Чим запам’ятається Папа Римський Франциск «із краю світу»

У Ватикані зранку 21 квітня помер 266-й Папа Римський Франциск. Йому було 88 років.  

Нещодавно понтифік переніс двосторонню пневмонію, під час якої йому робили переливання крові та вентиляцію легенів. Через критичний стан його лікарі навіть розглядали можливість припинити лікування, щоб дозволити йому піти з життя у спокої.

У переддень своєї смерті Папа провів коротку зустріч із віцепрезидентом США Джей Ді Венсом — вона тривала лише декілька хвилин, під час яких вони обговорили релігійну свободу та свободу совісті, а також міжнародну ситуацію.

Понтифік був першим неєвропейцем на Святому Престолі майже за 1300 років і першим за іменем, якого ще не брав жоден із Пап, — Франциск. Також він став першим Папою з ордену Товариства Ісуса, більш відомого як Єзуїтський орден, найпотужнішого в Католицькій церкві. Чим запам’ятався Франциск за понад 10 років на найвищій церковній посаді, що говорив про Україну та «суперечливі» для церкви теми — у матеріалі hromadske.

До того, як став Папою 

Хорхе Маріо Бергольйо — таке було його ім’я до того, як він став Папою, — народився 17 грудня 1936 року в Буенос-Айресі (Аргентина) у сім'ї італійського емігранта. Його батько, Хосе Франсиско, працював бухгалтером на залізниці, а мати, Регіна Сіворі, була домогосподаркою та виховувала п’ятьох дітей.

Франциск і за батьківською, і за материнською лініями має італійське коріння: батько походив із Портакомаро (області П'ємонту) й емігрував до Аргентини, а мати, хоч і народилася в Буенос-Айресі, має батьків родом з Італії. 

У юності майбутнього Папу приваблювали природничі науки, зокрема хімія. Він отримав диплом техніка в галузі хімії. Також у Папи Франциска є ступінь магістра філософії та хімії. Він кілька років викладав літературу, філософію, теологію і психологію.

На цій недатованій колекційній фотографії, наданій Генеральною курією єзуїтів у Римі, позує молодий Хорхе Маріо Бергольйо. Він був обраний Папою Франциском 13 березня 2013 року, ставши першим в історії понтифіком-єзуїтом.Фото надане Генеральною курією єзуїтів у Римі через Getty Images

Франциск обрав шлях священства, вступивши до єпархіальної семінарії Вілла Девото. У 1969 році отримав сан священника, і це було початком його більш ніж 40-річного шляху сходами католицької церковної ієрархії. Спершу він обіймав різні посади в Єзуїтському чернечому ордені Аргентини, кілька років очолював теологічний факультет у Коледжі Святого Йосипа, а також був настоятелем парафії в єпархії Сан-Мігель. Протягом 1998-2013 років служив архієпископом Буенос-Айреса. У 2001-му став кардиналом-священиком.   

13 березня 2013 року його обрали 266-м Папою Римським. Він взяв тронне ім'я Франциск на честь засновника Ордену францисканців Франциска Ассізького. Так Франциск став першим громадянином Америки, першим неєвропейцем і першим священником-єзуїтом, якого призначили Папою. 

У першому виступі на новій посаді він жартома нагадав, звідки він родом. Кардинали, які були учасники конклаву, у пошуках нового Папи «дійшли майже до краю світу», сказав він.

Як пише Biography, коли його призначили на цю посаду, медіа швидко підхопили історії про його скромність. Поширювалися новини про те, що він повернувся до пансіону, де жив, щоб особисто платити за проживання, а не відправляти помічника, що він обирає жити в простій двокімнатній квартирі, а не в розкішних папських помешканнях в Апостольському палаці Ватикану. Медіа писали, що Франциск обирає пересуватися громадським транспортом, а не лімузином з водієм, а також сам готує їсти. 

Невдовзі після оголошення імені нового понтифіка глава Української греко-католицької церкви Святослав Шевчук повідомив, що Хорхе Маріо Бергольйо був вихованцем українського священника Степана Чміля, який жив у Аргентині після війни.

«Нинішній Папа, а тоді студент Салезіанської школи, щодня раненько, поки ще всі хлопці спали, прислуговував отцю Чмілю під час служби Божої. Він добре знає наш обряд і пам'ятає навіть нашу Літургію», — цитувала Шевчука пресслужба УГКЦ.  

Папа Франциск вітає вірян під час Великодньої Меси на площі Святого Петра 20 квітня 2014 року у Ватикані. Franco Origlia / Getty Images

Що Папа Франциск казав про війну росії проти України

Від початку повномасштабного вторгнення росії в Україну Папа Франциск загалом висловлював співчуття щодо страждань українців і засуджував вторгнення, але досить довго утримувався від того, щоб прямо назвати росію агресором. Згодом глава Католицької церкви все ж визнав, що росія напала на Україну, і пояснив, що у своїх промовах щодо війни в Україні не згадує володимира путіна, «тому що це й так відомо».

Папа Римський зробив далеко не одну неоднозначну заяву стосовно війни росії проти України, більшість із них згодом доводилося пояснювати офіційному Ватикану. 

Так, ще у травні 2022 року Папа заявив, що «гавкіт НАТО на двері росії» міг призвести до її вторгнення в Україну. А ще він не був впевнений, чи інші країни повинні постачати Україні більше зброї.

Ще один скандал стався того ж року перед Великоднем за григоріанським календарем. У Страсну п’яницю під час Хресної дороги на чолі з Папою Римським уродженки України та росії спільно пронесли процесійний хрест. Пресслужба Святого Престолу тоді пояснила таку ідею «спробою шукати примирення».

Це було не єдиною спробою Папи «примирити братів». Навіть через майже три роки після початку вторгнення Папа Франциск молився про «довгоочікуваний мир для українського народу і російського народу». Він заявив: «Вони ж брати, двоюрідні брати. Хай порозуміються! Війна — це завжди поразка. Миру всьому світу!».

Папа Римський неодноразово закликав до переговорів у війні росії проти України, зазначивши, що «сильнішим буде той, хто матиме мужність підняти білий прапор». У Ватикані згодом пояснили, що Папа Римський закликає до припинення вогню та відновлення переговорів, а не капітуляції України. Мовляв, Франциск підхопив художній образ про «білий прапор», запропонований журналісткою, щоб «вказати на припинення військових дій, перемир’я, досягнуте за допомогою сміливості переговорів».

Він заявляв про готовність зустрітися з президентами України та росії, щоб просити їх про мир, а також звертався до глави рф володимира путіна із закликом «зупинити спіраль насильства та смерті», зокрема й заради власного народу. А до президента України Володимира Зеленського Папа направляв заклик «бути відкритим до серйозних мирних пропозицій». 

Зеленський та Франциск кілька разів зустрічалися за час повномасштабного вторгнення. На останній їхній зустрічі, у жовтні 2024 року, головним було питання повернення українців додому з полону. Зокрема, Зеленський розповідав Папі, що в полоні в росії загинула журналістка Вікторія Рощина.

Цікаво, що після звістки про смерть понтифіка журналіст Олександр Зінченко написав, що у грудні 2023 року Папа передавав гроші на два мавіки для 93 бригади Холодний Яр.

Папа Франциск зустрічається з президентом України Володимиром Зеленським під час аудієнції в Апостольському палаці 11 жовтня 2024 року, місто Ватикан. Vatican Media via Vatican Pool / Getty Images

Миротворча місія Папи

Навесні 2023 року Папа Римський Франциск оголосив, що Ватикан бере участь у миротворчій місії, щоби спробувати покласти край війні росії проти України. Щоправда, в Україні заявляли, що нічого не знають про це. Та незабаром президент України Володимир Зеленський відвідав Італію та Ватикан, де попросив Папу Франциска засудити російські злочини в Україні, «бо не може бути рівності між жертвою та агресором».

Миротворчу місію очолив кардинал Маттео Дзуппі, архиєпископ Болоньї та голова Італійської Єпископської Конференції. Спочатку Дзуппі відвідав Київ, де зустрівся з президентом Володимиром Зеленським. Кардинал висловив солідарність Папи Франциска з українським народом і запевнив, що Святий Престол готовий долучитися до пошуку шляхів реалізації згаданих гуманітарних ініціатив.

Далі він відвідав Москву, де зустрівся з одним із радників президента рф володимира путіна Юрієм Ушаковим і главою російської православної церкви патріархом Кирилом, який підтримує агресію росії проти України.

Усі зустрічі, за словами кардинала, «були важливими, особливо в гуманітарних аспектах, на яких ми зосередилися. Не йшлося ні про мирний план, ні про посередництво».

Після відвідин Києва та Москви посланець Папи вирушив до Вашингтона для «взаємообміну ідеями та думками щодо трагічної теперішньої ситуації». Щоправда, про якісь конкретні результати цих візитів Ватикан так нічого й не розповів. 

Любов до російської культури

Папа Франциск не приховував своєї любові до російської культури. У листопаді 2022 року він заявив, що не вірить у жорстокість росіян, а натомість вважає їх «великим народом» і захоплюється «російським гуманізмом». Він бідкався, що опинився «між двома народами, до яких має прихильність».

«Я волію думати так, бо маю велику пошану до російського народу, до російського гуманізму. Достатньо згадати Достоєвського, який до сьогодні надихає християн на осмислення християнства», — пояснив Франциск.

Також Папа Римський Франциск під час телемосту з російською молоддю висловив захоплення «великою росією» та закликав росіян «ніколи не відмовлятися від [своєї] спадщини».

«Ви — спадкоємці великої росії: великої росії святих, правителів, великої росії Петра I, Катерини II, тієї імперії — величної, освіченої, великої культури та великої людяності. Ніколи не відмовляйтеся від цієї спадщини», — заявив Франциск.

Згодом Франциск все ж визнав, що його коментарі щодо росії, які Україна розглядає як похвалу імперіалізму, були неправильно сформульовані. Глава Католицької церкви сказав, що його намір полягав у тому, щоб нагадати молодим росіянам про велику культурну спадщину, а не про політичну.

Спілкувався Папа Римський Франциск і з представниками української молоді, він пояснював їм, що варто вчитися пробачати та відкидати війну. Також він закликав бути патріотами своєї країни.

Про УПЦ МП та хороші стосунки з Кирилом

Папа Римський Франциск заявив, що український закон про заборону діяльності в Україні релігійних організацій, пов’язаних із росією, начебто забороняє людям молитися «в тій церкві, яку вони вважають своєю». Він закликав не забороняти жодну церкву.

«Церкви не можна чіпати. Якщо хтось чинить зло проти свого народу, він буде винен у цьому. […] Тож нехай тим, хто хоче молитися, буде дозволено молитися в тій церкві, яку вони вважають своєю», — казав Франциск.

А після заяв про виселення Української православної церкви московського патріархату із Києво-Печерської лаври Папа закликав «поважати релігійні місця».  

Весною 2022 року Папа Римський скасував зустріч із предстоятелем російської православної церкви патріархом Кирилом, яка була запланована в Єрусалимі на червень. Але Франциск наголосив, що в нього хороші стосунки з главою РПЦ і він шкодує про «призупинення» зустрічі. Варто зазначити, що очільник РПЦ благословляв росіян на війну в Україні — зокрема передавав командувачу росгвардії ікони. 

Папа Франциск молиться зі священиками наприкінці обмеженої публічної аудієнції на подвір'ї Сан-Дамазо у Ватикані 30 вересня 2020 року під час епідемії COVID-19.FILIPPO MONTEFORTE / AFP via Getty Images

Секс, порно, ЛГБТ та аборти

Папа Римський Франциск у 2023 році знімався в документальному фільмі Disney+ The Pope Answers, де відповідав на різні питання, зокрема про секс, права ЛГБТ, аборти, порноіндустрію та сексуальне насильство в Католицькій церкві.

У фільмі Франциск казав, що Католицька церква має вітати ЛГБТ-людей.

«Усі люди — діти Божі, усі люди. Бог нікого не відкидає, Бог — батько. І я не маю права нікого виганяти з Церкви», — казав він, але розкритикував тих, хто, покликаючись на Біблію, пропагує мову ненависті та виправдовує виключення ЛГБТ-руху з церковної спільноти.

У Ватикані також вирішили, що трансгендерні люди можуть бути хрещеними батьками в римо-католиків, свідками під час вінчань, а також самі приймати хрещення.

У грудні 2023 року Папа Франциск дозволив благословляти одностатеві пари. Однак у Ватикані наголосили, що не можна це плутати з вінчанням, бо вчення про шлюб не змінюється, а благословення не означає схвалення союзу.

Попри це, Папу Римського неодноразово звинувачували в гомофобних висловлюваннях. Під час кількох виступів Франциск використовував слово frociaggine — це дуже образливе слово для опису гомосексуальної орієнтації. Та після критики він просив вибачення та переконував, що «не мав наміру» використовувати гомофобні слова.

Папа Франциск не раз коментував питання сексу. Він вважав, що сексуальне задоволення — це «дар Божий», але додавав, що католики повинні уникати перегляду порнографії. На думку Франциска, сексуальне задоволення «слід цінувати», але воно «підривається порнографією».

На його думку, ті, хто використовує порнографію, принижують себе по-людськи. Видання Guardian писало, що у 2022 році Франциск визнав, що священники та черниці також дивляться порно. Тоді він зауважив, що з роликів такого змісту «походить диявол».

Щодо абортів Франциск вважав, що священники повинні бути «милосердними» до жінок, які перервали вагітність, але сказав, що така практика залишається неприйнятною.

Папа Римський закликав молодих людей народжувати більше дітей, щоб запобігти поступовому старінню населення. Він також критикував виробництво контрацептивів.

Окрім цього, понтифік критикував і практику сурогатного материнства та закликав заборонити її на міжнародному рівні. Папа Римський назвав цю практику «жалюгідною» та «заснованою на експлуатації» матеріальної скрути сурогатних матерів. 

Хвороба Папи Франциска

Папу Римського Франциска шпиталізували для лікування бронхіту 14 лютого. Ще за два дні до цього, під час чергової аудієнції, через погане самопочуття Папа не зміг дочитати свою промову й попросив про це іншого священника.

Після цього лікарі діагностували Франциску полімікробну інфекцію дихальних шляхів, а згодом — двосторонню пневмонію. Під час лікування Папа двічі переживав критичні моменти: через астмоподібний дихальний криз тривалої інтенсивності та ізольований бронхоспазм йому робили переливання крові та вентиляцію легенів.

У медіа писали, що Ватикан порушує одне з найбільших табу, щоденно звітуючи про стан здоров’я Папи Римського Франциска. Двоє лікарів, які лікують Франциска, повідомили, що щоденні оновлення про стан Папи наказав оприлюднювати він сам. Лікар Серхіо Альфієрі з лікарні Джемеллі сказав, що той просив повідомляти, «нічого не приховуючи».