Близький Схід на межі великої війни: Ізраїль полює на лідерів ХАМАСу і «Хезболли», Іран готує силову відповідь

Протягом однієї доби на Близькому Сході сталися відразу два гучні вбивства, які можуть спричинити велику війну в регіоні. Авіаудар ізраїльської армії по Столиця Лівану.Бейруту призвів до смерті Фуада Шукра — одного з лідерів ліванської парамілітарної організації «Хезболла», яка регулярно обстрілює Ізраїль. Уже за декілька годин унаслідок ракетного удару по Столиця Ірану.Тегерану загинув Ісмаїл Ганія — голова палестинського терористичного угруповання Ісламістський палестинський рух у Секторі Гази, який виступає за незалежність регіону від Ізраїлю й закріплення радикального вчення шаріат як закону. У жовтні 2023 року здійснив масштабний терористичний напад на Ізраїль, після якого розпочалася війна у Секторі Гази.ХАМАС, якому протистоїть Ізраїль у Заселена палестинцями територія на східному узбережжі Левантійського моря, що межує з Ізраїлем. Упродовж 2024 року ізраїльська армія проводить там операцію проти місцевого парамілітарного руху ХАМАС.Секторі Гази.

Хоча Ізраїль офіційно не підтвердив і не спростував своєї причетності до ліквідації Ісмаїла Ганії, Іран відразу звинуватив у цьому Збройні сили Ізраїлю.ЦАХАЛ. Аятола Алі Хаменеї — верховний лідер Ірану — вже наказав «помститися» Ізраїлю за атаку по своїй столиці. До всього, погрожує Столиця Ізраїлю.Тель-Авіву ще й «Хезболла».

Чи опинився Близький Схід на порозі великої війни, яку роль відіграли вбиті ватажки та до чого тут переговори про припинення вогню у Газі — читайте в матеріалі hromadske.

Авіаудар по Бейруту

30 липня Ізраїль завдав авіаудару по столиці Лівану — через три дні після обстрілу села Мадждаль-Шамс на півночі Гірська територія на кордоні Лівану, Сирії, Йорданії й Ізраїлю. Фактично контролюється Ізраїлем.Голанських висот. Ракетна атака «Хезболли» по спортивному майданчику в Мадждаль-Шамсі 27 липня призвела до загибелі 12 дітей.

Ліванське угрупування відмовилося брати на себе відповідальність, однак ізраїльський прем'єр-міністр Беньямін Нетаньягу пообіцяв збройну відповідь по території, звідки бойовики обстрілюють Ізраїль.

Варто зазначити, що Голанські висоти не визнають територією Ізраїлю ані світова спільнота, ані Рада Безпеки ООН. Цю місцевість Ізраїль окупував після війни з Сирією ще 1967 року, а 1981-го — юридично анексував. Більшість населення у цьому регіоні складають друзи — арабська меншина, яка сповідує одну з гілок ісламу та живе, зокрема, у сусідньому південному Лівані. Внаслідок атаки на Мадждаль-Шамсі загинули саме неповнолітні друзи, які грали в футбол на спортивному майданчику.

Та оскільки Ізраїль вважає Голанські висоти своєю територію, відповідь на удар «Хезболли» не забарилася. Спочатку відбулася повітряна атака по військових об’єктах на півдні Лівану, а 30 липня вдарили й по столиці країни — Бейруту. Внаслідок цього загинув, зокрема, Фуад Шукр — ключовий військовий радник і права рука голови «Хезболли» Хасана Насралли.

Фуад Шукр — терорист зі стажем

62-річного Фуада Шукра вважали головою генштабу військового крила організації, яка також має політичне представництво у парламенті Лівану та фактично контролює увесь південь країни біля кордону з Ізраїлем. Шукр також відповідав за ракетну програму «Хезболли» та всі військові операції проти Ізраїлю.

Після вторгнення ХАМАСу в Ізраїль 7 жовтня минулого року Ізраїль розпочав військову операцію у Секторі Гази. Вона триває досі. «Хезболла» підтримує ХАМАС і регулярно обстрілює ізраїльські міста з території Лівану. У цих атаках Фуад Шукр відігравав ключову роль. Ба більше, керівництво Ізраїлю переконане, що саме він віддавав наказ завдати ракетного удару по спортивному майданчику в Мажджаль-Шамсі.

Це зовсім не перший раз, коли Фуада Шукра звинувачують у терористичному акті. 1983-го Шукр організував масштабний теракт у Лівані. Тоді внаслідок серії вибухів загинули 307 людей, включно з 241 американським морським піхотинцем і 48 французькими солдатами. Тоді ж США оголосили Шукра у міжнародний розшук як небезпечного терориста, обіцяючи 5 мільйонів доларів за інформацію про його місцеперебування.

Якою буде відповідь «Хезболли»?

Армія оборони Ізраїлю взяла на себе відповідальність за ліквідацію Фуада Шукра — зробивши те, чого американські спецслужби не могли досягти кілька десятиліть поспіль. Тепер бойовики «Хезболли» погрожують помститися за смерть одного зі своїх лідерів. 

Шукр стояв у підвалин цього праворадикального ісламістського угруповання ще понад 40 років тому. Відтоді організацію визнали терористичною уряди Ізраїлю, Сполучених Штатів Америки, Канади, Бахрейну та навіть Ліга арабських держав. 

Поштовхом до створення «Хезболли» стала окупація Ізраїлем південної частини Лівану 1982 року. Тоді в Тель-Авіві провели операцію проти палестинських повстанців, які базувалися саме в цьому регіоні. У відповідь на це в Лівані створили воєнізовану організацію, яку підтримали ісламісти, що декілька років до цього захопили владу в Ірані. 

Хоча ще 2000 року Ізраїль вивів війська з Лівану, тамтешні бойовики не змінили ворожого ставлення до єврейської держави та розглядають її як «нелегальне узурпаторське утворення».

Через тісні зв’язки з Корпусом вартових ісламської революції «Хезболлу» нерідко називають іранською «проксі-армією». Втім, попри свою антиізраїльську риторику, «Хезболла» навряд чи готова до прямого збройного конфлікту з Армією оборони Ізраїлю, яка значно переважає ліванське парамілітарне угруповання у силах і засобах. Тому відповідь «Хезболли» на вбивство Фуада Шукра, ймовірно, не вийде за рамки обстрілів території Ізраїлю.

Ізраїльський військовий експерт Ігаль Левін вважає, що ліванські бойовики можуть завдати ударів по Хайфі — великому місту на півночі Ізраїлю. На думку Левіна, цілями атак можуть стати військовий порт і об’єкти хімічної промисловості, що відіграють важливу роль в економіці. 

Твоя підтримка допомагає нам не зупинятися

Підтримати

Вбивство ватажка ХАМАСу

А от убивство Ісмаїла Ганії —  лідера палестинського руху ХАМАС — може мати тяжкі наслідки для Ізраїлю і загалом для стабільності на Близькому Сході. Ганія загинув 31 липня внаслідок ракетного удару по резиденції у Тегерані, де він зупинився після того, як відвідав церемонію інавгурації новообраного президента Ірану — Масуда Пезешкіяна.

За повідомленнями іранської преси, під час зустрічі Ісмаїла Ганії з Аятолою Алі Хаменеї, верховний лідер Ірану запропонував голові ХАМАСу переночувати у найкращому готелі Тегерана. Проте палестинський лідер з міркувань безпеки обрав резиденцію з посиленою охороною у передмісті. Як бачимо, така обережність не врятувала йому життя.

Досі невідомо, яка саме ракета влучила в резиденцію, де перебував лідер ХАМАСу, втім іранські медіа припускають, що удар завдали з ізраїльського літака, який не входив у повітряний простір Ірану.

61-річний Ісмаїл Ганія був головою політбюро ХАМАСу з 2017-го, а останні 7 років жив у Катарі. Хоча військове крило ХАМАСу на чолі з Ях’єю Сінваром перебуває у Газі, політичне керівництво організації вже багато років дислокується у Катарі практично в повному складі.

ХАМАС при владі у Секторі Гази з 2006 року, відколи його політична партія перемогла на тамтешніх виборах до законодавчої ради. Після збройного конфлікту з рухом ФАТХ, який урядував на той час, хамасівці взяли під свій контроль Сектор Гази та розпустили уряд. Це призвело до поділу палестинських територій на два утворення: Західний берег річки Йордан, підконтрольний Палестинській національній адміністрації, яка виступає за мирне врегулювання з Ізраїлем. Натомість у Секторі Гази панує ХАМАС, який в Ізраїлі, США та ЄС визнаний терористичною організацією. Цей рух виступає за знищення Ізраїлю і за створення ісламської теократичної палестинської держави.

Так, Ісмаїл Ганія був одним з ініціаторів вторгнення ХАМАСу на територію Ізраїлю у жовтні минулого року, коли палестинські бойовики вбили близько 1200 цивільних ізраїльтян і іноземних громадян, а також захопили в полон понад 200 людей. Більшість своїх заручників ХАМАС досі утримує в підземних бункерах у Газі.

Восени минулого року, після початку військової операції в Газі, Беньямін Нетаньягу прямо заявив, що Ізраїль не зупиниться, доки цілковито не знищить ХАМАС і його керівників. Після багатомісячних бомбардувань ЦАХАЛом Сектору Гази, Ганія все ж погодився розпочати через міжнародних посередників переговори з Ізраїлем про припинення вогню в обмін на звільнення всіх заручників і виведення ізраїльських військ із Гази. Він не відмовився від перемовин навіть після того, як унаслідок квітневого ізраїльського авіаудару по Газі загинули троє його синів і четверо онуків. Тепер, після загибелі самого Ганії у Тегерані, переговори з Ізраїлем заморожені на невизначений термін.

Чим відповість Іран?

Для Ірану зухвале вбивство важливого гостя і союзника на власній території є болючим репутаційним ударом. Хоча в Тель-Авіві досі не визнали своєї причетності до ліквідації ватажка ХАМАСу, у Тегерані вже офіційно звинуватили Ізраїль. До того ж убивство Ісмаїла Ганії офіційно засудили росія, Туреччина та Китай.

Крім цього, Іран на екстреному засіданні Ради Безпеки ООН звинуватив в атаці не лише Ізраїль, а ще й США. На це Ентоні Блінкен, Міністр закордонних справ у США.держсекретар Сполучених Штатів, уже заявив, що американський уряд не має нічого спільного з планами Ізраїлю ліквідувати лідерів ХАМАСу. 

За повідомленням видання Financial Times, високопоставлені американські та європейські дипломати провели серію перемовин на Близькому Сході, щоб запобігти великій війні у регіоні. Заступник голови зовнішньополітичного відомства ЄС, Енріке Мора, вилетів у Тегеран для переговорів з іранськими лідерами, аби вмовити їх не йти шляхом ескалації й утриматися від силової відповіді. Тоді як американський дипломат і координатор Ради національної безпеки Резиденція глави США у Вашингтоні. Часто використовується на позначення офісу президента Сполучених Штатів.Білого дому, Бретт Макгурк, полетів у Саудівську Аравію, яка відіграє важливу роль у забезпеченні стабільності та безпеки на Близькому Сході.

Наразі ж Іран налаштований рішуче і прагне помсти, тому вплинути на ситуацію за допомогою дипломатичних посередників — завдання не з легких. У квітні цього року іранські сили вже завдавали масованого удару по Ізраїлю. У ніч проти 14 квітня відбулася одна з найбільших комбінованих атак в історії: проти Ізраїлю застосували понад 300 дронів і ракет. 

Щоправда, більшість із них вдалося збити ще за межами ізраїльської території. Тоді протиповітряній обороні Ізраїлю відбивати атаку допомагали винищувачі та військові кораблі США і Великої Британії, а також Йорданія, яка перехоплювала всі повітряні цілі, що прямували через її територію. Той удар був відповіддю на обстріл будівлі іранського консульства у Сирії, внаслідок якого загинув іранський бригадний генерал Мохаммад Реза Захеді та 7 інших офіцерів Корпусу вартових Ісламської революції.

Нині аналітики прогнозують, що Іран може провести подібну атаку. Іншим варіантом силової відповіді може бути збройна агресія руками «Хезболли» та підконтрольних Ірану парамілітарних утворень Іраку і хуситів з території Ємену. А от пряме вторгнення іранських військ на територію Ізраїлю практично неможливе — між державами немає спільного кордону.