У Німеччині не очікують погіршення відносин з Україною через ордер у справі про підрив «Північних потоків»
В уряді Німеччини не вважають, що ордер на арешт українця, підозрюваного у справі про вибухи на «Північних потоках», погіршить відносини з Україною.
Про це заявив заступник речника Федерального уряду Німеччини Вольфганг Бюхнер, пише Tagesschau.
Він також наголосив, що жодних змін у підтримці України з боку Німеччини не буде.
«Як неодноразово повторював канцлер, ми будемо підтримувати Україну в її оборонній боротьбі проти агресивної війни росії, яка порушує міжнародне право, стільки, скільки буде потрібно», — зазначив Бюхнер.
Що передувало?
Федеральна генеральна прокуратура Німеччини видала ордер на арешт українця у справі про підрив трубопроводів «Північний потік» у Балтійському морі. Його назвали Володимир З.
Підозрюваними слідчі оголосили ще двох громадян України, зокрема жінку. Кажуть, що вони також брали участь в атаках, можливо, як водолази, які прикріплювали вибухівку до трубопроводів.
Згодом речниця польського генпрокурора Анна Адамяк заявила, що українець, якого підозрюють у підриві, виїхав з Польщі, де жив, до України на початку липня.
Про підриви на «Північних потоках»
27 вересня 2022 року стало відомо про витік на газопроводі «Північний потік 2». Через кілька годин Данія та Швеція повідомили про два витоки на газопроводі «Північний потік 1» у Балтійському морі. А через два дні стало відомо ще й про четвертий витік. Обидва російські газопроводи є важливими для транзиту газу з рф.
У Німеччині та ЄС запідозрили, що причиною витоку є диверсія. У ЄС попередили, що будь-яке навмисне порушення європейської енергетичної інфраструктури є абсолютно неприйнятним, тому на це потрібно рішуче відповісти.
Згодом росія звинуватила у вибухах Велику Британію, а в Лондоні ці звинувачення відкинули та назвали їх неправдою «епічного масштабу».
Данія, Німеччина та Швеція почали розслідування щодо проривів. Проте росія вважає їх упередженими та вимагає розпочати нове.
У березні 2023 року видання New York Times із посиланням на «дані розвідки, перевірені офіційними особами США», повідомило, що атаку на газопроводи «Північний потік» минулого року здійснила певна «проукраїнська група».
Президент України Володимир Зеленський відкинув звинувачення про нібито причетність України до вибухів.
Та згодом німецькі видання також заявили про «український слід». Видання Times заявило, що західна розвідка місяцями знає ім'я приватного спонсора підривів з України, однак його імені не розголошують, щоб захистити Україну, зокрема вберегти від публічної сварки з Німеччиною, яка барилася з важливою військовою допомогою. За даними видання, цей підозрюваний українець не пов’язаний з урядом.