Дім, який будує Трамп. Що приховують призначення в нову адміністрацію США

Свою другу каденцію у Білому домі Дональд Трамп вирішив провести в колі абсолютно лояльних йому людей. Просто зараз обраний президент США подає перелік тих, кого бачить у своєму уряді та на чолі федеральних агентств. Частина посад потребує підтвердження кандидатур від Сенату.
Деякі претенденти від Трампа викликали сумніви щодо їхньої компетентності, деякі — відверто шокували. Однак питання, чи призначать їх, фактично не обговорюється — Трамп готовий протиснути своїх соратників на посади навіть шляхом «інституційного самосаботажу». Що відомо про суперечливі «нові обличчя» — розбиралося hromadske.

Піт Гегсет — міністр оборони
На крісло міністра оборони Трамп висунув Піта Гегсета, що викликало хвилю критики у Вашингтоні. Гегсет — ветеран Нацгвардії та ведучий прореспубліканського каналу Fox News. Прослужив майже 20 років, брав участь у місіях в Іраку, Афганістані та Гуантанамо, має дві Бронзові зірки, а також — попередження про «інсайдерську загрозу».
У 2021 році Гегсета відкликали від охорони інавгурації Джо Байдена через повідомлення про його тату з висловом Deus Vult, який пов’язують із низкою екстремістських груп. Окрім того, Гегсет називав надуманою проблему екстремізму серед військових; розповідав, як дозволив своєму підрозділу ігнорувати директиви про обмеження, коли можна стріляти; отримав помилування від Трампа для кількох військових, судимих за воєнні злочини. Вже як ведучий Fox News Гегсет применшував роль військових у штурмі Капітолія 2021 року.
Нещодавно виявилося що, Гегсет платив за угоду про нерозголошення жінці, яка звинуватила його в сексуальному насильстві у 2017 році. Попри це, Трамп не відхрестився від нього — мовляв, поліція розслідувала заяву про зґвалтування, але обвинувачень Гегсету так і не висували.
У 2024 році Гегсет заявив, що путін навряд піде «далі кордону Польщі», а сам він не хоче, аби будь-яке гіпотетичне втручання США підштовхнуло росію до застосування ядерної зброї.

Роберт Кеннеді-молодший — глава МОЗ
Кеннеді-молодший — колишній кандидат у президенти від Демократичної партії, який став незалежним та підтримав Трампа. Відомий «неортодоксальними поглядами» на медицину та заявами, які доводилося спростовувати науковцям.
Зокрема, стверджував, що COVID-19 спрямований «проти білих і темношкірих» та пропагував «фуфломіцини». Кеннеді заперечував своє антивакцинаторство, але водночас поширював заяви, нібито «аутизм походить від вакцин».
У розпал епідемії пташиного грипу серед корів показово пив сире молоко, попри попередження для населення, а також відомий випадками перевезення туш тварин. У 2000-х Кеннеді-молодший нібито відрізав голову мертвого кита і забрав її додому машиною. А у 2014 році скинув у Центральному парку Нью-Йорка ведмедя. Він пояснив, що тоді підібрав тушу збитої на дорозі тварини, збираючись з’їсти м’ясо. Але напідпитку вирішив залишити тушу у парку «як жарт». Окрім того, чоловік зізнався, що мав зараження «мозковим паразитом» та отруєння ртуттю, через що має когнітивні проблеми. Від Трампа Кеннеді-молодший отримав завдання «покласти край епідемії хронічних захворювань і зробити Америку знову великою і здоровою».
Кеннеді неодноразово критикував підтримку України, а також заявляв про «проксі-війну», яка ведеться «заради геополітичних інтересів США».

Метт Гетц — генпрокурор
Колишній конгресмен Гетц опинився в центрі трирічного федерального розслідування щодо секс-вечірок. Дві жінки засвідчили, що Гетц із приятелями у 2017 році відвідував вечірки з наркотиками, де пропонував неповнолітнім дівчатам переспати з ним за гроші. Розслідування проти Гетца розпочалося ще за адміністрації Трампа та розширилося у 2021 році, але, зрештою, Мін’юст не став висувати йому обвинувачення.
Комісія з етики Палати представників США розслідувала його поведінку, поки він не пішов у відставку, чим фактично завершив це розслідування. Сам Гетц неодноразово заперечував будь-які правопорушення.
Наразі Комітет з етики обговорює, чи варто публікувати свій звіт щодо Гетца, що потенційно може вдарити по його підтримці в Сенаті.
А Трамп тим часом особисто дзвонить сенаторам, щоб переконати їх затвердити Гетца.
Гетц неодноразово критикував надсилання додаткової допомоги Україні та навіть звинуватив однопартійця Кевіна Маккартні, що той уклав «секретну угоду» з Джо Байденом про фінансування України, поки був спікером Палати представників.

Тулсі Габбард — директорка національної розвідки
Ще одне призначення, яке сколихнуло Капітолійський пагорб. Габбард — підполковниця армійського резерву, яка служила в Іраку, — є великою прихильницею Трампа.
Вона неодноразово повторювала російські наративи про блокування «опозиційних» партій, телеканалів та заборону православної церкви в Україні. У лютому 2022 року, у розпал російського вторгнення, вона закликала Зеленського укласти угоду про те, що Україна буде «нейтральною країною». Центр протидії дезінформації при РНБО заявляв, що Габбард фактично працює на кремль.
Трамп заявив, що Габбард внесе «дух безстрашності» в розвідувальні служби та забезпечить «мир силою». Однак розвідувальна спільнота союзників США занепокоєна тим, яку картину світу вона малюватиме Трампу. У разі призначення Габбард контролюватиме 18 шпигунських агентств і відповідатиме за підготовку щоденного зведення розвідданих для президента.

Ілон Маск — у DOGE
«Якщо він програє — мені торба», — жартував американський бізнесмен Ілон Маск. Для підтримки Трампа він створив спецфонд, куди активно вливав свої кошти, не цурався залучати свій медіаресурс, та навіть ходив по тонкій межі законності, коли розігрував гроші серед виборців у «ключових штатах».
Протягом останніх тижнів до виборів і після них Ілон Маск, здається, ні на мить не залишав Дональда Трампа. ЗМІ писали, що він фактично прописався у резиденції республіканця, а онуки Трампа нагородили його статусом «дядька».
Усе це дозволило Маску вибороти для себе крісло в уряді. Довірити йому чинний департамент Трамп не схотів, а тому анонсував створення нового — Департаменту з питань ефективності уряду, скорочено DOGE. Чим він буде займатися, поки не ясно. За словами Трампа, це буде не офіційна держагенція, а приватна ініціатива, яка консультуватиме Білий дім, як скоротити витрати та «створити підприємницький підхід до уряду, якого раніше не було».

Козир у руках Трампа
Посада Маска не потребує затвердження Сенату. А от за інші крісла доведеться поборотися, адже не всім республіканцям до вподоби обранці Трампа. Незадоволення підсилює й те, що команда Трампа оминула стандартні перевірки суперечливих кандидатів на посаду міністрів у ФБР.
Так, новообраного лідера республіканців у Сенаті Джона Туна вже охрестили «знаком докору» Трампу від однопартійців. Між Туном і Трампом не все було гаразд — перший не підтримав спроби скасувати результати президентських виборів 2020 року, а Трамп сказав, що Туна — «республіканець лише за назвою».
Для затвердження кандидатів у Сенаті, де республіканці мають 53 зі 100 місць, вистачить простої більшості. Демократи не здатні заблокувати жодного кандидата самостійно, хоча можуть процесуально сповільнити процес. У новообраного президента залишається головний козир у рукаві, який він готовий використовувати й проти власної партії — можливість відправити Сенат на канікули та провести призначення односторонньо.
Трамп грозився вдатися до такого кроку ще у 2020 році й неодноразово згадував про це цьогоріч. У такий спосіб Трамп міг би просто проігнорувати Сенат і призначити всіх, кого він хоче — незалежно від того, наскільки корумпованими чи суперечливими вони є.
Хоч минулі президенти вдавалися до призначень «на канікулах», тоді не йшлося про міністерські посади. Експерти очікують, що цей крок призведе до конфронтації, яку доведеться вирішувати у Верховному суді.
- Поділитися: