Лукашенко відмовився запросити спостерігачів ОБСЄ на майбутні вибори
Самопроголошений президент Білорусі Олександр Лукашенко відмовився запросити незалежних спостерігачів Організація з безпеки та співробітництва у ЄвропіОБСЄ на президентські вибори у країні, які відбудуться вже 26 січня.
Про це йдеться в заяві ОБСЄ.
Так, в організації заявили, що рішення білоруської влади не запрошувати спостерігачів на прийдешні вибори «викликає глибокий жаль», а також перешкоджає неупередженій і незалежній оцінці виборчого процесу.
«Білоруський уряд знову вирішив проігнорувати своє зобов'язання запросити спостерігачів з інших держав-учасниць ОБСЄ на свої вибори. Це рішення викликає глибокий жаль. Відсутність співпраці з боку Білорусі ще більше послаблює дух довіри, який лежить в основі ОБСЄ, а відсутність прозорості ще більше підриває довіру до виборчої системи Білорусі», — заявила президентка Парламентської асамблеї ОБСЄ Піа Каума.
В організації також додали, що це вже втретє їхні спостерігачі не можуть стежити за виборами в Білорусі через відсутність своєчасного запрошення. Попри це, там зазначили, що й надалі стежитимуть за подіями у країні в усіх сферах.
Вибори в Білорусі
Під час виборів президента Білорусі у серпні 2020 року в країні спалахнули масові протести через оголошені результати. За даними ЦВК, перемогу з великим відривом здобув Олександр Лукашенко. Однак протестувальники не визнали цих результатів і вимагали визнати опозиціонерку Світлану Тихановську легітимною президенткою Білорусі.
Попри масові мітинги та акції в усій країні, 23 вересня 2020-го Лукашенко все ж провів інавгурацію та знову обійняв посаду президента. Протестувальників силовики затримували й розганяли, а також переслідували, зокрема й за кримінальними справами.
Правозахисники кажуть, що в Білорусі з політичних мотивів затримали понад 50 тисяч людей із початку масових протестів під час виборів 2020 року. Понад 1300 людей вважають політичними в’язнями, хоча насправді їх значно більше, вказує «Еўрарадыё».
Низка країн Євросоюзу, а також Велика Британія, США, Канада не визнали легітимність Лукашенка, ввели санкції проти білоруської влади та закликали до нових виборів.
Україна також не визнала легітимності Лукашенка та на державному рівні припинила всі контакти з Білоруссю через політичну кризу в країні. Міністерство закордонних справ України також заявило, що офіційно не називатиме Лукашенка президентом Білорусі.