Байден допомагає Трампу посилити переговорну позицію України. Огляд світової преси
Джо Байден більше не дослухається до погроз володимира путіна щодо ескалації війни й надає українським Збройним силам можливості, яких вони ніколи раніше не мали. За сім тижнів до інавгурації Дональда Трампа Білий дім нарешті почав робити кроки, які ставлять росію в незручне становище.
Новий президент США може використати це для посилення своїх позицій у майбутніх переговорах із москвою щодо припинення війни в Україні. Яку мирну угоду з росією готує Трамп для України і як Китай допомагає Північній Кореї виробляти балістичні ракети для рф — читайте в огляді світової преси від hromadske.
Байден грає поганого поліціянта, а Трамп — хорошого?
Президент США Джо Байден більше не боїться погроз путіна і готовий діяти рішуче для зміцнення обороноздатності України до того, як Дональд Трамп повернеться до Білого дому, зазначило американське видання Hill. У відповідь на участь північнокорейських військ у війні росії проти України Джо Байден нарешті дозволив Києву бити по території рф далекобійними балістичними ракетами ATACMS.
Це рішення може мати значний вплив не лише на перебіг війни, але й на майбутні переговори з росією щодо припинення бойових дій в Україні, написав у колонці для Hill Дов Закхайм, старший радник Центру стратегічних і міжнародних досліджень та заступник голови правління Інституту зовнішньополітичних досліджень США. Закхайм був заступником міністра оборони США з 2001 до 2004 року, а також заступником міністра оборони в адміністрації президента США Рональда Рейгана з 1985 до 1987 року.
Дозвіл Байдена на удари далекобійною зброєю по росії стосується також використання британських і французьких крилатих ракет Storm Shadow/SCALP. Адже компоненти цих ракет включають навігаційні системи визначення рельєфу місцевості американського виробництва, а тому підпадали під обмеження Сполучених Штатів на їхнє використання, зазначив Дов Закхайм.
Того самого дня, коли Україна вперше завдала ударів по росії далекобійними ракетами ATACMS, володимир путін заявив, що надання Україні ракет великої дальності «означатиме, що країни НАТО перебувають у стані війни з росією». Утім Джо Байден більше не зважає на погрози кремля, хоча міг би так діяти й раніше, дорікнув президентові США Дов Закхайм.
«Наприкінці свого терміну президент Байден вирішив більше не стримуватися перед обличчям російської ядерної загрози, яка так і не матеріалізувалася. Якби Вашингтон продемонстрував таку саму рішучість кілька років тому і не зважав на пустопорожні ядерні погрози путіна, війна вже могла б давно закінчитись», — написав Дов Закхайм у колонці для Hill.
Майкл Волц, якого Дональд Трамп планує призначити радником із національної безпеки у своїй наступній адміністрації, заявив, що команда Трампа працює «пліч-о-пліч» з адміністрацією Байдена для досягнення миру в Україні та координує свою позицію.
Ескалація війни в Україні здається неминучою, оскільки кожна сторона намагається зміцнити свої позиції перед поверненням Дональда Трампа до влади й можливим початком переговорів про припинення війни, зазначила американська газета Washington Post у своїй редакційній статті.
Європейські партнери України демонструють ознаки втоми від війни й можуть бути більш схильними до мирного врегулювання найближчим часом. Але небезпека для України полягає в тому, що прагнучи укласти швидку угоду, Дональд Трамп може погодитися на «поганий мир», зауважили у Washington Post.
Відмова від подальшої підтримки України або мирна угода, яка залишить окуповані території під російським контролем, стане сигналом для диктаторів у всьому світі, що рішучість Заходу має свій термін придатності. Такий підсумок війни буде рівнозначним поразці як для України, так і для Заходу, зазначили у Washington Post. «Поганий мир для України» може заохотити Китай до захоплення Тайваню, а північнокорейського диктатора Кім Чен Ина — до військової агресії проти Південної Кореї.
Під час президентської кампанії Дональд Трамп багато говорив про поспішне й погано сплановане виведення американських військ з Афганістану за часів Джо Байдена. Трамп наполягав, що цей відступ був сприйнятий у світі як слабкість США.
Відмова від України після майже трьох років американської та європейської підтримки означатиме слабкість Америки. І якщо це станеться внаслідок домовленостей, досягнутих президентом Трампом, він буде повністю відповідальним. Він більше не зможе звинувачувати Байдена.Washington Post
Посилення підтримки України з боку президента Байдена грає на руку Трампу і може полегшити його роботу, коли він повернеться до Овального кабінету. Дональд Трамп не може допустити, щоб Україна програла війну, підсумував Washington Post.
В останні дні своєї адміністрації президент Джо Байден докладає зусиль для зміцнення обороноздатності України, оскільки ніхто не знає, якою буде політика Дональда Трампа щодо підтримки Києва, зазначило американське видання Bloomberg.
Білий дім і Пентагон поспішають використати останні кошти, виділені Конгресом на оборону України, які становлять близько 9 мільярдів доларів. За даними Державного департаменту США, з початку повномасштабного вторгнення росії в Україну Вашингтон вже надав Києву військову допомогу на суму понад 64 мільярди доларів.
Адміністрація Байдена також розглядала можливість закликати партнерів підтримати запрошення України до вступу в НАТО, але відмовилась від такого кроку. Натомість Білий дім наступними тижнями вирішив зосередитися на посиленні військової підтримки України та знятті обмежень на використання американської зброї для завдання ударів по росії.
Деякі представники команди Трампа, як-от майбутній радник президента США з національної безпеки Майкл Волц, розкритикували нещодавнє рішення Вашингтону дозволити Києву завдавати ударів ракетами ATACMS углиб росії.
«Дозвіл на удари ракетами ATACMS — це ще один крок до ескалації. І ніхто не знає, куди це нас заведе», — сказав Майкл Волц в інтерв’ю Fox News.
Утім Дональд Трамп може бути зацікавлений у посиленні підтримки України з боку адміністрації Джо Байдена, зазначив Bloomberg. Новообраний президент може використати це для досягнення миру на вигідних для України та США умовах, які він потім представить як власну перемогу.
Як західні деталі потрапляють у північнокорейські ракети
Кожна третя балістична ракета, яку росія запускає по Україні, була зроблена у Північній Кореї, повідомив американський телеканал CNN. Однак жодна північнокорейська ракета не змогла б літати без західних деталей, отриманих усупереч санкціям, заначає CNN із посиланням на представника Міністерства оборони України.
Цьогоріч росія випустила близько 194 балістичних ракет по Україні, включаючи 60 північнокорейських ракет КН-23/24. У серпні та вересні спостерігався сплеск атак балістичними ракетами, коли Україна вперше офіційно визнала, що росія використовує північнокорейські ракети.
«Ми бачимо, що з весни росія набагато більше використовує балістичні ракети та ударні безпілотники. І менше використовує крилаті ракети», — сказав в. о. речника Повітряних сил ЗСУ Юрій Ігнат у коментарі CNN.
У збитих північнокорейських ракетах була знайдена електроніка, вироблена у США і Європі. Північна Корея активно використовує західні компоненти в системах наведення ракет.
Згідно з нещодавнім звітом Незалежної антикорупційної комісії України (НАКО), дев’ять західних виробників, зокрема компанії зі Сполучених Штатів, Нідерландів, Швейцарії та Великої Британії, виробляють найважливіші компоненти, що використовуються в північнокорейських ракетах. Деякі частини ракет КН-23/24, які вони проаналізували, були виготовлені ще у 2023 році, що свідчить про швидке постачання їх до Північної Кореї.
«Вся електроніка в північнокорейських ракетах — іноземна. Там немає нічого корейського, окрім металу, який швидко іржавіє», — сказав у коментарі CNN Андрій Кульчицький, завідувач лабораторії Київського науково-дослідного інституту судових експертиз.
Звіт, опублікований на початку цього року британською дослідницькою організацією Conflict Armament Research (CAR), виявив, що 75% компонентів однієї з північнокорейських ракет, яку було вперше запущено по Україні, виготовлені компаніями, що базуються у США. Все вказує на те, що ймовірним каналом постачання цих компонентів до Північної Кореї є Китай. Однак головною проблемою, ймовірно, є компанії-посередники, а не виробники, кажуть експерти.
«Деякі із західних компонентів північнокорейських ракет цілком можуть бути підробленими й виготовленими в Китаї. Але ми не можемо бути впевнені у цьому на 100%», — розповіла CNN Вікторія Вишнівська, старша наукова співробітниця НАКО.
У північнокорейських ракетах були виявлені компоненти понад 250 західних компаній. Але більшість цієї мікроелектроніки продається лише п’ятьом основним дистриб’юторам, які базуються у США й Канаді. Британські експерти з CAR закликають політиків зосередити більше зусиль на регулюванні діяльності цих дистриб’юторських компаній.
Міністерство торгівлі США вже посилило контроль над компаніями та підставними особами, які постачають санкційні товари до росії та Білорусі. Українські посадовці стверджують, що однією з головних проблем є погане дотримання режиму санкцій західними країнами.