На інавгурацію президента Литви не запросили священників, підпорядкованих москві. Ті «надзвичайно здивувалися»
На інавгурацію президента Литви Ґітанаса Науседи не запросили представників православної єпархії, підпорядкованій московському патріархату. Там через це «надзвичайно здивувалися» і нагадали, що не підтримують війну проти України.
Про це повідомляє LRT та йдеться в заяві Віленсько-Литовської єпархії РПЦ.
У п’ятницю, 12 липня, Науседа склав присягу на другий президентський термін. На церемонії були присутні представники усіх традиційних і визнаних державою релігійних громад Литви, зокрема очільник Литовського екзархату Константинопольського Патріархату Юстінус Ківілоо.
Однак на інавгурацію не запросили митрополита Віленського та Литовського Інокентія, який перебуває в єдності з московським патріархатом.
Керівник секретаріату спікера Сейму Лукас Корнелійс Вайчякас заявив, що у такий спосіб державні установи протестували проти ставлення московського патріархату до російського вторгнення в Україну.
Водночас у самій Віленсько-Литовській єпархії заявили про «надзвичайне здивування» тим, що її представників не запросили на інавгурацію. Зазначають, що вони є другою за чисельністю релігійною громадою, до котрої належать «в абсолютній більшості громадяни Литви, тисячі з яких голосували за чинного президента».
Єпархія наголосила, що привітала Науседу зі вступом на другий термін президентства та «щиро молилася про нього за Богослужінням і просила у Бога допомоги у виконанні важких обов’язків глави Литовської держави».
«Потрібно віддати належне тим, хто виявляє мудрість, тверезість і виваженість в оцінках ситуації, як це зробив прессекретар президента, який не став коментувати, чому нас не запросили на інавгурацію. А інші дозволили собі деякі коментарі, де, на жаль, зовсім не були об’єктивними», — додали в єпархії, маючи на увазі звинувачення щодо нібито підтримки війни.
Віленсько-Литовська єпархія наполягає, що виступає проти війни в Україні, «засуджує її та молиться про її припинення».
«Наша релігійна організація засудила війну на всіх рівнях: священноначалля, духовенства, мирян та Загальних зборів Литовської православної церкви, але це чомусь постійно не береться до уваги», — йдеться в заяві єпархії.
Православ’я у Литві
За даними перепису 2021 року, 74,19% жителів Литви — католики, за ними йдуть атеїсти (6,11%) та православні (3,75%). Від XIV до XVII століття православні Великого князівства Литовського належали до Київської митрополії Вселенського Патріархату, поки не були поглинуті московським патріархатом.
Тривалий час єдиною православною юрисдикцією в Литві залишалася Віленська і Литовська єпархія російської православної церкви. Станом на кінець 2022 року до неї належало 52 парафії та два монастирі.
Після повномасштабного російського вторгнення в Україну московський патріарх кирило вивергнув із сану п’ятьох литовських священників, які висловилися проти позиції московського патріарха. Проте вони звернулися до Вселенського патріархату, який у лютому 2023 року виправдав їх і відновив у сані.
У березні 2023 року патріарх Варфоломій здійснив офіційний візит до Литви, підписавши з урядом Литви угоду, що передбачала створення в країні церковної юрисдикції, підпорядкованої Вселенському Патріархату.