Bloomberg: Україна вимагатиме від США додаткових інвестицій в угоді щодо корисних копалин
Україна проситиме внести зміни до нової угоди про корисні копалини, яку запропонував президент США Дональд Трамп. Серед основних вимог — збільшення обсягу американських інвестицій.
Про це пише Bloomberg із посиланням на власні джерела.
Проєкт пропозиції, з яким ознайомилися журналісти, передбачає надання Вашингтону контролю над усіма основними майбутніми інвестиціями в інфраструктуру та корисні копалини України. При цьому в угоді немає будь-яких часових обмежень.
Київ стурбований тим, що угода може не тільки підірвати його прагнення приєднатися до Європейського Союзу, але й вимагатиме від нього відшкодувати всю військову та економічну підтримку США, надану з початку війни, каже співрозмовник журналістів.
Українські посадовці 28 березня провели відеодзвінок зі своїми американськими колегами, щоб отримати роз'яснення щодо майже 60-сторінкового проєкту угоди.
За словами співрозмовника видання, американці не заперечували занепокоєння, висловлені Києвом, особливо щодо потенційного конфлікту пропозиції з цілями країни щодо членства в ЄС. Це говорить про те, що Вашингтон може бути відкритим для обговорення змін, припускає джерело.
«Сполучені Штати залишаються відданими швидкому укладенню цієї життєво важливої угоди та забезпеченню тривалого миру як для України, так і для росії», — прокоментував співрозмовник.
28 березня Володимир Зеленський заявив, що США виступили з пропозицією підписати нову велику угоду щодо рідкісноземельних металів. За словами президента, йому поки що невідомі деталі цієї нової угоди, але він зазначив: згадок про передання американцям контролю над АЕС там немає.
Про що йдеться в угоді?
Україна та США попередньо домовилися підписати угоду про спільний видобуток українських корисних копалин.
Згідно з домовленостями, ідеться про створення спільного Інвестиційного фонду, який наповнюватимуть з 50% усіх надходжень, отриманих від майбутньої монетизації природних активів України. В уряді України казали, що кошти мали б піти на відбудову. Як саме працюватиме такий фонд та інші деталі, делегації сторін ще мають погодити в окремій угоді.
У березні стало відомо, що президент США Дональд Трамп хоче змінити угоду про корисні копалини на «більшу й кращу». За даними медіа, адміністрація Трампа хотіла просунути нові умови, включивши контроль США над українськими атомними електростанціями.
Президент України Володимир Зеленський заявив, що кінцевої версії угоди ще немає, і поскаржився, що умови постійно змінюються.
«І начебто ми вже домовилися, що буде рамкова угода, а потім — повна. Зараз США пропонують одразу укласти повну угоду. Це потребує детального вивчення», — сказав він.
Народний депутат Ярослав Железняк заявив, що читав новий варіант угоди, де американці пропонують, аби більшість в управлінні фондом становили представники США (3 з 5 членів). Усі нові інвестпроєкти спочатку пропонуються американській стороні, та будь-які зміни відбуваються за домовленістю з американською стороною.
За даними Железняка, у тексті немає пунктів про АЕС та порти, йдеться про видобуток державних і приватних компаній. Але також немає гарантій безпеки від США.