США проти ударів ракетами ATACMS по рф, бо 90% російських літаків — поза зоною їхньої досяжності

Координатор зі стратегічних комунікацій Ради нацбезпеки Білого дому Джон Кірбі, Вашингтон, 4 травня 2024 року
Координатор зі стратегічних комунікацій Ради нацбезпеки Білого дому Джон Кірбі, Вашингтон, 4 травня 2024 рокуAP Photo / Evan Vucci

США не змінили свою політику щодо ударів американськими ракетами вглиб території рф. Пріоритетом залишається посилення протиповітряної оборони України.

Про це на брифінгу заявив радник Білого Дому з комунікацій у сфері нацбезпеки Джон Кірбі, передає українська служба «Голосу Америки».

Відповідаючи на питання журналістки, як це можливо, що росія продовжує вбивати українців, а Києву не дозволено бити по військових цілях углиб території рф, Кірбі зазначив, що засуджує російські атаки та вважає їх «огидними».

Водночас він наголосив, що Україна має право захищати себе, а тому головною темою під час обговорення пакетів військової допомоги залишається посилення протиповітряної оборони. Політика щодо ударів углиб території рф залишається незмінною.

«90% літаків, які росія використовує для керованих авіабомб і далекобійних ракет, розташовані за межами 300 км від кордону з Україною. Тож твердження, мовляв, “ми просто дамо їм ATACMS і скажемо гаразд” — і вони зможуть уразити більшість російських літаків на авіабазах, звідки ведуться удари по Україні, — є неправдивим», — зазначив Кірбі.

Удари по рф західною зброєю

Видання Politico ще наприкінці травня написало, що президент США Джо Байден таємно надав дозвіл Україні завдавати ударів по росії зброєю, яку передав Вашингтон.

Згодом у пресслужбі президента Володимира Зеленського підтвердили надання цього дозволу. Але певні обмеження досі залишаються: повідомлялося, що ударів американською зброєю можна завдавати виключно у прикордонних із Харківською областю районах.

Пізніше в Раді національної безпеки США пояснили, що дозвіл на використання американської зброї по території росії не обмежується лише захистом Харківської області. За словами представника Ради нацбезпеки Майкла Карпентера, дозвіл стосується прикордонної території, звідки росія готує свої атаки на Україну.

Держсекретар США Ентоні Блінкен зазначив, що Сполучені Штати продовжать «адаптуватися та підлаштовуватися» в разі потреби.

Окрім США, Україна вже отримала дозволи на застосування переданої зброї на власний розсуд від низки партнерів, хоча не від усіх.