WP: Білий дім вивчає, у скільки США обійдеться утримання Гренландії
Адміністрація Білого дому розглядає можливість придбання Гренландії та аналізує фінансові витрати на утримання острова як території США.
Про це повідомляє Washington Post із посиланням на три обізнані джерела.
Основні питання, які аналізують у Білому домі, стосуються витрат на соціальні послуги для 58 тисяч мешканців острова й потенційних доходів від тамтешніх природних ресурсів.
Один із варіантів, який розглядають у Трампа — запропонувати місцевому уряду більше грошей, ніж виділяє Данія. Йдеться про понад 600 мільйонів доларів щороку.
Неназваний американський посадовець повідомив WP, що у Штатах не виключають приєднання Гренландії військовим шляхом, хоча, зазначив він, «існує хороша ймовірність того, що ми зможемо зробити це без військової сили».
Крім того, за його словами, серед усіх об’єктів, якими б хотів заволодіти президент США (включно з Канадою та Панамським каналом), «він вважає Гренландію найпростішим».
Заступниця прессекретаря Білого дому Анна Келлі повідомила WP, що Гренландія потрібна Трампу для «встановлення довгострокового миру вдома та за кордоном».
«Президент вважає, що Гренландія є стратегічно важливим місцем, і впевнений, що жителям Гренландії було б краще, якби Сполучені Штати їх захищали від сучасних загроз в Арктичному регіоні», — зазначила вона.
Нагадаємо, що Данія та США проведуть переговори на високому рівні. Вони стануть першими після перемоги Дональда Трампа та зміни адміністрації у Вашингтоні. Очікується, що зустріч буде зосереджена на питанні контролю над Гренландією.
Плани США на Гренландію
Ще під час своєї першої президентської каденції у 2019 році Трамп уперше запропонував купити Гренландію. Після вступу на новий термін він знову повернувся до цієї ідеї. На його думку, острів потрібний США «для економічної безпеки». Крім того, Трамп не заперечив, що стосовно Гренландії можуть вжити воєнних або економічних дій.
У відповідь на такі заяви Трампа уряд Данії посилив оборону острова. Прем'єр-міністерка Данії Метте Фредеріксен заявила, що не може уявити, щоб Сполучені Штати використали військову силу для вторгнення на острів. Вона також зауважила, що лише народ Гренландії вирішує, чого він хоче.
У січні 2025 року премʼєр Гренландії Муте Егеде наголосив, що острів належить гренландцям, які, за його словами, не хочуть бути ані данцями, ані американцями.
У березні Дональд Трамп укотре допустив анексію Гренландії. А також відкрито закликав жителів Гренландії підтримати приєднання до Сполучених Штатів, наголосивши, що Вашингтон буде «готовим інвестувати мільярди доларів, щоб створити нові робочі місця та зробити вас багатими».
16 березня на острові перед консульством США відбувся протест проти заяв Трампа. Тоді у демонстрації взяли участь до 800 людей. Вони пройшли вулицями столиці Нуук із прапорами Гренландії та з плакатами: «Змусьте Америку піти геть», «Ми не продаємося» тощо.