Підприємства зможуть бронювати працівників на рік після оновлення статусу критично важливих — Мінекономіки
Підприємства, які ще не оновили, але вже мають статус критично важливих, зможуть забронювати працівників до 28 лютого 2025 року. Після отримання статусу за новими критеріями вони зможуть забронювати працівників на 12 місяців.
Про це повідомляє Міністерство економіки з посиланням на зміни до постанов № 76 та № 1332, які Кабінет Міністрів ухвалив 29 листопада.
Для бронювання підприємство повинно отримати або оновити свою критичну важливість за новими обов’язковими критеріями. Необхідно відповідати трьом критеріям з восьми:
- середня зарплата на підприємстві повинна бути не менше ніж 2,5 мінімальні зарплати (це приблизно 20 тисяч гривень). Також зарплата працівника, якого бронює підприємство, має бути не менше ніж 2,5 мінімальні зарплати (20 тисяч гривень);
- компанія не повинна мати заборгованості зі сплати податків;
- третій критерій підприємство обирає самостійно з тих, які зазначені у постанові № 76 або в регіональних чи галузевих критеріях.
Щоб подати пакет документів для оновлення критичності, у бізнесу є понад три місяці — до кінця лютого 2025 року. Водночас уряд передбачив для підприємств із чинною критичністю можливість бронювати працівників до 28 лютого 2025 року.
Також уряд спростив механізм перевірки зарплат у працівників критичних підприємств, яких бронюють. Якщо підприємство з 1 грудня хоче забронювати нового чи наявного фахівця, керівнику достатньо декларативно підтвердити на порталі «Дія», що нарахована зарплата працівника буде не менш ніж 20 тисяч гривень.
Однак підприємства, які подадуть неправдивий рівень зарплати працівників, втратять критичність і не зможуть повернути її щонайменше 6 місяців.
Що передувало?
У жовтні видання «Економічна правда» та Page написали, що президент Володимир Зеленський обурився через кількість тих, хто має бронювання, — їх начебто аж 1,5 мільйона. Через це нібито призупинили бронювання.
Пізніше заступник міністра оборони України Іван Гаврилюк заперечив призупинення бронювання, проте сказав, що до 15 листопада в Україні мають провести аудит «критичних» підприємств.
15 листопада прем’єр-міністр Денис Шмигаль оголосив, що в Україні завершили аудит підприємств, які мають право бронювати своїх працівників. Він розповів про «низку проблемних моментів», які виявив аудит, не вказавши подробиць.
Крім того, Шмигаль зазначив, що регіональні та галузеві критерії критичності підприємств будуть погоджувати з Міністерствами оборони та економіки.