Який вигляд зараз має місто Суджа, яке контролюють українські військові? Ексклюзив hromadske

Перші повідомлення про те, що українські військові зайшли у місто Суджа Курської області, з’явилися ще 6 серпня. Через тиждень після цього остаточно підтвердилося, що населений пункт перебуває під контролем України. hromadske побувало в Суджі та дізналось, який вигляд зараз має місто, що стало широко відомим з початком операції українських військових у Курській області.

Вулицями пересуваються поодинокі місцеві жителі, які скаржаться на те, що російська влада залишила їх напризволяще, не потурбувавшись про евакуацію. Особливих руйнувань місто не зазнало. Міська рада, пошта й будинок культури залишені росіянами під час відступу. Супермаркет популярної російської мережі не працює.

На нараді з президентом Володимиром Зеленським 14 серпня міністерка з питань реінтеграції Ірина Верещук зауважила, що в тій частині Курської області, яку контролюють українські військові, залишаються цивільні росіяни.

Міністерка наголосила, що Україна дотримується міжнародного гуманітарного права, а це означає необхідність проведення гуманітарних операцій з метою підтримки цивільних.

Тож, за її словами, Сили оборони планують допустити міжнародні гуманітарні організації до районів Курської області, які контролюють, а також відкрити гуманітарні коридори — як у бік росії, так і України.

Раніше речник Міністерства зовнішніх справ Георгій Тихий зазначав, що Україна не зацікавлена у тому, щоб забирати території Курської області росії. Йдеться про звільнення прикордоння від російського контингенту, який обстрілює українські землі.

Більше про Суджу

У XII столітті район Суджі входив до Рильського удільного князівства, що перебувало у складі Чернігівського князівства і Великого князівства Литовського.

Згодом Московська держава захопила землі Дикого Поля, де зараз розташовані сучасні частини Курської, Білгородської та Воронезької областей, і почала закликати українців заселяти ці території.

У XVII столітті в місті стояла козача сотня Сумського козачого полку. Сюди для переговорів приїжджали гетьмани України.

З 1708 року Суджа була приписана до Київської губернії, поки в 1797-му імперська влада не створила нову Курську губернію. За даними перепису 1897 року, у місті жили 7433 людини, з них 61,16% вказували своєю рідною мовою українську.

Суджа майже місяць була столицею УСРР — з 29 листопада до 27 грудня 1918 року. А в грудні 1922-го місто перейшло до РРФСР. І вже за результатами перепису 2020 року 96% населення Суджі назвали себе етнічними росіянами.

Більше про події в Курській області

Перші неофіційні повідомлення про прорив кордону в Курській області з’явилися 7 серпня. На цьому тлі лідер росії володимир путін заявив про «масштабну провокацію» з боку України.

росія вже оголосила про проведення «антитерористичної операції» в Бєлгородській, Брянській і Курській областях. На думку аналітиків, таке формулювання обрали, щоб не сіяти більше паніки серед населення. 

російське опозиційне видання «Верстка» писало, що наразі не планується вводити воєнний стан у Курській області, щоб «не тривожити людей». Хоча місцеві жителі евакуюються з прикордоння. 

Президент України Володимир Зеленський уперше підтвердив бої на Курщині 12 серпня, заявивши, що під контролем ЗСУ вже 1000 км² територій. За даними Washington Post, зараз Україна контролює газовимірювальну станцію «Суджа», розташовану приблизно за 8 кілометрів углиб росії.

Головнокомандувач ЗСУ Олександр Сирський у доповіді президенту 13 серпня розповів, що українські військові просунулись у Курській області на окремих напрямках від 1 до 3 кілометрів. Нині вони контролюють 74 населені пункти цього регіону.

Уранці 14 серпня Сирський доповів Зеленському, що українські військові повністю зачистили від противника місто Суджа Курської області.