Трамп чи Гарріс. Хто буде президентом США та як американці українського походження можуть вплинути на результат виборів

Трамп чи Гарріс. Хто буде президентом США та як американці українського походження можуть вплинути на результат виборів
hromadske

Менш ніж за тиждень до дня голосування уподобання американських виборців розділились майже порівну між республіканцем Дональдом Трампом та демократкою Камалою Гарріс.

Як проходить виборча кампанія, якою є участь української діаспори та в кого більше шансів на перемогу — читайте в матеріалі hromadske.

Свіжі рейтинги й заплутана виборча система

У вівторок, 5 листопада, американці підуть на вибори, щоб обрати президента країни на наступні чотири роки. 

Розрив між Дональдом Трампом та Камалою Гарріс коливається в межах статистичної похибки. Отже, вперше за багато років на виборах президента у США немає явного фаворита.

Згідно з останнім опитуванням авторитетної соціологічної служби YouGov, проведеним 26-29 жовтня, за Камалу Гарріс готові проголосувати 49% виборців, тоді як за Дональда Трампа — 47%. 

Опитування, проведені соціологічною службою SSRS 23-28 жовтня, показують перевагу лідерки демократів у ключових «хитких штатах». У штаті Мічиган Гарріс набирає 48% голосів, Трамп — 43%. У штаті Вісконсин Гарріс має значну перевагу: за неї готові проголосувати 52% американців, за Трампа — 45%. У штаті Пенсильванія симпатії виборців розділились навпіл: 48% респондентів планують голосувати за Трампа, і стільки само — за Гарріс. 

Саме від результатів виборів у цих трьох штатах значною мірою залежить доля всієї президентської кампанії. Річ у тім, що у Сполучених Штатах багатоступеневий процес голосування: спочатку голосують виборці, а потім Колегія виборників, які представляють кожний штат. Саме від голосування виборників залежить фінальний результат президентських виборів.

Кожен із 50 штатів делегує своїх виборників пропорційно до кількості населення штату. Приміром, найбільший штат Каліфорнія, де проживають 39 мільйонів громадян, представлений 54 виборниками. А штат Вайомінг, де близько 584 тисяч мешканців, має лише 3 виборників. Загалом колегія налічує 538 виборників. До речі, перепис населення у США проводиться кожні десять років.

Виборники зобов’язані голосувати так, як проголосувала більшість у штаті. У такий спосіб переможець у кожному окремому штаті отримує всі голоси виборників цього штату. Для того щоб перемогти на виборах, кандидат у президенти повинен отримати 270 голосів виборників.

Є штати, де традиційно голосують за республіканців або демократів. Тому кандидати в президенти зазвичай приділяють більше уваги так званим хитким штатам, де уподобання виборців змінюються залежно від виборчого циклу.

На цих виборах до таких штатів належать: Невада, Аризона, Вісконсин, Мічиган, Пенсильванія, Північна Кароліна та Джорджія. Загалом у цих семи штатах 93 виборники. Штати, які традиційно голосують проти республіканців і де Камала Гарріс лідирує зі значним відривом в опитуваннях, можуть принести демократці 226 голосів виборників. А традиційно республіканські штати, де перевагу має Дональд Трамп, можуть забезпечити йому 219 голосів виборників.

Найзапекліша боротьба точиться за штат Пенсильванія, який принесе переможцю 19 виборників. Той, хто програє в цьому штаті, ризикує програти президентські вибори — якщо в інших штатах усе пройде без сенсацій.

Востаннє республіканець виграв вибори відразу в кількох традиційно демократичних штатах у 2016 році. Кандидатка від Демократичної партії Гілларі Клінтон програла вибори попри те, що за неї проголосували понад 65 мільйонів виборців. А за Трампа, який переміг і став президентом, свій голос тоді віддали майже 63 мільйони американців. Однак перемога республіканця у штатах із більшою кількістю виборників вирішила долю виборів на його користь.

Понад 50 мільйонів американців уже проголосували

Згідно із законодавством Сполучених Штатів, громадяни можуть достроково проголосувати на виборах: на 30 жовтня цим правом скористались понад 54 мільйони виборців, зокрема чинний президент Джо Байден. 

Дострокове голосування може відбуватися поштою або на спеціальних виборчих дільницях. Дональд Трамп уже звинуватив владу у фальсифікаціях у Пенсильванії — ключовому «хиткому штаті», де вже проголосували понад півтора мільйона виборців. Трамп звернувся до своїх прихильників із проханням ловити шахраїв, хоч доказів і не надав.

Найбільша небезпека виборів — небажання прихильників Дональда Трампа перевіряти правдивість його заяв, які часто не відповідають дійсності, поділився з hromadske своїми враженнями від президентської кампанії Дмитро Коробський, американець українського походження, представник громадської організації «Нова Україна». Ця організація, створена українською діаспорою у 2014 році, збирає та відправляє гуманітарну допомогу до України, а також допомагає українським біженцям знайти житло в Америці.

«У авторитетних виданнях, як-от Washington Post, є аналітичні відділи, які перевіряють заяви політичних діячів. За їхніми даними, коли Дональд Трамп був президентом, він зробив понад 20 000 заяв, які виявилися неправдивими. Проте прихильників республіканців це не надто турбує. На мою думку, вони живуть в альтернативній реальності, створеній для них такими ЗМІ, як Fox News, що беззастережно підтримують Республіканську партію», — сказав Дмитро Коробський.

У 2020 році Дональд Трамп програв президентські вибори, але так і не визнав своєї поразки. Його опоненти занепокоєні через це та побоюються, що він не визнає результатів і цих виборів, якщо програє. Зокрема, президент Джо Байден стурбований, що тоді на вулицях може спалахнути насильство, як це було чотири роки тому, коли прихильники Трампа штурмували Капітолій. 

Страх перед Трампом

Камала Гарріс пообіцяла, що визнає будь-які результати виборів, а передача влади відбудеться мирно, в «кращих традиціях американської демократії». А втім, кандидатка в президенти не оминула нагоди принизити Дональда Трампа саркастичними заявами. 

«Настав час перегорнути сторінку й залишити позаду драму, конфлікти та страх, які сіяв Дональд Трамп багато років. Настав час політиків нового покоління. Трамп одержимий помстою і жагою безконтрольної влади. Він провів всі ці роки, розділяючи американське суспільство й налаштовуючи американців одне проти одного. Якщо Дональд Трамп виграє, він увійде до Овального кабінету зі списком ворогів. Якщо виграю я, то сяду у президентське крісло зі списком справ, які треба зробити заради нашої країни», — сказала Гарріс під час мітингу у Вашингтоні 30 жовтня.

Однак Трамп заперечує, що зводитиме рахунки з тими, хто його критикує. Каже, що йому намагаються нашкодити ті, кого він звільнив за погану роботу. Приміром, колишній член його команди, генерал Джон Келлі, називає Трампа фашистом і заявляє, що той захоплюється Адольфом Гітлером. Трамп у відповідь звинувачує у фашизмі своїх опонентів

Та Джон Келлі далеко не єдиний впливовий республіканець, який закликає не голосувати за Дональда Трампа і підтримує Камалу Гарріс. Серед інших республіканців — Майк Пенс, колишній віцепрезидент в адміністрації Трампа у 2016–2020 роках, та Арнольд Шварценеггер, ексгубернатор штату Каліфорнія у 2003–2011 роках. Список політиків-республіканців, які голосуватимуть за Гарріс доволі довгий. Там уже понад 200 прізвищ.

Найбагатша людина світу підтримує Трампа, зірки на боці Гарріс

Натомість Трампа підтримує найбагатша людина планети — мільярдер Ілон Маск. Він з'являється на мітингах Трампа, жертвує десятки мільйонів доларів на виборчу кампанію та агітує голосувати за нього понад 200 мільйонів своїх підписників у соціальній мережі X. Дональд Трамп публічно пообіцяв Ілону Маску призначити його на високу державну посаду або зробити своїм радником у разі перемоги на виборах. 

Камалу Гарріс підтримує інший багатій. За повідомленням журналу Forbes, мільярдер Білл Гейтс уже пожертвував десятки мільйонів доларів на підтримку виборчої кампанії Камали Гарріс, хоч і не робив із цього приводу публічних заяв.

Гарріс також підтримують зірки Голлівуду та шоубізнесу, як-от всесвітньо відомі співачки Тейлор Свіфт, Біллі Айліш і Бейонсе, співаки Брюс Спрінгстін та Емінем, телеведуча Опра Вінфрі, а також актори Леонардо ді Капріо, Джордж Клуні, Марк Гемілл, Бен Стіллер, Роберт де Ніро, Девід Духовни, Сара Джессіка Паркер, Дженніфер Аністон, Барбара Стрейзанд і багато інших.

А от низка провідних американських ЗМІ, як-от Washington Post та LA Times, відмовилися висловлювати підтримку котромусь із кандидатів. Зазвичай напередодні дня голосування журналісти цих видань відкрито повідомляли своїх читачів у редакційній колонці, за кого вони планують голосувати й чому.

На рішення зайняти нейтральну позицію вплинули власники видань. Мільярдер Джефф Безос, якому належить Washington Post, заблокував публікацію редакційної колонки з підтримкою Камали Гарріс. Інший впливовий американський мільярдер, Патрік Сунь Шинь, якому належить газета LA Times, також наполіг на тому, щоб його видання зайняло нейтральну позицію на цих виборах.

Washington Post та LA Times зазвичай підтримували кандидатів у президенти від Демократичної партії, критикуючи Дональда Трампа та називаючи його ймовірне повернення до влади «загрозою американській демократії».

«Навіть найбагатші люди Америки не бажають, аби Дональд Трамп записав їх до списку своїх ворогів. Їм не хочеться втратити податкові пільги та вигідні контракти, які мають їхні компанії. Президент має важелі впливу для того, щоб ускладнити життя тим, хто веде успішний бізнес у Сполучених Штатах», — пояснив hromadske Дмитро Коробський.

Нейтральна позиція впливових видань викликала шквал критики в американському суспільстві. За кілька днів понад 200 тисяч (або 10%) читачів скасували платну підписку на Washington Post. З редакцій у знак протесту проти позицій власників звільнилася низка журналістів. 

Дженніфер Лопес та українська діаспора можуть зупинити Трампа

Під час свого останнього перед днем виборів мітингу в Нью-Йорку, один із прихильників Трампа, відомий комік Тоні Хінчкліфф, невдало пожартував про Пуерто-Рико. Стоячи на сцені незадовго до появи там Дональда Трампа, Хінчкліфф сказав: «В океані є острів зі сміття. Здається, він називається Пуерто-Рико»

Цей жарт обурив багатомільйонну діаспору пуерториканців у США, загалом це близько 5 мільйонів людей. Через скандал Камалу Гарріс уже підтримали знаменитості пуерто-риканського походження — співачка Дженніфер Лопес і Ріккі Мартін. 

400 тисяч американців пуерто-риканського походження мешкають у «хиткій» Пенсильванії. У цьому штаті також велика українська діаспора — понад 100 тисяч громадян. А ксенофобська риторика Трампа й обіцянки депортувати мігрантів налаштовують проти нього тих людей, які нещодавно стали громадянами США й будуть голосувати на цих виборах, вважає Дмитро Коробський. Американці українського походження не є виключенням.

На виборах, де жоден із кандидатів не має критичної переваги, кожен голос вирішальний. Так, українська діаспора може суттєво вплинути на результат цієї президентської кампанії.

«Українці у США зазвичай підтримують демократку Камалу Гарріс. Я не можу говорити про точні числа, але з власного досвіду можу сказати, що прихильників Трампа серед українців тут зустріти важко», — запевнив Дмитро Коробський.

За його словами, американці українського походження намагаються всіляко підтримувати Україну. А заяви Дональда Трампа і Джеймса Венса про те, що вони не бачать сенсу продовжувати давати гроші на підтримку України, впливають на електоральні симпатії серед українців американського походження.