російський генерал, який командував ракетним ударом по «Охматдиту», отримав підозру — СБУ

Українські правоохоронці встановили російського генерала, який командував ракетним ударом по медичному корпусу дитячої лікарні «Охматдит» у Києві 8 липня, та заочно оголосили йому про підозру.

Про це повідомили Служба безпеки України та Офіс генпрокурора.

Йдеться про генерал-лейтенанта Сергія Кобилаша, який на момент удару обіймав посаду командувача дальньої авіації військово-повітряних сил повітряно-космічних сил росії. Згодом його підвищили та призначили командувачем військово-повітряних сил рф.

«За період розслідування СБУ спільно з Офісом генпрокурора провела колосальну роботу. Ми допитали 112 потерпілих і 50 очевидців, провели вибухотехнічні, судово-медичні та інші експертизи, проаналізували відео з камер відеоспостережень», — заявив заступник голови СБУ Сергій Наумюк. 

Як встановило розслідування, за наказом Кобилаша 8 липня о 09:15 російський бомбардувальник-ракетоносій Ту-95МС здійснив пуск ракети Х-101 по дитячій лікарні. За даними спецслужбовців, обстріл здійснила 22 гвардійська важка бомбардувальна авіаційна дивізія дальньої авіації повітряно-космічних військ рф.

Ворожий літак піднявся у повітря з аеродрому поблизу російського міста Оленєгорськ, а запуск ракети здійснив над Саратовською областю рф на відстані майже 600 км від кордону України.

З території росії Х-101 увійшла в повітряний простір України в районі Чернігівщини й почала маневрувати, постійно змінюючи траєкторію польоту через території чотирьох областей.

«Це свідчить, що ракета була запрограмована для максимального обходу української ППО й подальшого влучання у медзаклад», — зазначили в СБУ. 

Уже приблизно о 10:45 Х-101 влучила в одне з відділень «Охматдиту». Там правоохоронці виявили залишки ракети з маркуванням, яке свідчить, що вона була виготовлена на базі російського КБ «Радуга» у другому кварталі 2024 року.

Яке покарання можливе?

На підставі зібраних доказів військовому оголосили підозру в порушенні законів та звичаїв війни, поєднаному з умисним вбивством, вчиненим за попередньою змовою групою осіб (ч. 2 ст. 28, ч. 2 ст. 438 Кримінального кодексу України).

Нині він перебуває на території росії, тому тривають комплексні заходи для притягнення його до відповідальності.

Окрім того, Міжнародний кримінальний суд уже розслідує провадження щодо цього офіцера та видав ордер на його арешт за обстріли енергетичної інфраструктури. 

Офіс генпрокурора координує всі дії у цьому провадженні з Офісом прокурора МКС і розглядає різні можливості взаємодії: від надання матеріалів справи до передання провадження.

Удар по «Охматдиту»

Зранку 8 липня війська рф здійснили масований ракетний обстріл України. Сили оборони збили 30 із 38 ракет окупантів. 

росіяни, зокрема, поцілили в дитячу лікарню «Охматдит». Під час удару там перебували 627 дітей. Очільник МОЗ Віктор Ляшко розповів, що російський удар припав на токсикологічний корпус, де діти отримували діаліз.

Унаслідок атаки по медустанові загинули дві людини, ще 50 зазнали поранень. Згодом у лікарні також помер хлопчик, який постраждав від атаки.

Одразу ж після удару до лікарні прибували небайдужі, які допомагали розбирати завали, приносили воду та їжу. «Укрзалізниця» повідомила, що разом з київським залізничним вокзалом прихистить і відвезе куди потрібно всіх прибулих пацієнтів «Охматдиту».

Держава вже пообіцяла відбудувати лікарню — уряд спрямував 100 мільйонів гривень на першочергові відновлювальні роботи. Окрім того, небайдужі за 41 годину пожертвували для «Охматдиту» 300 мільйонів гривень. До уряду України надійшла «велика кількість запитів» від різних країн, готових прийняти дітей з лікарні.

Пропагандистські ресурси тим часом почали поширювати інформацію, нібито це Україна обстріляла власну дитячу лікарню. А втім, українські слідчі надали докази, що по закладу запустили російську ракету Х-101.