Перегріта економіка путіна: скільки ще зможе воювати росія

Сподівання володимира путіна, що час працює на росію, а війна виснажує тільки Україну, можуть обернутися катастрофою для кремля. Здатність російської економіки підтримувати масштабну військову агресію має межі.

Західні санкції також роблять свою справу. До всього ж Саудівська Аравія погрожує обвалити ціни на нафту, збільшивши видобуток. Це може стати болючим ударом для росії й внести корективи в її агресивні плани.

Утім, поки що кремль продовжує будувати економіку війни. Наступного року витрати на оборону становитимуть понад 40% російського бюджету.

То як довго росія ще зможе тягнути цю війну та чи варто розраховувати на те, що її економіка надірветься найближчим часом, — читайте в матеріалі hromadske.

Воєнна економіка росії

У вересні керівник Головного управління розвідки України Кирило Буданов заявив, що з літа 2025 року серйозні економічні проблеми змусять кремль замислитися над припиненням війни. Покликаючись на розвідувальні дані, Буданов зазначив, що москва прагне закінчити війну своєю перемогою до 2026 року через несприятливі соціально-політичні та фінансово-економічні фактори.

Сьогодні економіка росії вже схожа на хвору людину. Утім, замість лікування гроші витрачають на те, щоб нашкодити сусіду. Видатки на війну збільшуються, доходи падають, а дефіцит бюджету зростає.

У законопроєкті про федеральний бюджет рф на 2025 рік за статтею «Національна оборона» передбачені видатки розміром 13,5 трильйона рублів (приблизно 143 мільярди доларів), або 6,3% ВВП. Ще 3,5 трильйона рублів (приблизно 37 мільярдів доларів) бюджетних витрат росії наступного року зарезервовані за статтею «Національна безпека».

Загалом у 2025 році на «оборону і безпеку», а отже, на війну проти України, припадатиме 41% витрат російського бюджету. Це на 25% більше, ніж цього року. Водночас проєкт бюджету рф на наступні три роки не передбачає збільшення нафтогазових доходів, які формують левову частку бюджету.

Через непропорційно великі витрати на війну бюджетний дефіцит суттєво виріс. У 2024 році він становив 3,3 трильйона рублів (приблизно 34 мільярди доларів). Щоб продовжувати свою агресію проти України, уряд рф скорочує витрати на соціалку, охорону здоров’я, освіту і науку. 

Україна також витрачає величезні кошти на оборону, які сягають близько 100 мільярдів доларів на рік. Половина з них — із власного бюджету. Інша половина — це зброя, яку постачають західні партнери.

На думку шведського економіста Андерса Аслунда, Україна могла б виграти війну, якби мала додаткових 50 мільярдів доларів на рік, а також дозвіл західних партнерів завдавати ударів далекобійною зброєю по військових об'єктах всередині росії.

Захід може забезпечити необхідну суму, використавши 300 мільярдів доларів заморожених російських суверенних активів. Ці гроші є критично важливими для здатності України протистояти агресору та відновити свою територіальну цілісність.Андерс Аслунд, шведський економіст

Назад у СРСР

Наразі військово-промисловий комплекс — єдиний сектор російської економіки, який зростає. Такий дисбаланс призводить до збільшення темпів інфляції та створює ефект «перегрітої економіки». Для того, щоб тримати інфляцію під контролем, Центробанк рф лише цього року підвищував процентну ставку вже двічі. У липні — з 16% до 18%, у вересні — до 19%. Для порівняння, в Україні ключова процентна ставка — 13%.

На цей час рівень інфляції в росії становить 9,1%, та, на думку Андерса Аслунда, реальна інфляція в рф набагато вища. Так раніше відбувалося в Радянському Союзі, де влада видавала інфляцію за реальне зростання економіки, якого насправді не було. 

Кумулятивний ефект санкцій

Прихована інфляція в росії також свідчить про те, що західні фінансові санкції набагато ефективніші, ніж вважають багато спостерігачів. росія не має змоги позичати гроші за кордоном і вимушена жити виключно коштом податків і резервів. До того ж половина валютних резервів рф заморожена в західних країнах.

«У 2021 році Фонд національного добробуту був на піку, маючи на своїх рахунках 183 мільярди доларів. Станом на березень 2024 року ліквідні резерви російського Фонду національного добробуту скоротилися до 55 мільярдів доларів, або 2,8% ВВП. Більша частина цих коштів уже була інвестована і не є ліквідною», — зазначає Андерс Аслунд.

За ВВП у 1,9 трильйона доларів росія витрачає близько 40 мільярдів доларів на рік, щоб компенсувати дефіцит бюджету, а це означає, що державні резерви рф мають закінчитися наступного року, прогнозує Аслунд. Хоча росія підвищує податки на доходи фізичних та юридичних осіб, це навряд чи допоможе в умовах стагнації економіки, а уряд рф не може продати багато облігацій на внутрішньому ринку, впевнений шведський економіст.

«З наближенням третьої річниці агресивної війни проти України фінансові, технологічні та демографічні перешкоди, з якими стикається російська економіка, є більш серйозними, ніж заведено вважати. Попри намагання кремля переконати весь світ у тому, що він контролює ситуацію, час грає не на боці росії», — зазначає Аслунд.

З іншого боку, росія продовжує шукати шляхи обходу західних санкцій, імпортуючи західні товари через країни Центральної Азії, Туреччину та Китай. Також москві вдається обходити обмеження на торгівлю своєю нафтою, яку доставляють в Китай та Індію за допомогою тіньового флоту.

Вакцинація російської економіки

Попри те, що загалом санкції ускладнюють життя кремлю, завдяки економічній співпраці з Китаєм, Індією та країнами Глобального Півдня росія тримається на плаву. Західні санкції могли б бути ефективнішими, якби їх вводили не поступово, а відразу, зазначив у розмові з hromadske економічний експерт Олександр Паращій.

Якби вдалося повністю ізолювати росію, якби ніхто не купував їхню нафту і не постачав їм зброю та технології, то, напевно, ця історія швидко закінчилася б. На жаль, санкції вводять поступово, і тому в росії дуже швидко з'являється до них імунітет. Поступове введення санкцій вакцинує російську економіку.Олександр Паращій, керівник аналітичного департаменту української інвестиційної компанії Concorde Capital

Попри санкції, російський ВПК продовжує нарощувати виробництво безпілотників і ракет, у яких є багато імпортних компонентів. Ба більше, 95% усіх деталей, знайдених у російській зброї на полі бою, отримані із західних країн-виробників, які надають Україні військову допомогу, згідно зі звітом, опублікованим торік Київською школою економіки та Міжнародною робочою групою з санкцій проти росії. 

Захід має посилювати контроль за своїм експортом, каже Олександр Паращій. Хоч лазівки, які дають змогу обійти санкції, прикривають, все ж знаходяться нові. Але росії стає складніше отримувати бажані товари. 

Утім, не варто розраховувати, що економічний колапс зруйнує росію або зупинить війну проти України, зазначає в коментарі hromadske журналіст і публіцист Віталій Портников:

«Економічний колапс і дезінтеграція в росії можливі, але виникає питання коли? Усім було зрозуміло, що вторгнення СРСР до Афганістану призведе до тяжких наслідків. Утім, ця війна тривала дев’ять років». 

У 1988-му Радянський Союз вивів свої війська з Афганістану. Однак після закінчення війни СРСР проіснував ще три роки. Тому Україна має думати про гарантії безпеки, а не про проблеми, з якими стикається російська економіка.Віталій Портніков, журналіст

Якщо підтримка Заходу не буде послаблена, розрахунки володимира путіна на те, що росія здатна виграти війну на виснаження, можуть виявитися хибними.