бути зареєстровані у спеціальному реєстрі та щороку заповнювати фінансову декларацію. Інакше першого разу їх оштрафують на 25 тисяч ларі (близько 7850 євро).

Протягом тижнів у країні тривали багатотисячні акції проти ухвалення цього документа. Критики законопроєкту вважають його аналогом російського, яким кремль придушує свободу слова у своїй країні. Партія влади Грузії переконує, що нічого спільного в них немає.

Після ухвалення закону про «іноагентів» США запровадили санкції проти керівної партії «Грузинська мрія», зазначивши про підрив демократії в Грузії.