У США розчаровані рішенням України не знижувати мобілізаційний вік до 18 років — Washington Post
Адміністрація президента США Джо Байдена веде останні переговори, щоб надати Україні додаткове озброєння на мільярди доларів. Водночас американські посадовці розчаровані відмовою України знижувати мобілізаційний вік до 18 років.
Про це повідомляє Washington Post.
Деякі представники адміністрації вважають, що незалежно від дій США, без збільшення чисельності військових українська армія залишатиметься в невигідній позиції для продовження війни.
«На тлі прискорення постачання зброї зростає розчарування українським керівництвом, яке чинить опір закликам США знизити призовний вік із 25 до 18 років», — пише Washington Post.
Видання зазначає, що за останні тижні російські війська захопили українську територію «найшвидшими темпами з 2022 року, викликавши тривогу у Вашингтоні».
Представники адміністрації кажуть, що їхня ініціатива щодо постачання озброєння, яка супроводжується рішенням президента Джо Байдена дати дозвіл на ракетні удари вглиб російської території та розгортанням протипіхотних мін, які давно критикували правозахисники, може дати Києву «трохи передихнути». Але вони закликають українських лідерів використати момент, щоб розширити свою армію на понад 160 000 новобранців.
«Можливо, розрив у боєприпасах між Україною та росією не повністю ліквідований, але він став набагато меншим. Але з боку людської сили це лише питання математики та фізики», — сказав один з чиновників на умовах анонімності.
Він додав, що «не намагається ні в чому звинуватити Україну».
«Протягом останнього року вони просто не мобілізують і не навчають достатньо солдатів, щоб компенсувати втрати на полі бою», — заявив посадовець.
Українські лідери кажуть, що на мобілізацію негативно вплинуло скорочення військової допомоги на початку року, оскільки потенційні солдати не бажали йти добровольцями, коли вони не були впевнені, що матимуть якусь зброю, щоб атакувати свого ворога, і що західні постачання зброї продовжують відставати.
Який мобілізаційний вік зараз?
Нині в Україні мобілізаційний вік — з 25 до 60 років. Причому до такої нижньої позначки (з попередніх 27 років) він опустився пів року тому, коли президент Володимир Зеленський підписав відповідний закон. Парламент ухвалив його ще у 2023 році.
Нещодавно Associated Press із посиланням на власне джерело писало, що адміністрація президента США Джо Байдена закликає Україну знизити мобілізаційний вік до 18 років, щоб швидко збільшити чисельність своєї армії.
Радник президента з комунікацій Дмитро Литвин відповів на заклики США, що Україні не вистачає зброї для оснащення вже мобілізованих людей.
Джерело hromadske в Генеральному штабі ЗСУ заявило, що в Генштабі не проводили жодних нарад та обговорень, які б стосувалися зниження мобілізаційного віку з 25 до 18 років.
Ще до того радник керівника Офісу президента України Сергій Лещенко писав, що американські політики з обох партій нібито тиснуть на президента України Володимира Зеленського щодо мобілізації тих, кому від 18 до 25 років.
За його словами, президент «не продавився і продовжує переконувати політиків з обох партій давати зброю без зміни призовного віку». Міністр оборони Рустем Умєров підтверджував, що союзники іноді обговорюють, чому Україна не мобілізує громадян від 18 років, але тиску щодо зниження мобілізаційного віку, мовляв, не було.
Про те, що іноземні партнери порушують питання про зниження призовного віку до менш ніж 25 років, також заявляв народний депутат і член парламентського Комітету з питань нацбезпеки й оборони Федір Веніславський.
Союзники нібито вважають, що люди віком 18-25 років найбільш ефективно здатні воювати «з огляду на свої фізичні та психологічні якості», казав Веніславський.
Зеленський запевняв, що Україна не планує зменшувати мобілізаційний вік, попри те, що партнери держави хотіли б такого рішення. За його словами, наразі це небезпечно.