Вибори президента США (текстовий онлайн)

Сполучені Штати Америки 5 листопада обирали президента. За попередніми результатами, перемогу здобуває колишній президент США Дональд Трамп, який обходить у виборчих змаганнях чинну віцепрезидентку США Камалу Гарріс. hromadske веде текстову трансляцію, аби тримати вас у курсі головних подій цих виборів.
На цьому hromadske завершує свій текстовий онлайн щодо виборів президента США. Дякуємо, що були з нами!
Кандидат у президенти США Дональд Трамп офіційно переміг на виборах, набравши 277 голосів виборників із 270 необхідних.
Трамп отримав 70,8 мільйона голосів виборців, або близько 51% від загальної кількості. Його опонентка, Камала Гарріс, зібрала 65,7 мільйона голосів, або 47,4%. Це забезпечило їй 223 голоси виборників по штатах.
Український президент Володимир Зеленський також привітав кандидата від республіканців.
«Я з нетерпінням чекаю можливості особисто привітати президента Трампа та обговорити шляхи зміцнення стратегічного партнерства України зі Сполученими Штатами», — написав він.
Трампа починають вітати з перемогою перші світові лідери. Так, президент Франції Емманюель Макрон висловив готовність «працювати разом, як ми це робили протягом чотирьох років».
«З вашими переконаннями і з моїми. З повагою та амбіціями. Для більшого миру та процвітання», — написав він.
Прем’єр-міністр Ізраїлю Беньямін Нетаньягу назвав результати виборів у США «найбільшим поверненням в історії» і «величезною перемогою».
«Ваше історичне повернення до Білого дому відкриває для Америки новий початок і підтверджує відданість великому альянсу між Ізраїлем та Америкою», — йдеться в дописі Нетаньягу в соцмережі X.
Прем’єр Угорщини Віктор Орбан також вважає результати виборів «найбільшим поверненням в політичну історію США» та «дуже потрібною перемогою для світу».
Трамп від республіканців вже оголосив себе 47-м президентом США, хоча в деяких штатах підрахунок голосів ще триває. Він подякував усім, хто голосував, а також пообіцяв усім виборцям, що вони «будуть дуже щасливі».
Трамп переміг у третьому «хиткому» штаті — Пенсильванії. Її вважали ключовою для перемоги на виборах. Республіканець уже має 266 голосів із 270 потрібних для перемоги.
За оцінкою видання Hill, Трамп уже отримує 270 голосів виборників, потрібних для перемоги. Канал Fox News, який підтримує республіканців, також заявив про «приголомшливу перемогу» Трампа. Утім, офіційно підрахунок голосів іще триває.
Кандидатка від демократів Камала Гарріс сьогодні не виступатиме із посланням до своїх прихильників. Натомість вона зробить це завтра, сказав співголова її передвиборчої кампанії Седрік Річмонд, якого цитує CNN.
У США закрили останні виборчі дільниці. Найзахідніший штат країни — Аляска — зробив це останнім. 3 голоси виборників від Аляски, ймовірно, дістануться Трампу, адже це «традиційно» республіканський штат.
Дональд Трамп здобуває голоси ще одного «хиткого» штату — Джорджії, вважають CNN та AP. За результатами підрахунку понад 90% голосів, республіканець лідирував з відривом трохи менше як 120 тисяч голосів.
Переможець у Джорджії отримує ще 16 голосів виборників. Тож тепер у Трампа 246 голосів загалом.
Камала Гарріс перемогла на Гаваях. Вона отримала ще три голоси.
Співвідношення зараз — 209 у Гарріс проти 230 у Трампа.
Ще 13 голосів отримує Камала Гарріс — вона здобула перемогу у Вірджинії.
Тепер у кандидатки від демократів 205 голосів виборників, у Трампа — 230.
Камала Гарріс перемогла у Нью-Мексико — ще одному «традиційно» демократичному штаті. Тепер у неї 192 голоси. У Трампа — 230.
Паралельно з президентськими виборами у США тривають вибори до обох палат законодавчого органу — Конгресу. Представники Республіканської партії мають шанс повернути під свій контроль верхню палату — Сенат — і зберегти більшість у нижній — Палаті представників.
Станом на 6:30 в Сенаті республіканці мають 49 своїх представників із 50, потрібних для більшості. У демократів — 40.
Водночас у Палаті представників співвідношення 167 проти 114 на користь республіканців. Щоб отримати більшість, партія має забрати 218 місць.
Камала Гарріс перемогла у штаті Орегон, який вважають «традиційно» демократичним. Цей штат подарував кандидатці 8 голосів.
Наразі Камала Гарріс має 187 голосів, а Трамп — 230.
Дональд Трамп переміг у Північній Кароліні — одному з 7 «хитких» штатів. Вона подарувала республіканцю ще 16 голосів виборників. Загалом Трамп має 230 голосів, Гарріс — 179.
Камала Гарріс перемагає в Каліфорнії та Вашингтоні та отримує від них ще 67 голосів. Натомість Трамп перемагає у Айдахо. Співвідношення зараз — 179 у Гарріс проти 214 у Трампа.
Дональд Трамп здобуває перемогу у штатах Канзас та Айова. Від них він отримав ще по 6 голосів. Загалом Трамп має 210 голосів від виборників, Гарріс — 112.
У всіх «хитких» штатах закрили виборчі дільниці — розпочалися підрахунки голосів. Останнім таким штатом є Невада.
За прогнозами Associated Press, Трамп наразі лідирує у Північній Кароліні, Пенсильванії, Вісконсині та Аризоні. У Мічигані лідирує Гарріс.
Цьогорічна передвиборча кампанія стала найдорожчою в історії США. Обидва кандидати витратили 3,5 млрд доларів. Більшість з цих коштів спрямували на боротьбу в «хитких» штатах — як пише FT, лише на Пенсильванію Гарріс і Трамп витратили 400 млн доларів.
Три голоси виборників від округу Колумбія отримує Камала Гарріс. Тепер у неї 112 голосів загалом.
Трамп вирвався вперед у ключовому штаті Пенсильванія — переможець у цьому штаті отримає ще 19 голосів виборників.
Тим часом модель газети New York Times, яка змінює прогнози в реальному часі, пророкує республіканцю перемогу з імовірністю 82%.
Гарріс перемагає в Колорадо, отримуючи ще 10 голосів. Загалом — 109.
Трамп отримав іще 10 голосів виборників у штаті Міссурі і ще 6 — у Юті. Обидва ці штати вважають «традиційно» республіканськими, тобто протягом минулих виборів тут віддавали голоси саме за представників Республіканської партії.
Тепер співвідношення голосів становить 198 у Трампа проти 99 у Гарріс.
У Пенсильванії зараз лідирує Гарріс, однак, як зазначають американські журналісти, голоси за демократів становлять більшість бюлетенів для голосування поштою, які вже підрахували. Трамп може перехопити лідерство, коли почнуть підраховувати звичайні голоси протягом наступних годин.
В ключовій Пенсильванії продовжили голосування в одному з округів — Клірфілд. Усе через погрози вибуху в адміністративній будівлі.
Губернатор штату Джош Шапіро заявляв, що повідомлення про замінування надходили на виборчі дільниці по всьому штату. Утім, «жодної реальної загрози», за його словами, поки немає.
Більшість штатів уже закрили виборчі дільниці, передає Associated Press. Наразі Трамп лідирує за кількістю голосів виборників: 178 проти 99, які має Гарріс.
Згідно з останніми даними, демократка лідирує у таких ключових штатах, як Пенсильванія та Мічиган, натомість республіканець випереджує свою опонентку у Вісконсині, Джорджії та Північній Кароліні.
У штаті Вісконсин перерахують близько 30 тисяч бюлетенів через проблеми із пломбуванням. Це, ймовірно, призведе до затримки у звітуванні результатів у ключовому для виборів штаті, передає Hill.
Трамп збільшує відрив від Гарріс: 177 проти 99.
Станом на 4-ту ранку Трамп випереджає Гарріс, хоча та наздоганяє його: у республіканця вже 101 голос виборників, натомість його опонентка набрала 99 голосів.
Виборчі дільниці закрилися у штаті Джорджія, а також у Південній Кароліні, Вермонті та Вірджинії.
За прогнозами, Трамп наразі виграє у Кентуккі та Індіані. Гарріс перемагає у Вермонті.
Демократія та економіка стали найважливішими питаннями для виборців, випередивши аборти та міграцію, свідчать дані національного екзит-полу Edison Research.
Зокрема, 73% виборців відповіли, що демократія у США опинилася під загрозою. Приблизно стільки ж опитаних стурбовані економічною проблемою.
У своїй соціальній мережі Дональд Трамп заявив, що є «багато розмов про масове шахрайство у Філадельфії», не надавши подробиць.
Проте комісар виборчої комісії Філадельфії, республіканець Сет Блустайн, відповів, що «ці твердження не відповідають дійсності». Його слова підтвердив окружний прокурор Філадельфії Ларрі Краснер.
Достроково, тобто до дня виборів 5 листопада, проголосували майже 86 мільйонів американців, свідчать дані виборчої лабораторії Університету Флориди.
Майже 47 млн людей скористалися особистим достроковим голосуванням, і ще понад 39 надіслали бюлетень поштою.
Команда кандидатки у президентки США Камали Гарріс завершує день виборів з обережним оптимізмом, пише CNN.
Кілька її старших радників відвідали «мінливі штати», включно з Пенсильванією та Мічиганом, і стверджують, що бачать зрушення на місцях.
Водночас кілька людей, які нещодавно спілкувались із самою Гарріс, заявляють, що сьогодні вона не хоче навіть обговорювати можливість перемоги.
ФБР заарештувало двох чоловіків у штаті Мічиган за погрози кандидату в президенти США Дональду Трампу та Комітети політичних дій (PAC) — це організації, що збирають внески членів, зокрема на передвиборчі кампанії кандидатів у президенти США. PAC не пов’язаний безпосередньо зі штабом кандидата, але закон дозволяє йому збирати та витрачати необмежені суми на його підтримку чи атаки проти його суперниківPAC.
Один із затриманих — Іссак Сіссель, якого звинувачують у створенні акаунту «PlanningToKillTrump» на вебсайті Reddit. Сам Сіссель заявив слідчим, що не збирається вбивати Трампа, але й не втручатиметься, якщо знатиме когось, хто захоче це зробити.
Інший затриманий — Крістофер Пірс, якого звинувачують у публікації насильницьких повідомлень ще у червні 2022 року, в яких він погрожував, що «далі буде таке, що 6 січня 2021 року прихильники Дональда Трампа, які не погоджувалися з його поразкою на президентських виборах, штурмували Капітолій. Загинули 5 людей6 січня видаватиметься недільною прогулянкою парком». У жовтні він написав кілька повідомлень Комітету політичних дій з погрозою, що «зможе знайти кожного» члена.
У ФБР заявили, що інформація про загрози вибухів на виборчих дільницях у кількох штатах надходить, схоже, з російських доменів електронної пошти. Наразі жодна з погроз не підтвердилась.
У Капітолії, де засідає Конгрес США, затримали чоловіка, який пахнув пальним та мав при собі смолоскип і сигнальну зброю. Будівлю закрили для екскурсій.
Деяким виборцям в окрузі Апачі, штат Аризона, відмовили в голосуванні через несправні пристрої для Інколи у США виборчі бюлетені роздруковуються прямо під час голосування на спеціальних пристрояхдруку бюлетенів, розповіла помічниця генерального прокурора Департаменту юстиції народу навахо Кетрін Белзовскі.
За її словами, пристрої не можуть надрукувати імена кандидатів. Белзовскі додала, що проблеми з голосуванням на цих виборах були «найгіршими, які ми коли-небудь бачили».
Колишній президент США Дональд Трамп разом зі своєю дружиною Меланією Трамп проголосував на своїй виборчій дільниці в Палм-Біч, що у штаті Флорида.
Коли Трампа запитали, чи буде він просити своїх прихильників утриматися від насилля, він відповів, що в цьому немає потреби.
«Звичайно, насильства не буде. Мої прихильники — не жорстокі люди», — заявив він.
Нагадаємо, 6 січня 2021 року прихильники Трампа штурмували Капітолій, не погодившись із результатами попередніх виборів.
Переможця у штаті Джорджія можуть визначити вже в ніч виборів (в Україні буде ранок), заявив секретар штату Бред Раффенспергер.
За його словами, вже отримано 4 мільйони дострокових голосів і бюлетені, надіслані поштою. Усі вони мають бути завантажені в систему не пізніше ніж через годину після закриття дільниць о 19-20 годині вечора 5 листопада за Північноамериканським східним часом (2-3 години ночі 6 листопада за Києвом).
Спікер Палати представників Майк Джонсон вважає, що республіканці в нижній палаті Конгресу не просто збережуть більшість, але й розширять її після цих виборів.
Джонсон стверджує про «історичний демографічний зсув електорату» в бік Республіканської партії серед латиноамериканців, темношкірих та євреїв, а також працівників профспілок.
Федеральне бюро розслідувань попередило американців про два нових фальшивих відео, в яких неправдиво стверджується про терористичну загрозу та шахрайство на виборах.
Одне відео було створено «Фондом боротьби з несправедливістю», відомим як R-FBI. Організація, яка називає себе «правозахисною», була в центрі розслідування CNN щодо спроб росії посіяти дезінформацію про виборчий процес у США.
Повінь знеструмила одну виборчу дільницю у штаті Міссурі, ускладнила доступ до іншої та перекрила десятки доріг у штаті. Попри негоду, багато виборців стояли в черзі під дощем, щоб проголосувати.
У день виборів у деяких частинах США надійшло попередження про екстремальні погодні умови та тимчасові збої. Але не було жодних «важливих інцидентів національного рівня, які впливають на безпеку виборчої інфраструктури», повідомила старша радниця Агентства з кібербезпеки та безпеки інфраструктури Кейт Конлі.
В окрузі Кембрія в Пенсильванії подовжили час для голосування після того, як через «збій програмного забезпечення» виборці не змогли сканувати свої бюлетені.
Станом на 17:00 за Києвом єдині штати, де ще не почалося голосування, — Аляска та Гаваї.
Республіканська партія стверджує, що спостерігачів-республіканців не захотіли пускати на дільниці в округах Філадельфія, Йорк, Вестморленд, Аллеґені, Лігай, Кембрія, Вайомінг і Лекаванна. Але після розмови з місцевою владою їх впустили.
У Пуерто-Рико — карибській території США — проводять символічне голосування за президента. Хоча пуерториканці є громадянами США, жителі острова не мають права обирати главу держави. Натомість 5 листопада вони голосують за губернатора.
Кандидат у віцепрезиденти від Республіканської партії Джей Ді Венс проголосував на своїй виборчій дільниці в Цинциннаті.
«Я почуваюся добре. Точно не знаєш, поки не дізнаєшся, але я маю добрі передчуття щодо цих перегонів», — сказав Венс журналістам. Далі він відправиться до Палм-Біч, штат Флорида, чекати на оголошення результатів із Дональдом Трампом.
Штат Міссурі не зможе заблокувати допуск федеральних спостерігачів за виборами на дільниці. Секретар штату, республіканець Джей Ешкрофт звинувачував федеральний уряд у «спробі незаконного втручання у вибори». Але окружна суддя дозволила спостерігачам бути на дільницях, щоб ті контролювали дотримання прав людей з інвалідністю.
Станом на 15:00 за Києвом більш ніж половина з 50 штатів США вже беруть участь у голосуванні.
5 листопада американські виборці, окрім президента, також обиратимуть членів Конгресу та голосуватимуть щодо внутрішніх питань свого штату. Всього в 41 штаті мають розглянути 146 питань. Серед ключових — права на аборти, а також легалізація рекреаційної марихуани та психоделіків.
У переддень виборів Дональд Трамп та Камала Гарріс відвідали Пенсильванію — «хиткий» штат із найбільшою кількістю голосів виборників. Віцепрезидентка США показала, як стукала у двері виборців.
Українська діаспора може суттєво вплинути на результат цієї президентської кампанії — ні Трамп, ні Гарріс не мають критичної переваги, тож кожен голос є вирішальним. Що показували опитування за тиждень до виборів і хто підтримав кандидатів — читайте тут.
Суд у США дозволив бізнесменові Ілону Маску роздавати по 1 мільйону доларів на день випадковим виборцям, зареєстрованим у «хитких» штатах.
Спецслужби США попередили про операції впливу на вибори з боку іноземних країн, зокрема росії та Ірану. Очікується, що операції посиляться в день виборів і найближчими тижнями й будуть зосереджені на «хитких» штатах.
В очікуванні ймовірного вуличного насильства у Вашингтоні звели нові огорожі навколо ключових урядових будівель. Власники місцевих бізнесів, в очікуванні сутичок, заколочують вікна та посилюють охорону. Понад 20 штатів готові надіслати війська Нацгвардії до Вашингтона, якщо це буде необхідно.
Штати дозволяють своїм округам і муніципалітетам самостійно встановлювати години роботи виборчих дільниць. Деякі з них відчинилися з 5-ї ранку (о 12:00 за Києвом). Майже всі штати (за винятком Гаваїв і Аляски) мають закрити дільниці до 6:00 6 листопада за Києвом, після чого почнеться підрахунок голосів. Понад 80 мільйонів людей цьогоріч проголосували достроково.
Кількість голосів виборців дуже важлива. Але у виборчій системі США можливий сценарій, де кандидат у президенти може програти навіть лідируючи за прямим голосуванням. Розібратися, як це працює, допоможе путівник виборами США від hromadske.
У крихітній громаді Діксвілл-Нотч на півночі Сполучених Штатів уже відомі результати виборів президента. 6 виборців там віддали свої голоси порівну за обох кандидатів. Так, це місце стало першим у країні, де оголосили результати виборів.