У Туреччині затримали понад тисячу людей на масових протестах, серед них — журналісти
Міністерство внутрішніх справ Туреччини повідомило про затримання 1133 людей на масових протестах, які спалахнули після затримання мера Стамбула Екрема Імамоглу.
Про це пише Anadolu.
У МВС заявили, що під час демонстрацій постраждали 123 поліціянти. А в учасників вилучили кислоту, каміння, палиці, фаєри, «коктейлі Молотова», сокири та ножі.
Затриманих звинуватили у зв’язках із 12 різними терористичними організаціями. Також у МВС заявили, що їх притягували до кримінальної відповідальності за низкою злочинів — за наркотики, крадіжки, шахрайство, сексуальні домагання/зловживання та умисне нанесення тілесних ушкоджень.
«Ми вас чітко попереджаємо: ніхто не повинен намагатися використовувати нашу молодь і наших людей як щит для власних політичних амбіцій. Ми закликаємо наших громадян бути обережними щодо подібних провокацій та користуватися здоровим глуздом», — заявив міністр внутрішніх справ Алі Єрлікая.
Адміністрація Стамбула оголосила про затримання 144 людей за участь у несанкціонованих демонстраціях, «попри те, що вони були заборонені», а також за звинуваченнями в «образі президента» та «опорі з метою перешкодити виконанню службових обов’язків».
За даними Guardian, серед затриманих у Туреччині є журналісти. Одного з них затримали під час висвітлення демонстрацій, які відбувалися біля мерії Стамбула, а ще дев’ятьох — під час рейдів на світанку.
Профспілка Disk-Basin-Is заявила, що щонайменше вісім репортерів і фотокореспондентів були затримані, звинувативши владу в «атаці на свободу преси й право людей дізнаватися правду».
За даними медіа, соцмережа X заблокувала акаунти турецької опозиції на тлі протестів. Там же стверджують, що, навпаки, відкидають звернення уряду країни щодо блокування понад 700 акаунтів новинних організацій, журналістів, політичних діячів, студентів та інших людей.
Що відбувається у Туреччині?
Масові демонстрації у Туреччині спалахнули після того, як мера Стамбула Екрема Імамоглу затримали в межах розслідування ймовірних зв’язків із корупцією та тероризмом. Це сталося незадовго до того, як його могли висунути кандидатом на президентських виборах у 2028 році. Імамоглу вважали головним суперником чинного президента Реджепа Таїпа Ердогана.
На заклик голови опозиційної Республіканської народної партії (CHP) Озґюра Озеля люди з усієї Туреччини прибули до Стамбула, щоб висловити підтримку затриманому меру. Як пише Al Jazeera, близько 15 мільйонів людей проголосували за ув’язненого Імамоглу на президентських праймериз, організованих CHP.
Уряд Ердогана заперечує, що арешт Імамоглу був політично мотивованим, наполягаючи на тому, що суди Туреччини є незалежними.
Правозахисні організації розкритикували дії турецької влади. Голова Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн наголосила, що Туреччина має дотримуватися демократичних норм, а міністерка закордонних справ Німеччини Анналена Бербок назвала затримання «ударом по демократії».