Чи дозволять союзники України бити своєю зброєю по території росії

Наступ росіян на Харківщині та щоденні удари по самому обласному центру поставили руба питання про зняття з України обмежень на удари західною зброєю по території рф. 

Наша влада скаржиться: запобігти постійним обстрілам не вдається через заборону застосовувати далекобійну зброю партнерів проти військових об’єктів загарбників за межами України — тоді як своїх сил для такої протидії не вистачає.

Тобто коли ворог просувається з тимчасово окупованих областей, його можна стримувати комплексними рішеннями із застосуванням допомоги від наших союзників; а от зі своєї території росія значно менш вразлива — тож нині активно цим користується.

Декілька країн НАТО все ж дозволили Україні зняти запобіжник зі своєї зброї. А втім, головний партнер і постачальник далекобійних засобів ураження — США — все ще відмовляється зняти обмеження.

Чому вагається Америка, чи варто сподіватися на зміну позиції у Вашингтоні, та як удари через державний кордон можуть змінити війну — у матеріалі hromadske.

Чому удари по росії критично важливі для оборони України?

Під час весняного наступу на Харківщині країна-агресорка майже безперешкодно атакує нас зі своєї території й уже фактично знищила керованими авіабомбами прикордонний Вовчанськ. Здається, по Україні летить чи не весь перелік російських снарядів — крім хіба що ракет із ядерними боєголовками. 

За таких умов ЗСУ нагадують боксера, який вийшов на ринг зі зв’язаними руками. Вся територія нашої країни — у зоні ураження російських ракет та безпілотників, а прифронтові та прикордонні міста потерпають від безперервних атак крилатими авіабомбами й артилерією.

Попри те що Україна отримує ефективне західне озброєння від партнерів із Північноатлантичного альянсу, російське військово-політичне керівництво точно знає, що наша відповідь на обстріли буде обмеженою.

Водночас союзники самої росії, які також постачають їй далекобійну зброю, не висувають жодних вимог щодо того, як її застосовувати. Тому іранські безпілотники типу «Шахед» руйнують українську інфраструктуру від Сум до Львова, а північнокорейські балістичні ракети завдають ударів по Києву, Харкову та Запоріжжю.

Сили оборони України натомість для ураження цілей на території росії змушені використовувати виключно дрони власного виробництва. Справді, наші безпілотники регулярно б’ють по нафтопереробних заводах, що постачають паливо для російської армії, підприємствах військово-промислового комплексу, що виробляють зброю, та аеродромах, із яких злітають російські винищувачі та бомбардувальники, що б’ють по Україні.

hromadske

А втім, за допомогою лише дронів знищити стратегічно важливі об’єкти на території росії неможливо. Щоб завдати непоправної шкоди ворогу, необхідно використовувати більше сил і засобів, здійснюючи комбіновані атаки безпілотниками та ракетами.

Варто зазначити, що Україна успішно справляється із цим завданням, коли йдеться про удари по військових об’єктах росіян на окупованих територіях — від Луганської області до Криму. У той час як українські далекобійні дрони відвертають увагу та виснажують російську протиповітряну оборону, британські та французькі крилаті ракети Storm Shadow і SCALP, а також американські балістичні ракети ATACMS, знищують стратегічно важливі цілі за сотні кілометрів від лінії фронту. Якщо ракети ATACMS, які можуть уражати цілі на відстані 300 кілометрів, Україна почала отримувати від США лише цього року, то ракетами Storm Shadow та SCALP б’ють по окупантах уже понад рік.

Україна неодноразово використовувала британські та французькі ракети для ураження російських військових кораблів і навіть підводного човна в окупованому Криму. Серед уражених цілей і штаб Чорноморського флоту рф у Севастополі, і нафтобази й командні пункти в Луганській, Донецькій, Запорізькій та Херсонській областях.

Удар британською ракетою Storm Shadow по штабу Чорноморського флоту рфhromadske

Тепер російські системи протиповітряної оборони постають перед труднощами внаслідок атак американських балістичних ракет ATACMS, які знищують літаки на аеродромах в окупованих росіянами українських містах. Ба більше, ATACMS уже неодноразово уражали російські системи протиракетної оборони С-300 та С-400, які й мали б захищати окупантів від таких ракет.

Внаслідок того що Сполучені Штати стали постачати ЗСУ ракети великої дальності на окупованих територіях не лишилося жодного місця, де загарбники могли б почуватись у безпеці. Завдяки ATACMS у зоні ураження опинилися аеродроми, командні пункти, скупчення живої сили та техніки, нафтобази, склади боєприпасів та логістичні вузли. Це значно ускладнює підготовку росіянами наступальних дій — коли йдеться про операції саме з української території. 

Стратегічна помилка Заходу дарує росії перевагу

Однак коли йдеться про наступ із території росії, ситуація має в рази гірший вигляд. Цієї весни країна-агресорка зуміла майже безперешкодно накопичити техніку та живу силу для масштабного наступу на Харківщині, що почався 10 травня.

В американському Institute for the Study of War: Американська незалежна дослідницька група, заснована у 2007 році військовою історикинею Кімберлі Каґан.Інституті вивчення війни вважають, що західні обмеження дозволили росіянам створити безпечний плацдарм, із якого російські літаки можуть запускати керовані авіабомби та ракети по українських позиціях. Сухопутні війська і техніка також можуть вільно пересуватися прикордонням перед початком бойових дій.

Секретар Ради національної безпеки і оборони Олександр Литвиненко в інтерв’ю AFP, заявив, що на північ Харківської області наступають понад 30 тисяч російських військових. Загалом на кордоні з Харківщиною росія зосередила близько 50 тисяч солдатів. 

Знаючи, що Україна може використовувати для ударів по російській території лише власні дрони, ворог може маневрувати, розміщувати засоби вогневого ураження та тренувати особовий склад на полігонах у безпосередній близькості до державного кордону, — пояснив hromadske український військовий експерт Ігор Козій.

Без превентивних ударів по логістичних вузлах та концентрації військ ворога, зупинити будь-який масштабний наступ із території росії не так просто. Окупанти мають перевагу, що дозволяє їм міцно тримати у своїх руках ініціативу на полі бою. Наприклад, російські літаки завдають ударів Керовані авіабомби — тип бомб, оснащених аеродинамічними поверхнями та системою наведення для збільшення дальности дії та підвищення влучності.КАБами навіть не входячи в повітряний простір нашої країни. Наразі Україна не здатна протистояти цьому через обмеження, які не мають жодного сенсу з військового погляду.Ігор Козій, військовий експерт

За словами українського міністра оборони Рустема Умєрова, з початку 2024 року російська авіація випустила по території України майже 10 тисяч керованих бомб, які можуть пролетіти до цілі десятки кілометрів. 

Цілями таких атак КАБами часто є цивільні об’єкти. Реагуючи на удар по харківському гіпермаркету «Епіцентр», Умєров підкреслив, що так рф свідомо вбиває мирне населення.

Ворожий удар по будівельному гіпермаркету міста-героя Харкова посеред білого дня — не що інше, як черговий акт геноциду українського народу путінським режимом.Рустем Умєров, міністр оборони України

Військові літаки, які бомбили харківський гіпермаркет, ймовірно, вилетіли з аеродрому «Балтимор» у Воронезькій області рф — це на 50 кілометрів ближче до підконтрольної Україні території, ніж військовий аеродром «Бельбек» в окупованому Криму, який нещодавно успішно атакували ракетами ATACMS. Летовище в прикордонному регіоні росії, можливо, було б для наших Збройних сил легшою ціллю, проте по ньому ми не можемо бити західною зброєю.

Про необхідність «розблокування» зброї для ЗСУ наголошував і міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба, зазначаючи під час спільного брифінгу в Києві з головою МЗС Німеччини Анналеною Бербок, що з території рф до нас «приходить смерть та руйнування».

Зміну риторики української влади, яка раніше відкрито не просила Захід про зміну в правилах, у своєму влозі підтримує політичний оглядач Віталій Портников. За його словами, заборона Сполучених Штатів та інших країн НАТО завдавати їхньою зброєю ударів по території росії — стратегічна помилка, що призводить до непоправних наслідків.

Існує певна політична шизофренія, яку сприймають і в росії, і на Заході. Політики країн НАТО абсолютно спокійно ставляться до ударів по окупованих територіях, хоча з погляду російського конституційного права ці регіони України є такою ж частиною рф.Віталій Портников, політичний журналіст

Військовий експерт Ігор Козій у коментарі hromadske застерігає: поки не зміниться підхід до використання партнерської зброї, ніщо не завадить росії підготувати та розпочати наступ і на інші регіони України — Харківська область може бути неостанньою в цьому списку.

26 травня Володимир Зеленський повідомив, що країна-агресорка накопичує ще одне наступальне угруповання військ на північному кордоні України. Президент нагадав, що росія постійно намагається розширити війну, тож користається будь-якою слабкістю нашої оборони.

Чому ключові геополітичні гравці проти?

Німецький канцлер Олаф Шольц вважає, що удари західною зброєю по російській території матимуть значні геополітичні наслідки. Як і американський президент Джо Байден, Шольц послідовно переконаний, що чинна заборона «запобігає переростанню конфлікту у велику війну».

Ризик ескалації — передусім можливість російського удару по країнах-членах НАТО — викликає серйозне занепокоєння на Заході. На це впливає неодноразове використання володимиром путіним ядерних погроз, хоч в Україні багато хто їх уже не сприймає навсправжки. Цей риторичний інструмент суттєво заважає Україні, — нарікає Віталій Портніков.

Страх ескалації — це товар, яким росія торгує, щоб запобігти знищенню власного воєнного потенціалу. Логіка будь-якої війни на виснаження в тому, що виснажуються обидві сторони. Якщо Україна не буде бити по рф західною зброєю, росія зможе воювати до нескінченності.Віталій Портников, політичний журналіст

Нерішучість Заходу вже дорого коштувала Україні. Так, за менш ніж пів року 2024-го росія окупувала більше наших територій, ніж Силам оборони вдалося звільнити за весь 2023-й.

Голова комітету закордонних справах Палати представників США Майкл Маккол показує мапу Інституту вивчення війниhromadske / C-SPAN3

Українські високопосадовці неодноразово публічно зверталися до адміністрації президента США з проханням дати дозвіл на використання американської зброї для ударів по території росії. 

В інтерв'ю New York Times Володимир Зеленський вкотре повторив свій заклик до лідера Сполучених Штатів дозволити використання американської зброї для протидії росіянам по той бік державного кордону. Президент України певен, що це не означатиме пряме залучення НАТО у війну. 

У цьому самому інтерв’ю Зеленський поділився думкою, що нерішучість Заходу, зокрема, викликана бажанням зберегти торговельні та дипломатичні зв'язки з росією і «тримати двері напіввідчиненими» на випадок, якщо Україна програє війну.

Поділяє думку українського лідера й військовий експерт Ігор Козій. У розмові з hromadske він зауважив, що не бачить політичної волі з боку адміністрації Байдена щодо зміни підходу, хоч такі зміни вже давно назріли, є логічними й очевидними.

Поки президентом США є Джо Байден, Україна не отримає дозволу бити по росії американською зброєю. Невідомо, чи зміниться позиція Штатів у разі його програшу на виборах цієї осені, та наразі я не бачу жодних шансів отримати позитивне для нас рішення за його адміністрації. Тож Україні варто нарощувати виробництво власної далекобійної зброї.Ігор Козій, військовий експерт

Україна вже знищувала військові цілі у рф американською зброєю. Чи буде продовження?

А втім, дискусія щодо послаблення заборон усе ж є — і в Америці, і серед наших європейських союзників. Позиції прихильників дозволу на такі удари міцнішають навіть в уряді США. Після візиту до Києва у травні цього року держсекретар Ентоні Блінкен публічно виступив за зняття обмежень для України бити по території росії американською зброєю. Позиція голови Аналог міністерства закордонних справ у Сполучених Штатах Америки.Державного департаменту змінилася, коли росіяни відкрили новий фронт на Харківщині, — пише New York Times. 

Президент США Джо Байден і Державний секретар Ентоні Блінкенhromadske

Тоді росіяни розмістили зброю просто на кордоні та націлили її на Харків, знаючи, що у відповідь українці зможуть використовувати лише дрони власного виробництва й інші види озброєнь близького радіусу дії. Це й створило умови, за яких агресор має вогневу перевагу, якою підтримує сухопутний наступ.

Звісно, в України все ж є власні дрони, однак їм бракує потужності та швидкості американської зброї. Тим паче, що проти безпілотників на лінії фронту росіяни використовують вдосконалені методи радіоелектронної боротьби.

Тиск на адміністрацію президента США зростає з кожним днем. Минулого тижня Оксана Маркарова, посолка України в Америці, в інтерв’ю CBS News завірила, що Україна робить усе можливе, щоб переконати Білий дім змінити свою позицію. 

Міжнародне право та всі інші правила, які, до речі, росія порушила, дають нам право завдавати ударів по агресору — і на нашій території, і там, звідки загарбники починають свої атаки проти України. Ми ведемо цю дискусію вже два роки.Оксана Маркарова, пані посол України в США

Зміни в правилах гри на користь України захищає і генеральний секретар НАТО — норвежець Єнс Столтенберг. В інтерв’ю Economist він ствердив, що для Альянсу настав час надати Україні можливість використовувати зброю західного виробництва для ураження цілей на території росії.

Останнім часом на підтримку України в цьому питанні публічно висловилась іще низка високопосадовців у самих Сполучених Штатах. Наприклад, дюжина конгресменів від Демократичної та Республіканської партій підписали відкритий лист до американського міністра оборони Ллойда Остіна. А втім, сам глава Будівля американського Міністерства оборони п’ятикутної форми. Її назву використовують як синонім до самого міністерства.Пентагону поки що не демонструє намірів змінювати свою позицію. Принаймні на рівні публічних заяв.

Ми очікуємо, що українці використовуватимуть надану їм зброю для ударів лише по цілях усередині України. Однак щодо повітряних цілей підхід може бути інакшим.Ллойд Остін, міністр оборони США

Згаданий очільником Пентагону виняток про знищення цілей у повітряному просторі рф — уже має прецедент. У травні 2023 року система протиповітряної оборони Patriot знищила два російські літаки Су-34 та Су-35, а також три гелікоптери в небі над Брянською областю росії. Це в листопаді підтвердив тодішній речник Повітряних сил України Юрій Ігнат. Щоправда, тоді уряд США ніяк це не прокоментував.

hromadske

Що ж до зняття заборони на удари по наземних цілях, позиція США все ще може змінитися, адже потреби України захищають дедалі більше впливових посадовців. Наприклад, до них долучився спікер Нижня палата Конгресу — американського двопалатного парламенту.Палати представників Конгресу США Майк Джонсон, який іще нещодавно не підтримував закон про надання Україні військової допомоги.

Потрібно дозволити Україні вести війну так, як вона вважає за потрібне. Українці повинні мати можливість давати відсіч. Гадаю, те, що ми намагаємось займатися мікроменеджментом цих зусиль, не є правильним для нас.Майк Джонсон, спікер Палати представників Конгресу США

То чи отримає Україна можливість бити по рф західною зброєю?

Попри принципову позицію Німеччини та США, говорити про заборону від усього Північноатлантичного альянсу не можна, адже деякі держави-члени НАТО вже дозволили Україні завдавати ударів по росії зброєю їхнього виробництва. Тож загалом динаміка підтримки серед західних союзників є позитивною, хоч і не такою стрімкою, як волів би Київ.

Серед позитивних зрушень — Велика Британія, яка зазвичай поділяє військову стратегію зі Сполученими Штатами. Так, Лондон дозволив ЗСУ використовувати крилаті ракети Storm Shadow із радіусом ураження у 250 кілометрів. Про це під час візиту до Києва повідомив міністр закордонних справ Девід Кемерон. За словами Кемерона, українці «мають повне право вирішувати», як використовувати надану їм зброю для захисту своєї країни.

Однак поки що ударів британськими ракетами по території росії Україна не завдавала, хоч глава британського МЗС зробив цю сенсаційну заяву вже майже місяць тому.

Роман Безсмертний, український дипломат і кандидат політичних наук, у своєму влозі висловив припущення, що перш ніж використовувати далекобійну зброю західного виробництва, Україна повинна ретельно підготуватися до руйнівної відповіді з боку рф — і посилити власну систему протиповітряної оборони. Саме на цьому зараз зосереджені основні зусилля українського уряду та його західних партнерів. 

Велика Британія — не єдина європейська країна, яка офіційно дозволила Україні бити по території росії своєю зброєю. У лютому цього року міністр оборони Фінляндії Антті Хякканен заявив, що Україна може використовувати надану їй фінську зброю для атак по території рф. Такі самі заяви зробили й представники Литви та Чехії.

На жаль, жодна із цих країн не передає нам далекобійні системи, тож принципово цей дозвіл ситуацію на полі бою не змінить. Однак це є важливим елементом дипломатичного тиску на решту союзників і демонстрацією, що зняття обмежень не призводять до ескалації в бік НАТО.

Наразі останньою з країн Північноатлантичного альянсу, яка дозволила Києву бити по території росії своєю зброєю, стала Швеція. За словами міністра оборони Пола Йонсона, Україна може захищати себе за допомогою всіх наявних засобів «на території супротивника», якщо це відповідає законам і звичаям війни.

На озброєнні України є шведські бойові машини піхоти CV90, протитанкові ракетні комплекси TOW, переносні зенітно-ракетні комплекси Robot 70 із радіусом ураження до 9 кілометрів, а також самохідні артилерійські установки Archer, що здатні завдавати ударів на відстань 30 кілометрів звичайним 155-мм снарядом та 60 кілометрів — керованим високоточним снарядом Excalibur. 

Але найбільшим постачальником і виробником далекобійної зброї є Сполучені Штати Америки. Якщо президент Байден не змінить своєї позиції, то Україна й надалі не зможе захищати себе ударами по території рф далекобійними ракетами ATACMS із радіусом ураження від 165 до 300 кілометрів. Крім того, під заборону, ймовірно, потрапить і застосування комплексу озброєнь, який мають американські винищувачі F-16, яких Україна поки навіть не отримала.

Позиція президента США наразі виглядає непохитною, проте раніше американська влада так само боялася надавати Україні танки, літаки та й ті самі далекобійні ракети. Тож одного дня зміна суспільної думки у Сполучених Штатах і тиск на тамтешніх конгресменів може пробити навіть двері Овального кабінету.