Для подолання нового спалаху мавпячої віспи потрібно близько $135 млн — гендиректор ВООЗ
Щоб подолати новий спалах мавпячої віспи, протягом наступних шести місяців потрібно приблизно 135 мільйонів доларів.
Про це заявив генеральний директор Всесвітня організація охорони здоров’яВООЗ Тедрос Аданом Гебреїсус.
За його словами, ця сума, імовірно, збільшиться, коли ВООЗ оновить план дій у світлі зростання потреб. На початку наступного тижня організація опублікує спеціальне звернення до донорів щодо фінансування.
Поки що для боротьби із новим спалахом мавпячої віспи виділили близько 1,5 мільйона доларів з фонду ВООЗ на випадок надзвичайних ситуацій, і планують виділити додатково ще, поки не надійде фінансування від донорів, розповів Гебреїсус.
Що відомо про новий спалах?
За словами гендиректора ВООЗ, вірус мавпячої віспи, або офіційно mpox, продовжує циркулювати на низьких рівнях у всьому світі. Проте африканський регіон має безпрецедентне зростання та географічне розширення вірусу.
Зараз центр передачі зосереджений у Демократичній Республіці Конго, де зафіксовано 90% від усіх зареєстрованих випадків у 2024 році. Лише цього року у країні задокументували понад 16 тисяч імовірних випадків інфікування. 575 людей померли.
Як пояснив Гебреїсус, новий сплеск мавпячої віспи викликаний двома окремими спалахами двох штамів — Clade I та Clade 2, причому останній зустрічається у варіантах 2а і 2b.
У липні було зареєстровано випадки Clade I у чотирьох сусідніх з ДРК країнах, де раніше не повідомлялося про mpox: Бурунді, Кенії, Руанді та Уганді. Цього тижня випадки зареєстрували в Таїланді та Швеції.
Загалом з початку глобального спалаху віспи mpox у 2022 році ВООЗ повідомила про понад 100 тисяч підтверджених випадків.
Більше про мавпячу віспу
Як розповіли в Міністерстві охорони здоров’я України, віспа мавп, яку у ВООЗ домовились називати mpox, — це віспоподібне захворювання, спричинене вірусами родини поксвірусів. За симптомами воно дуже схоже на натуральну віспу. Передається через будь-який тісний фізичний контакт із висипом на тілі інфікованої людини, через кашель або чхання, торкання одягу, постільної білизни, рушників, якими користувався хворий на мавпячу віспу. Також можна заразитися від інфікованих тварин.
До 2022 року віспа мавп фіксувалась переважно у країнах Центральної та Західної Африки. В Україні перший випадок зараження мавпячою віспою підтвердили у вересні 2022 року.
ВООЗ класифікувала mpox як міжнародну загрозу здоров’ю людей у липні 2022 року. Рішення скасували у травні 2023 року.
У лютому 2023 року Україна отримала 10 тисяч доз вакцини Jynneos проти віспи мавп, повідомляли у МОЗ.