У Судані повстанці збили вантажний літак, на якому, імовірно, були росіяни

У Судані, де триває громадянська війна, бійці Сил швидкого реагування (RSF) збили вантажний літак Іл-76, на борту якого могли перебувати росіяни. 

Про це повідомило посольство рф у Судані.

Літак впав у регіоні Дарфурі, де нині тривають бої. Дипмісія з'ясовує обставини події.

AMP версія сайту не підтримує цей контент

Переглянути в Telegram.

Тим часом портал Sudan War Monitor, який відстежує військову ситуацію в країні, вказує, що Іл-76 випадково збили бійці RSF, для яких нібито й був призначений вантаж. За однією з версій, на борту була зброя, цитує російський Telegram-канал Astra. 

Точна кількість постраждалих чи загиблих невідома, але зазвичай екіпаж Іл-76 складається із 5 людей. 

AMP версія сайту не підтримує цей контент

Переглянути в Telegram.

У мережі вже поширили відео та фото, схоже, з місця падіння літака. На них видно документи, серед яких російський паспорт. Борт нібито належав киргизькій авіакомпанії. 

Що відбувається в Судані?

З 15 квітня 2023 року в столиці Судану та прилеглих містах тривали сутички між регулярною армією та воєнізованими Силами швидкого реагування (RSF). Напруженість виникла через розбіжності щодо того, як RSF мають бути інтегровані в армію.

У 2019 році, після місяців продемократичних протестів, RSF та армія Судану спільно брали участь у військовому перевороті в країні, за підсумками якого від влади було усунуто Омара Хасана аль-Башира. Він керував Суданом 30 років.

Натомість у Судані створили перехідний уряд. Військові та цивільні чиновники ухвалили угоду про розподіл повноважень між військовими та Суверенною радою. Вона мала керувати країною ще рік до проведення виборів та остаточного переходу до цивільного правління. А втім, між військовими та цивільними групами Судану залишилася напружена ситуація.

У 2021 році відбувся ще один державний переворот. За його підсумками країною почала керувати перехідна суверенна рада, куди входить лідер RSF Мохамед Хамдан Дагало. У грудні 2022 року армія Судану та RSF підписали підтриману ООН Рамкову угоду, пообіцявши згодом передати владу цивільному уряду. Але питання інтеграції RSF в армію, те, як швидко це має відбутися та за яких умов, спричинило напругу між сторонами.

RSF виникли зі збройних формувань Джанджавід, відомих завдяки конфлікту в Дарфурі, який почався у 2003 році. Human Rights Watch зазначала, що дії RSF під час двох антиповстанських кампаній у Судані супроводжувалися серйозними порушеннями, зокрема тортурами, позасудовими вбивствами та масовими зґвалтуваннями.

Активна фаза боїв між двома угрупованнями припала на середину весни — кінець літа. Тоді із Судану також евакуйовували українців. До цього процесу, зокрема, були залучені бійці ГУР МО.

За даними ООН, під час конфлікту внаслідок етнічного насильства з боку RSF в одному з міст Судану загинули 10-15 тисяч людей.