Уряд передав «Спецтехноекспорт» під управління Міноборони. Раніше у компанії виявили заборгованості
Кабінет Міністрів передав компанію «Спецтехноекспорт» під управління Міністерства оборони, яка раніше був під егідою Головного управління розвідки. Це пов’язано з проблемами з дебіторською заборгованістю та іншими фінансово-господарськими порушеннями.
Про це повідомили в Міноборони.
У відомстві заявили, що вперше за 2 роки провели аудит цієї компані, однак аудиторська група зіткнулась із «суттєвими перешкодами» під час перевірок, включно з обмеженим доступом до документів та системи обліку.
Серед основних проблем — ненадання доступу до оригіналів документів, затримки з наданням інформації та неповні відповіді на запити, що ускладнює проведення повного аудиту.
У відомстві також наголосили, що аудит іще триває, а остаточну оцінку діяльності компанії можна буде надати лише по завершенню перевірок. У Міноборони також заявили, що у межах подальших реформ планується ліквідація компаній-спецімпортерів із перенесенням їхніх функцій до Агенції оборонних закупівель, аби уникнути дублювання функцій і підвищити ефективність оборонних процесів.
Про що йдеться?
Журналісти-розслідувачі «Української правди» з’ясували, що компанія «Спецтехноекспорт», яка з початком великої війни стала закуповувати зброю з-за кордону в Україну, переплачувала за куплені товари мільйони євро. Окрім того, компанія неодноразово прострочувала терміни постачань.
Наприклад, за даними УП, у жовтні 2023 року «Спецтехноекспорт» уклав з Агенцією оборонних закупівель (Агенція Міноборони, яка займається контрактами на постачання зброї для Сил оборониАОЗ) контракт на постачання 80 тисяч 120-мм мінометних пострілів на близько 2,3 млрд гривень. Вартість за одиницю в контракті — близько 680 євро, що називають «більш ніж на 100 євро дорожчим за ринкову вартість». Тобто потенційна втрата бюджету лише на цьому контракті може становити 11 мільйонів євро.
Станом на вересень 2024 року, за даними УП, військові не отримали цих снарядів, хоча за них виплатили аванс розміром у 700 млн гривень. Тим часом у суді розглядають справу щодо невиконання контракту, і сума позову там становить 81 млн гривень.
Керівник «Спецтехноекспорту» Олексій Петров пояснив журналістам, що прострочення сталося через те, що чеська ініціатива викупила ці снаряди, щоб поставити їх Україні безплатно, тож виробник віддав за цим контрактом наступні вироблені снаряди.
Як наслідок, міністр оборони Рустем Умєров оголосив, що «Спецтехноекспорт» після двох років підпорядкування ГУР переходить назад до Міноборони. 6 серпня Міноборони ініціювало аудит компанії, але, як повідомив Умєров, перевірка зіткнулася із «суттєвими перешкодами» — аудиторам обмежили доступ до документів та системи обліку, затримували надання інформації та відповіді на запити. Тож Міноборони забирає компанію під своє управління.
Це перша спроба перевірки Міноборони за останні два роки. УП із посиланням на джерела стверджує, що, поки в керівника ГУР Кирила Буданова «були гарні стосунки з політичним керівництвом», перевірки блокувалися, а Міноборони продовжувало давати АОЗ розпорядження купувати через «Спецтехноекспорт». А коли в Буданова вимагали звільнити Петрова, отримали відмову.
Петров зазначив, що в компанії щороку проводять аудит — гурівський (себто внутрішній) і компанією ззовні. Він заявив, що Міноборони вперше за два роки перевіряє компанію, бо не має права перевіряти підприємства у сфері ГУР, а нинішня перевірка — спільна.
Наразі Умєров анонсував, що всі компанії-спецімпортери, як-от «Спецтехноекспорт», будуть ліквідовані, а всі процеси — переведені до АОЗ «задля уникнення дублювання функцій та забезпечення ефективності».