У Європі зафіксували перший випадок нового штаму мавпячої віспи. Що відомо про цей вірус?

У Швеції виявили перший за межами Африки випадок штаму мавпячої віспи під назвою Clade 1. Він вважається заразнішим та смертоноснішим за попередній варіант.
Про це повідомляє SVT.
Очільниця шведського Агентства громадської охорони здоров’я Олівія Вігзелл розповіла, що постраждала людина інфікувалася під час перебування у частині Африки, де фіксується великий спалах Clade 1.
Вона додала, що пацієнт перебуває під опікою та отримав правила відповідно до «застосовних директив».
Вігзелл також наголосила: «Те, що хворий на віспу пацієнт лікується у Швеції, не означає ризику для населення загалом». А втім, вона зазначила, що незабаром посадовці дадуть оновлену оцінку епідеміологічної ситуації.
Державний епідеміолог Швеції Магнус Гісслен підкреслив, що до інфекції варто поставитися серйозно. Появу Clade 1 у Швеції він назвав «тривожним розвитком подій».
«Те, що ми зараз зафіксували випадок у Швеції, не є несподіваним, адже це епідемія, за якою ми стежимо протягом тривалого часу. Не слід ані переоцінювати, ані недооцінювати ризики», — додав Гісслен.
За словами міністра соціальних справ Якоба Форссмеда, Швеція «добре підготовлена» до вірусу mpox та уважно стежить за цією проблемою.
«Ще перед літом уряд доручив Агентству громадської охорони здоров’я забезпечити наявність вакцин проти віспи, і є готові національні запаси», — запевнив Форссмед.
Напередодні, 14 серпня, ВООЗ оголосила mpox глобальною надзвичайною ситуацією у сфері охорони здоров’я після спалаху штаму Clade 1 у Демократичній Республіці Конго (ДРК), який поширився на сусідні країни.
Більше про мавпячу віспу
Як розповіли в Міністерстві охорони здоров’я України, віспа мавп, яку у ВООЗ домовились називати mpox, — це віспоподібне захворювання, спричинене вірусами родини поксвірусів. За симптомами воно дуже схоже на натуральну віспу. Передається через будь-який тісний фізичний контакт із висипом на тілі інфікованої людини, через кашель або чхання, торкання одягу, постільної білизни, рушників, якими користувався хворий на мавпячу віспу. Також можна заразитися від інфікованих тварин.
До 2022 року віспа мавп фіксувалась переважно у країнах Центральної та Західної Африки. В Україні перший випадок зараження мавпячою віспою підтвердили у вересні 2022 року.
ВООЗ класифікувала mpox як міжнародну загрозу здоров’ю людей у липні 2022 року. Рішення скасували у травні 2023 року.
Віспа мавп поділяється на типи Clade 1 та Clade 2, причому останній зустрічається у варіантах 2а і 2b. Clade 1 вважають більш заразним і смертоносним.
Які бувають ознаки та симптоми?
У період проникнення до організму віспа мавп супроводжується гарячкою, сильним головним болем, збільшенням лімфатичних вузлів, болем у спині, м’язах і сильною слабкістю. Такі симптоми можуть тривати до 5 днів.
Потім починається період висипки. У 95% випадків вона виникає на обличчі, а потім поширюється на інші частини тіла. У 75% випадків — це долоні та ступні.
Виявлені випадки у Великій Британії також показали, що первинним місцем появи висипу можуть бути статеві органи, якщо передання відбулося під час статевого акту.
Чи є в Україні вакцини?
У лютому 2023 року Україна отримала 10 тисяч доз вакцини Jynneos проти віспи мавп, повідомляли у МОЗ.
Це жива атенуйована вакцина проти натуральної віспи та віспи мавп, розроблена виробником Bavarian Nordic. Вакцина призначена для людей віком від 18 років, які мають високий ризик зараження натуральною віспою або віспою мавп.
Повний курс вакцинації проти мавпячої віспи складається із двох доз з інтервалом у 28 днів. Людям, які раніше отримали вакцину проти натуральної віспи, потрібно вакцинуватися, лише якщо після щеплення минуло понад 10 років.
- Поділитися: