В Офісі президента пояснили, чому деякі учасники Саміту миру не підписали спільне комюніке

Ті країни, які не приєдналися до спільного комюніке за результатами Саміту миру у Швейцарії, зробили це через різні причини. Серед них — неможливість для деяких представників ухвалювати таке рішення.

Про це заступник керівника Офісу президента України Ігор Жовква сказав в етері телемаратону «Єдині новини».

За його словами, це пов’язано з тим, що деякі учасники саміту були присутніми не на тому рівні, який дав би їм право ухвалювати рішення про підтримку комюніке, — наприклад, на рівні міністрів. Після повернення до своїх країн вони мають звернутися до керівництва держави з цим питанням.

Крім того, для деяких країн таке рішення вимагало б окремої процедури, як то схвалення парламентом. Однак Жовква наголосив, що документ відкритий до підписання і ті країни, які його поки що не підписали, можуть зробити це пізніше.

«Концентруймося на тому, що документ на сьогодні підписаний переважною більшістю країн та організацій, які взяли участь у саміті», — додав заступник керівника ОП.

Нагадаємо, за результатами Саміту миру, що відбувся 15-16 червня у Швейцарії, підсумкове комюніке підтримали вже 80 країн та 4 організації. Серед тих, хто не підтримав декларацію, — Саудівська Аравія, Таїланд, Індія, Мексика, Південно-Африканська республіка, Бразилія, Вірменія та Об’єднані Арабські Емірати.

У документі, зокрема, йшлося про контроль України та МАГАТЕ над окупованою росіянами Запорізькою атомною електростанцією, доступ до морських портів Чорного та Азовського морів та звільнення полонених шляхом повного обміну. Водночас у ньому зазначили, що «досягнення миру вимагає залучення та діалогу між усіма сторонами», а тому в майбутньому вживатимуть заходів для залучення до переговорів представників усіх сторін.

Перший саміт миру у Швейцарії

15-16 червня у Швейцарії тривав перший Глобальний саміт миру, ініціатором якого виступила Україна. Подія відбувалася на курорті Бюргеншток, поблизу міста Люцерн.

Конференція базувалася на попередніх дискусіях, зокрема на українській «формулі миру» та інших мирних пропозиціях, які ґрунтуються на Статуті ООН та основних принципах міжнародного права.

Керівник Офісу президента Андрій Єрмак допускав участь росії у Глобальному саміті миру, однак не на першій зустрічі. А президент Володимир Зеленський розповідав, що росія готувалася зірвати конференцію.