На саміті НАТО Україні запропонують «конкретні кроки» щодо її членства

У підсумковій декларації за результатами саміту НАТО, який відбудеться наступного тижня, підтвердять, що Україна стане членом Північноатлантичного альянсу. Однак остаточне формулювання ще обговорюють.

Про це сказав заступник помічника держсекретаря США у справах Європи та Євразії Дуглас Джонс у коментарі «Голосу Америки».

Крім того, Україні запропонують «конкретні шляхи» для прискорення її майбутнього членства. За допомогою них Україна зможе захистити себе від російської агресії, побудувати майбутню потужність, необхідну для стримування росії, і здійснити реформи, потрібні для членства в НАТО.

«Разом це те, що ми називаємо "містком до членства" в НАТО. Підтримка, яку ми збираємося надати на саміті, дійсно допоможе прискорити шлях України до членства в НАТО», — сказав Джонс.

Нагадаємо, раніше посолка Сполучених Штатів при НАТО Джуліанна Сміт заявила, що на липневому саміті у Вашингтоні Альянс представить Україні пакет безпекових заходів, які слугуватимуть «мостом» до членства.

Україна та НАТО

З 11 до 12 липня 2023 року у Вільнюсі, столиці Литви, відбувся саміт НАТО, який був зосереджений на Україні та її відносинах з Північноатлантичним альянсом.

Тоді генеральний секретар Єнс Столтенберг заявив, що НАТО запросить Україну приєднатися до Альянсу, «коли союзники погодяться та будуть виконані умови». Процес набуття членства для України «перейде з двоетапного на одноетапний шлях», додав він.

Це може означати, що Україну запросять вступити до НАТО без плану дій щодо членства (ПДЧ). Раніше президент Володимир Зеленський заявив, що напередодні саміту у Вільнюсі з’явилися «сигнали» про те, що НАТО не готове запросити Україну до Альянсу. «Невизначеність — це слабкість. І я відверто обговорю це на саміті», — запевнив президент.

Згодом країни «Великої сімки» на саміті НАТО у Вільнюсі погодили спільну декларацію про підтримку України, яка містить гарантії безпеки. Згідно з документом, Україна, зокрема, зобов’язується продовжувати реалізацію реформ правоохоронних органів, судової системи, а також просувати оборонні реформи.

Зеленський назвав «гарними» результати саміту, проте зазначив, що все ж хотів почути запрошення України до Альянсу з чіткими термінами. А втім, за словами глави держави, Україна розуміє, що членство можливе лише після завершення бойових дій.