Санкції не працюють? Як росія отримує західні компоненти для свого озброєння

Санкції не працюють? Як росія отримує західні компоненти для свого озброєння
hromadske

Удари по критичній інфраструктурі України й активне бомбардування лінії фронту — на третій рік великої війни росія так і не відчула «снарядного голоду» тією мірою, яку прогнозували деякі аналітики. Частково в цьому допомагають союзники агресора — Іран і Північна Корея. Десь вистачає чи не бездонних запасів радянських часів і виробленого ще до 2022 року. А втім, росія і сама далі забезпечує свою воєнну машину новим високотехнологічним озброєнням, знаходячи способи обійти санкції, які в теорії мали б заборонити імпорт критично важливих для такого виробництва компонентів та устаткування.

Для західної проукраїнської коаліції склалася парадоксальна ситуація: Україні доводиться допомагати засобами захисту, аби відбивати російські атаки, що уможливив «сірий» імпорт із самих країн Заходу.

Критична залежність російського ВПК

Експорт у росію підсанкційних товарів військового та подвійного призначення з країн-союзників України триває не перший рік. Попри значну увагу медіа, обсяги ввезення деяких критично важливих для ворожого ВПК компонентів навіть зростають.

З одного боку, це чергове підтвердження, що росія значною мірою залежна від іноземного постачання навіть у власному виробництві, — а отже вразлива. З іншого ж, навіть під колективними санкціями знаходить спосіб це постачання продовжувати — а це вже свідчить про вразливість союзників.

У своєму відеозверненні від 14 квітня президент Зеленський заявив, що лише минулого тижня росія використала 130 дронів-камікадзе «Шахед», понад 80 ракет і майже 700 керованих авіабомб. Глава держави наголосив, що росія досі має доступ до іноземних компонентів, необхідних для виробництва ракет і безпілотників.

У кожній ракеті, що завдає ударів по Україні, щонайменше десятки компонентів — електроніки та чипів, — які постачаються від компаній з інших країн та завозяться через територію сусідів росії. У «шахедах» — також компоненти, вироблені у вільному світі.Президент України Володимир Зеленський

Після повномасштабного вторгнення у лютому 2022 року 39 провідних країн-виробників із Північної Америки, Європи та Східної Азії негайно запровадили експортний контроль за широким переліком товарів, які вважаються критично важливими для російського військово-промислового комплексу. Тоді росія стала країною, проти якої ввели найбільшу кількість санкцій у світі: близько 16 000 осіб і компаній підпали під дію міжнародних експортних обмежень. Цей список продовжує зростати й до сьогодні.

Проте суворий експортний контроль не зміг зупинити потік передової електроніки та техніки, що потрапляє до росії через треті країни — як-от Казахстан, Туреччина, Китай та Об'єднані Арабські Емірати. Розслідування японського видання Nikkei Asia виявило десятикратне збільшення експорту напівпровідників з Китаю до росії одразу після початку повномасштабної війни — більшість із них від американських виробників.

У 2023 році Національне агентство України з питань запобігання корупції створило Єдину електронну базу іноземних компонентів у російській зброї. Список оновлюють, коли експерти знаходять нові компоненти. Наприклад, у лютому 2024 року перелік поповнили чипами, знайденими у безпілотниках «Шахед»: з восьми нових компонентів — п’ять вироблено у США, три у Китаї та один у Швейцарії.

За інформацією німецької газети Die Welt, росія щодня виробляє 30 дронів типу «Шахед», а до кінця 2024-го показник може вирости до 87 «шахедів» на день. Але йдеться не лише про БпЛА, а й про складніше озброєння — ракети, радари чи літаки, виробництво яких ще більше залежить і від західного устаткування, і від компонентів. На думку керівника Центру військово-правових досліджень Олександра Мусієнка, російський ВПК взагалі не може виробляти високоточну зброю без західних компонентів.

Фактично 95% усіх критично важливих складових, знайдених у російській високоточній зброї, отримані з країн-виробників, які надають Україні військову допомогу. До того ж 72% іноземних компонентів припадають на компанії, які базуються у США, — про це йдеться у звіті, підготовленому Київською школою економіки та Міжнародною робочою групою з санкцій проти росії, яку очолюють керівник Офісу президента України Андрій Єрмак і директор Інституту міжнародних досліджень Фрімана-Споглі Майкл Макфол. А от компоненти з Китаю становлять лише 4% від майже 2800 важливих деталей.

Подвійне призначення 

Головна лазівка росії: чипи, напівпровідники, програмне забезпечення, плати й інші компоненти можна використати як у цивільному, так і у військовому секторі. А отже, регулювати їхній імпорт не так просто.

Саме товари подвійного призначення західного виробництва є важливими елементами виробленої в росії зброї, особливо коли йдеться про ракети, — зазначив Олександр Мусієнко у розмові з hromadske.

У виробництві ракет росія не є самодостатньою та потребує імпортних деталей. Якби росія була повністю відрізана від імпорту таких компонентів — це було б болісним ударом по російському ВПК.Олександр Мусієнко, керівник Центру військово-правових досліджень

Україна виявила щонайменше 7500 іноземних компонентів у російських ракетах і безпілотниках після масованої атаки на українську енергетичну інфраструктуру 22 березня 2024 року. Велика частка цих компонентів — товари подвійного призначення, які широко використовують у військовій промисловості.

А втім, повністю заблокувати експорт товарів подвійного призначення в росію дуже важко, — переконаний керівник Центру військово-правових досліджень.

«Світовий ринок зброї функціонує за таким принципом: якщо є попит, то знайдуться і пропозиції. Знайдуться ті, хто навіть попри загрозу кримінальної відповідальності допомагатиме росії обходити санкції», — стверджує Мусієнко.

Стосується це не лише устаткування та деталей, а й критично важливих речовин. Так, усупереч санкціям росії вдалося подвоїти імпорт нітроцелюлози — вибухівки, необхідної для виробництва артилерійських снарядів. У 2022 році її завезли до росії на 70% більше, ніж у 2021-му. У 2023-му цей показник також був вищим, ніж до повномасштабного вторгнення.

Нітроцелюлоза — товар подвійного призначення, який також використовують у виробництві лаків, фарби та чорнил. Цю речовину виробляють декілька країн у світі — серед них і росія. Однак для забезпечення воєнних потреб російських потужностей бракує, а отже, безперебійний доступ до нітроцелюлози забезпечують в обхід санкцій.

Хоча США та Європейський Союз заборонили будь-який експорт нітроцелюлози в росію, країна-агресорка продовжує отримувати цю дефіцитну речовину від компаній з Америки, Німеччини і Тайваню. Збільшив постачання нітроцелюлози до росії й Китай.

Та найпоширенішим критичним компонентом російської військової техніки є напівпровідники. Наприклад, мікросхеми західного виробництва українські спеціалісти виявили в кожному типі російського обладнання. Китайські замінники західних напівпровідників досі відстають у технологічному розвитку та якості від західної продукції, тож росія покладається на товари саме західного виробництва.

Значну частину комп'ютерних складників, які використовують у російських балістичних і крилатих ракетах, закуповують з метою невійськового використання для російської космічної програми «роскосмос».

Згідно зі звітом Київської школи економіки та Міжнародної робочої групи Єрмака-Макфола, протягом десяти місяців 2023 року — з січня по жовтень — росія імпортувала товарів подвійного призначення на понад 22 мільярди доларів.

Зокрема, минулого року росія завезла велику кількість навігаційного обладнання, різноманітних датчиків та підшипників більш ніж на 2 мільярди доларів; запчастин для автомобілів — на 5,63 мільярда доларів; засобів зв'язку — на 3,38 мільярда доларів; напівпровідників — на 2,21 мільярда доларів; деталей для комп’ютерів — на 2,94 мільярда доларів; іншої електроніки — на 5,37 мільярда доларів.

Обхід санкцій

Окрім високотехнологічних компонентів подвійного призначення, росії вдається імпортувати у великих обсягах навіть товари призначення власне військового. Згідно зі звітом КШЕ та групи Єрмака-Макфола, у 2023-му імпорт товарів військового призначення в росію майже повністю відновився після запровадження санкцій — і становив близько 90% від показників до початку повномасштабного вторгнення.

Від січня по жовтень 2023 року росіяни імпортували товарів військового призначення на приголомшливу суму в понад 8 мільярдів доларів. Серед цих закупівель велике значення має спеціальне обладнання для виробництва зброї.

Попри санкції росія активно закуповує верстати з числовим програмним керуванням (ЧПК) — автоматизовані машини, які самостійно виконують задані їм команди. Саме ЧПК критично важливе для виробництва мікроелектроніки, корпусів і деталей літаків, ракет і дронів. Фактично сучасну зброю неможливо виробляти без використання такого устаткування.

Європейський Союз заборонив і експорт верстатів з ЧПК в росію, і навіть транзит такого устаткування через територію рф. Японія — одна з лідерок у цьому секторі — також заборонила експорт цього обладнання в росію.

Що ж, як ви вже могли здогадатися, ці санкції не зупинили росіян: за вже згаданим звітом КШЕ та групи Єрмака-Макфола, у січні-жовтні 2023 року росія імпортувала верстати з ЧПК на 189 мільйонів доларів, а ще на 103 мільйони — запчастин до них. Це на понад 88% більше, ніж показники до повномасштабного вторгнення.

Виробники устаткування з ЧПК зосереджені у невеликій кількості країн. Світовий лідер у цьому секторі — Німеччина; важливу роль мають Південна Корея, США, Японія, Китай і Тайвань. Саме виробники з країн, що приєдналися до санкцій проти росії, постачали 97,8% верстатів з ЧПК та запчастин до них у росію в січні-жовтні 2023 року — переважно через треті країни. Більшість такого устаткування продають і доставляють у росію підприємства з Китаю та Туреччини.

Як росія обходить санкції та що з цим робити?

Незадовго до початку повномасштабного вторгнення в Україну росія суттєво збільшила імпорт критично важливих для ВПК компонентів — імовірно, як запобіжний захід у разі майбутніх проблем із закупівлями. Після запровадження експортного контролю з боку союзників імпорт і справді впав майже на 50% — у період з березня по червень 2022 року.

Однак уже в четвертому кварталі 2022-го імпорт критичних компонентів навіть зріс на 9,3% проти аналогічного періоду 2021 року, коли росія вже активно закуповувала ці товари.Наприкінці 2022-го росії вдалося переформатувати свої ланцюги постачання і знайти можливість отримувати західні компоненти в обхід санкцій.

Найбільш вразливе місце санкційних механізмів — слабкий експортний контроль за постачанням товарів подвійного та військового призначення у треті країни. Якщо потрібні компоненти неможливо закупити напряму, росія використовує нейтральні країни як транспортний хаб, — пояснює американський економіст Робін Брукс.

Наочно цю схему демонструють показники суттєвого зростання експорту з країн ЄС до Центральної Азії та Кавказу. Жодне внутрішнє споживання чи попередня статистика реекспорту не пояснили б таких разючих змін у закупівлях — висновок про роль росії в цьому очевидний.

Для посилення контролю над експортом товарів військового та подвійного призначення влада країн-виробників повинна сприяти вдосконаленню систем обміну даними про чутливу торговельну діяльність. Це передбачає обмін митними даними між країнами, які приєдналися до санкцій проти рф, а також третіми країнами, які росія використовує для обходу санкцій.

Група Єрмака-Макфола рекомендує урядам країн, що виробляють підсанкційні товари, тісно співпрацювати у розслідуванні можливих порушень та пильно стежити за будь-якими ознаками аномального зростання експорту. Оскільки тактика ухилення від санкцій часто нагадує тактику відмивання грошей, наявну нормативно-правову базу для моніторингу цієї діяльності можна застосувати й до порушень експортного контролю. Окрім цього, запровадження додаткових санкцій проти російських банків може обмежити канали імпортних платежів, а це сприятиме суворішому експортному контролю.

Щоб ефективно протидіяти обходу санкцій, серед іншого, слід узгодити між країнами і списки товарів подвійного використання. Це дозволить запобігти неправильній класифікації товарів подвійного призначення у митних деклараціях і зменшить ризик перенаправлення критично важливих компонентів для агресії проти України.

Зрушення вже є. Минулого тижня Рада Європи ухвалила рішення про криміналізацію порушення санкцій щодо торгівлі з росією. Однак це положення не набуде чинності негайно, оскільки уряди країн ЄС повинні імплементувати його у свої національні законодавства — на це піде до 12 місяців. Тим часом Європейський Союз готує вже чотирнадцятий пакет санкцій проти росії, який значною мірою покликаний закрити російські лазівки для закупівель.

Для посилення санкційних механізмів потрібен час. Що більше російських лазівок для обходу санкцій закривається — то дорожче це для них коштує.Олександр Мусієнко, керівник Центру військово-правових досліджень

Вочевидь, росія не відмовиться від спроб знайти нові шляхи для обходу санкцій і надалі всіма способами шукатиме критично важливі деталі для своєї воєнної машини. Тому вкрай важливо стежити за цим, шукати такі шляхи й перекривати їх — згуртованим посиленням і вдосконаленням санкційних механізмів.

Автор: Сергій Гаврилець