Yle: Фінський неонацист причетний до організації заворушень у Великій Британії
Молодий фін, який транслював ультраправі переконання у соцмережах, сприяв організації повстань проти іноземців у Великій Британії.
Це звʼязував фінський суспільний мовник Yle.
Як кажуть журналісти, часто заворушення планують у месенджері Telegram. Однією з найвідоміших груп керував фін — хлопець років двадцяти, який живе на півдні Фінляндії.
Він був одним з адміністраторів уже закритого Telegram-каналу, який налічував 14 тисяч учасників, де обговорювали цілі та тактику заворушень. Хлопець, серед іншого, давав вказівки щодо підпалу, радив, як залишитися анонімним, та брав участь у дискусії щодо вибору цілей. Окрім того, він вихвалявся, що «вичистив євреїв» із групи.
Хлопець також мав власний канал у месенджері для поширення нацистської ідеології, вказує видання. Його фін заснував у 2020 році, коли був іще неповнолітнім.
На каналі він запевняв, що не заохочує людей до насильства чи тероризму, водночас закликав «знищити проклятих євреїв». Окрім пронацистських матеріалів, фін публікував пропагандистські ролики палестинського угруповання ХАМАС.
Журналісти Yle розшукали хлопця, однак він відмовився детально коментувати свою причетність до дій, які повпливали на заворушення у Великій Британії. На запитання, чи вважає він, що його діяльність частково повʼязана із заворушеннями він відповів: «Я б не сказав, що так».
За інформацією видання, хлопець не був засуджений за жодні серйозні злочини. Однак проти нього вели справу щодо незаконних погроз, обвинувачень так і не втиснули.
Що передувало?
29 липня в англійському місті Саутпорт 17-річний хлопець із ножем напав на студію, де відбувався тематичний урок з танців для дітей. Унаслідок нападу три дівчинки віком 6, 7 та 9 років загинули. Ще 11 дітей і 2 дорослих зазнали ножових поранень, більшість із них були у важкому стані.
Мотиви нападника залишаються невідомими. Поліція розкрила, що нападник — Аксель Рудакубана, уродженець Кардіффа (Уельс) із сім’ї християн із Руанди. Але в соцмережах спершу поширили неправдиві заяви про те, що підозрюваним був мусульманин чи шукач притулку, який прибув до Великої Британії на човні, пишуть Guardian та TRT.
Після цих повідомлень ультраправі протестувальники через соцмережі організовували антиміграційні демонстрації в містах по всій країні. Масові заворушення відбулися в Ліверпулі, Халлі, Манчестері, Блекпулі, Сандерленді, Болтоні та інших містах.
Загалом було заарештовано понад 400 людей, понад 140 висунули звинувачення, деякі вже засуджені. Зокрема, до тюремного ув'язнення були засуджені троє учасників заворушень у Саутпорті та Ліверпулі — за напад на поліціянтів, підпал фургона та образливу поведінку на расовому підґрунті.