Україна планує застосувати ATACMS на дальню відстань найближчими днями — Reuters
Україна планує здійснити свої перші удари на велику відстань американськими ракетами ATACMS найближчими днями.
Про це пише Reuters з посиланням на джерела.
Двоє американських посадовців та одне проінформоване джерело підтвердили Reuters, що адміністрація президента Джо Байдена дозволила Україні використати ракети ATACMS для ударів по росії.
За словами співрозмовників інформаційного агентства, Україна збирається застосувати ATACMS для далекобійних ударів найближчими днями. Джерела повідомляють, що перші удари Україна завдасть, імовірно, ракетами ATACMS з радіусом дії до 306 км. Інших подробиць співрозмовники Reuters не стали розкривати з міркувань безпеки.
Водночас Білий дім і Держдепартамент відмовилися від коментарів. Міністерство закордонних справ України та Офіс президента станом на цей час також не відповіли на запити.
Нагадаємо, першою про дозвіл Україні використовувати ATACMS для ударів по території росії написала газета New York Times з посиланням на американських посадовців.
Видання зауважило, що Байден ухвалив це рішення за два місяці до того, як новообраний президент Дональд Трамп вступить на посаду, і після місяців закликів глави української держави Володимира Зеленського дозволити використовувати американську зброю для далекобійних ударів по росії.
Як пояснюють співрозмовники NYT та Reuters, рішення здебільшого стало відповіддю на розгортання росією військових з Північної Кореї.
Наразі невідомо, чи скасує Трамп дозвіл на застосування ATACMS по росії. Речник новообраного президента поки не коментував цю інформацію. Однак один із найближчих радників Трампа із зовнішньої політики Річард Гренелл розкритикував цей дозвіл.
Раніше деякі республіканці в Конгресі навпаки закликали Байдена послабити правила щодо використання Україною зброї, наданої США.
Що передувало?
Уперше Україна офіційно повідомила, що отримала ракети ATACMS та успішно їх застосувала, у жовтні 2023 року. Залежно від модифікації ATACMS може уражати цілі на відстані від 165 до 300 кілометрів.
У Білому домі зазначали, що Україні передали ракети, які здатні працювати саме в радіусі до 165 км. Згодом у ЗМІ писали, що Міністерство оборони США «відкрите» для передання Україні ракет ATACMS дальністю приблизно 290 км.
Водночас Україна наполягала на отриманні ATACMS, які мають радіус дії понад 320 км, щоб завдавати ними ударів углиб російської території.
Однак США відмовлялися надсилати ці системи, стверджуючи, що росія вже вивела літаки та інші важливі військові цілі за межі радіуса дії ATACMS, а також остерігаючись ескалації з росією.