Один із провідних економістів Китаю зник після критики в бік Сі Цзіньпіна — WSJ
У Китаї проти видатного економіста Чжу Хенпена відкрили справу за нібито критику китайського лідера Сі Цзіньпіна. Через це він утратив посаду заступника директора Інституту економіки при державній Академії соціальних наук, а потім — зник.
Про це пише Wall Street Journal із посиланням на джерела.
55-річного Чжу затримали навесні після того, як він нібито зробив кілька «неввічливих зауважень» у приватному груповому чаті в месенджері WeChat. Він коментував китайську економіку, що слабшає, і завуальовано критикував главу КНР.
Саме тоді його усунули з посади в інституті, де він працював понад 20 років, а заступником директора — протягом 10 років. Крім того, ім’я економіста зникло з онлайн-списку співробітників мозкового центру, пов’язаного з престижним Пекінським університетом Цінхуа.
Які саме звинувачення фігурували у справі — WSJ невідомо. Також не вдалося зʼясувати, чи хтось захищає інтереси Чжу.
Останній відомий публічний виступ Чжу відбувся наприкінці квітня, коли він відвідав конференцію з догляду за літніми людьми. Там він висловив ідею про те, що молоді китайці могли б платити у пенсійні фонди за своїх батьків. Ця пропозиція викликала ажіотаж у соціальних мережах — користувачі висловлювали своє невдоволення.
Економіст мав виступити ще на одній конференції 25 травня. Однак у звіті за підсумками заходу Чжу не згадували ні як доповідача, ні як учасника. За даними співрозмовників WSJ, його імені не було в списку учасників, а місце для виступу економіста зайняв інший академік.
Ім'я Чжу зникло з онлайн-каталогу найвищих посадовців CASS. Економіст не відповідає на запити ЗМІ про коментарі, а також ніхто не відчинив двері в його квартирі в Пекіні.
Розслідування у справі проти Чжу збіглося з кампанією для персоналу CASS, спрямованою на дотримання правил китайської Комуністичної партії. Від членів партії, які обіймають керівні посади, вимагали підписати офіційні зобов’язання щодо встановлення дисципліни та нагадували про необхідність дотримуватися «10 заборон» — списку заборонених дій, серед яких вказано публікацію неналежних матеріалів і співпрацю з іноземними організаціями без дозволу.
Як пише Guardian, раніше китайські науковці розповідали про дедалі більший страх повідомляти чи обговорювати негативні оцінки економічної, соціальної та політичної ситуації в Китаї через побоювання репресій.