Результати відомі наперед: МЗС України не визнає вибори в Білорусі
У Міністерстві закордонних справ України заявили, що голосування, яке відбудеться в Білорусі 26 січня, немає підстав називати президентськими виборами.
Про це повідомив речник Міністерства закордонних справ України Георгій Тихий.
«26 січня, тобто вже цієї неділі, у Білорусі відбудеться голосування, яке хотілося б назвати “президентськими виборами”, якби на це були підстави. Для нас у цьому дійстві немає нічого неочікуваного. І результати його загалом відомі наперед, я думаю, і вам теж», — заявив Тихий.
У МЗС наголосили, що солідарні з позицією держав-членів Європейського Союзу, США, Канади, Великої Британії та інших демократичних країн щодо відсутності наразі в Білорусі базових умов для проведення чесних і прозорих виборів відповідно до стандартів ОБСЄ.
«Ми вважаємо, що білоруський народ заслуговує на право обирати владу на дійсно демократичних, вільних, конкурентних виборах і будувати власне майбутнє без диктату росії, без її імперських зазіхань», — додав речник міністерства.
Він зазначив, що для МЗС очевидно, що Олександр Лукашенко продовжить залишатися союзником і співучасником лідера рф володимира путіна у його війні проти України. На його думку, вони обидва продовжать імітувати бурхливу боротьбу із так званими «загрозами колективного Заходу», якими вони залякують своїх громадян і які не мають жодних підстав.
Речник також нагадав про фактичне позбавлення права участі у білоруських виборах великої кількості громадян Білорусі, які перебувають за кордоном.
Самопроголошений президент Білорусі Олександр Лукашенко відмовився запросити незалежних спостерігачів Організація з безпеки та співробітництва у ЄвропіОБСЄ на президентські вибори у країні, які відбудуться 26 січня.
В організації заявили, що рішення білоруської влади не запрошувати спостерігачів на прийдешні вибори «викликає глибокий жаль», а також перешкоджає неупередженій і незалежній оцінці виборчого процесу.
Попередні вибори в Білорусі
Під час виборів президента Білорусі у серпні 2020 року в країні спалахнули масові протести через оголошені результати. За даними ЦВК, перемогу з великим відривом здобув Олександр Лукашенко. Однак протестувальники не визнали цих результатів і вимагали визнати опозиціонерку Світлану Тіхановську легітимною президенткою Білорусі.
Попри масові мітинги та акції в усій країні, 23 вересня 2020 Лукашенко все ж провів інавгурацію та знову обійняв посаду президента. Протестувальників силовики затримували й розганяли, а також переслідували, зокрема й за кримінальними справами.
Правозахисники кажуть, що в Білорусі з політичних мотивів затримали понад 50 тисяч людей із початку масових протестів під час виборів 2020 року. Понад 1300 людей вважають політичними в’язнями, хоча насправді їх значно більше, вказує «Еўрарадыё».
Низка країн Євросоюзу, а також Велика Британія, США, Канада не визнали легітимність Лукашенка, ввели санкції проти білоруської влади та закликали до нових виборів.
Україна також не визнала легітимності Лукашенка та на державному рівні припинила всі контакти з Білоруссю через політичну кризу в країні. Міністерство закордонних справ України також заявило, що офіційно не називатиме Лукашенка президентом Білорусі.