Підрив Каховської ГЕС завдав шкоди довкіллю на 146 млрд гривень — Держекоінспекція

Витік води зі зруйнованої дамби на Каховській ГЕС, 7 червня 2023 року
Витік води зі зруйнованої дамби на Каховській ГЕС, 7 червня 2023 рокуAP Photo, File

Унаслідок підриву росіянами Каховської гідроелектростанції довкілля зазнало збитків на 146 млрд гривень.

Про це заявив перший заступник голови Державної екологічної інспекції України Дмитро Заруба на пресконференції «Укрінформу».

Він також підкреслив, що ця сума не остаточна, а точну вартість завданих збитків можна буде назвати лише після деокупації півдня України.

Перший заступник міністра захисту довкілля та природних ресурсів України Олександр Краснолуцький розповів, що найбільшої шкоди зазнали території лівобережжя Дніпра, значна частина якого наразі в тимчасовій окупації росіян.

За словами посадовця, при Міндовкіллі уже створена науково-технічна рада, члени якої працюють над пропозиціями щодо збереження екологічних аспектів та готують напрацювання щодо майбутнього відновлення Каховського водосховища та ГЕС.

Підрив Каховської ГЕС 

Рівно рік тому, 6 червня 2023 року, російські окупанти підірвали греблю Каховської ГЕС. В «Укргідроенерго» повідомили, що станція відновленню не підлягає.

Українська розвідка повідомила, що за цим стоїть диверсійна група росіян. Головний дипломат ЄС Жозеп Боррель підкреслив, що греблю не бомбардували, а знищили вибухівкою на території, яка перебуває під контролем росії. Норвезька компанія NORSAR проаналізувала сейсмічну активність і підтвердила, що гребля зруйнована внаслідок вибуху. Також вибух зафіксували американські розвідувальні супутники.

Підрив призвів до підтоплень територій у Миколаївській та Херсонській областях, зокрема на окупованих територіях. За даними МВС, унаслідок руйнування Каховської ГЕС загинула 31 людина. Окупанти заявляли про 55 загиблих на захоплених землях Херсонщини, але не допускали туди міжнародні гуманітарні організації.

Після руйнування греблі Каховської ГЕС до зони надзвичайної ситуації потрапили 180 населених пунктів Херсонської, Дніпропетровської та Миколаївської областей, у яких проживали майже 900 тисяч людей.

Майже 700 тисяч українців залишилися без доступу до питної води. Фахівці Українського гідрометеорологічного інституту дійшли висновку, що Каховського водосховища більше не існує.