російському генералу, що наказав підірвати Каховську ГЕС, повідомили про підозру

Служба безпеки України та Офіс генерального прокурора оголосили про підозру генерал-полковникові та екскомандувачеві угруповання військ «Днепр» збройних сил рф Олегу Макаревичу, який віддав наказ підірвати греблю Каховської ГЕС у ніч з 5 на 6 червня 2023 року.

Про це повідомили в пресслужбі СБУ та ОГП.

За даними слідства, підозрюваний координував підпорядковані йому підрозділи, зокрема інженерно-саперну служби та 205-ту окрему мотострілецьку бригаду, з метою підготовки до руйнування греблі. При цьому він не міг не усвідомлювати, що гребля є цивільним об’єктом, а її руйнування призведе до тяжких наслідків для цивільного населення, зазначають правоохоронці.

За матеріалами СБУ Олегу Макаревичу повідомили про підозру за ч. 2 ст. 28 ч. 2 ст. 438 Кримінального кодексу України — порушення законів та звичаїв війни, поєднане з умисним вбивством, вчинене за попередньою змовою групою осіб. Йому загрожує довічне позбавлення волі.

Що відомо про Макаревича?

Він брав участь у бойових діях на Північному Кавказі та в Сирії. З квітня до жовтня 2023 року він командував угрупованням військ «Днепр» у складі російської армії. Згодом його відсторонили через нібито безініціативність командування на цьому напрямку, ігнорування обстановки на землі та невідповідність реальної обстановки його доповідям.

Підрив Каховської ГЕС 

Рівно рік тому, 6 червня 2023 року, російські окупанти підірвали греблю Каховської ГЕС. В «Укргідроенерго» повідомили, що станція відновленню не підлягає.

Українська розвідка повідомила, що за цим стоїть диверсійна група росіян. Головний дипломат ЄС Жозеп Боррель підкреслив, що греблю не бомбардували, а знищили вибухівкою на території, яка перебуває під контролем росії. Норвезька компанія NORSAR проаналізувала сейсмічну активність і підтвердила, що гребля зруйнована внаслідок вибуху. Також вибух зафіксували американські розвідувальні супутники.

Підрив призвів до підтоплень територій у Миколаївській та Херсонській областях, зокрема на окупованих територіях. За даними МВС, унаслідок руйнування Каховської ГЕС загинула 31 людина. Окупанти заявляли про 55 загиблих на захоплених землях Херсонщини, але не допускали туди міжнародні гуманітарні організації.

Після руйнування греблі Каховської ГЕС до зони надзвичайної ситуації потрапили 180 населених пунктів Херсонської, Дніпропетровської та Миколаївської областей, у яких проживали майже 900 тисяч людей.

Майже 700 тисяч українців залишилися без доступу до питної води. Фахівці Українського гідрометеорологічного інституту дійшли висновку, що Каховського водосховища більше не існує.