«Тіньовий флот» рф розливає нафту у водах по всьому світу — Politico
Судна російського «тіньового флоту», що перевозять нафту, з 2021 року залишили у світових водах щонайменше дев’ять нафтових розливів.
Про це повідомляє Politico.
Розслідування журналістів ґрунтується на супутникових зображеннях неурядової організації SkyTruth, даних про судноплавство компанії Lloyd’s List, яка займається аналізом ринку, та даних товарної платформи Kpler.
Журналісти видання виявили розливи нафти з суден «тіньового флоту» у різних частинах світу — Таїланді, В’єтнамі, Італії та Мексиці.
Один із найбільших розливів виявили приблизно за 100 кілометрів від берегової лінії Шотландії. Темна пляма має розмір 23 кілометри. Її джерелом, імовірно, був танкер Innova.
Innova є частиною так званого «тіньового флоту», це група застарілих суден, які оминають санкції, перевозячи російську нафту та інші заборонені товари. Судно, що на той час перевозило 1 мільйон барелів підсанкційної нафти із росії до Індії.
Ще один випадок зафіксували з танкером Aruna Gulcay біля берегів Італії. Він залишив за собою нафтову пляму завдовжки 47 кілометрів.
Експерти попереджають, що ці судна працюють без належного технічного обслуговування, не мають страхування і не дотримуються міжнародних стандартів безпеки. Крім того, вони побудовані 15 або й більше років тому. Перелічені фактори роблять їх більш вразливими до технічних проблем, які можуть вплинути на керованість.
Аналітики заявили, що дев’ять ідентифікованих нафтових плям, які вони змогли пов’язати із суднами «тіньового флоту» рф, імовірно, є лише частиною реальних масштабів.
Що за «тіньовий флот»?
У грудні 2022 року Рада Європейського Союзу ухвалила рішення про встановлення граничної ціни на нафту та нафтопродукти, які походять або експортуються з росії, на рівні 60 доларів за барель.
Після запроваджень санкцій Євросоюзу щодо російської нафти у відповідь на російську агресію, у світі помітили формування «тіньового флоту» з нафтових танкерів із невідомими власниками. У 2022 році відбулося різке зростання активності на ринку вживаних танкерів. Їх закуповували невідомі організації, які базуються в Дубаї, Гонконгу, Сінгапурі та Кіпрі.
Ймовірно, саме цією мережею кораблів росія продовжує експорт своєї нафти партнерам. Ба більше, у 2024 році ЗМІ помітили ознаки того, що москва почала робити те саме щодо зрідженого природного газу.
Згодом Велика Британія оголосила про нові економічні санкції проти росії. Під обмеження, зокрема, потрапив «тіньовий флот» рф, за допомогою якого кремль обходив економічні обмеження.